Trek kolem Manaslu 8 156 m je v turisticky méně navštěvované, nedávno zakázané pohraniční oblasti s Tibetem. Cesta je geograficky nádherná a kulturně fascinující. Obyvatelé horního toku Buri Gandaki jsou přímými potomky tibetských imigrantů, kteří se zde usadili na počátku 17. století. Díky tomu jazyk, oblečení a zvyky jsou tu výlučně tibetské. Perlou treku je pětidenní návštěva Tsum Valley – údolí zpřístupněné od roku 2010, jenž nám bude i výbornou aklimatizací pro přechod sedla Larkya 5200 m.

Treking v Nepálu, nekomerční Manaslu trek, unikátní Tsum Valley

Možnost prodloužení treku o Annapurny uvítáte, pokud máte na pobyt v Nepálu 4 týdny. Obejdete s námi Manaslu, po nosičích pošlete do Káthmándú nepotřebné věci a sami bez českého a nepálského průvodce budete pokračovat přes sedlo Thorung La 5 416 m do Jomsom a následně přeletíte do Pokhary. Zde bude zajištěný nocleh a následující doprava do Káthmándú.

 • Termíny
 • 18. 04. 2020 - 10. 05. 2020
 • 18. 04. 2020 - 17. 05. 2020
 • Počet dní
 • 23 dní
 • 30 dní
 • Cena zájezdu
 • 26 500 Kč
 • 29 500 Kč
 • Cena letenky
 • 19 000 Kč
 • 19 000 Kč
 • Celková cena
 • 45 500 Kč
 • 48 500 Kč

Předběžný program zájezdu Nepál - trek kolem Manaslu, Annapuren a Tsum Valley

1.- 2. den: Odlet, přílet do Káthmándú, ubytování- hotel.

3. – 4. den: Dokoupení zásob a vybavení, ve 13 hod odjezd do Arughat Bazaru, výchozího místa treku, další den do Lapubesi 900 m.

5. – 6. den: Přes vesnici Tatopani s termálními prameny do Dobhan 1070 m, nocleh. Stoupání proti proudu Buri Gandaki, před vesnicí Philim 1570 m (nocleh) přejdeme jeden z nejdelších zavěšených mostů v Himalájích.

7. – 8. den: Odbočíme do Tsum Valley a po náročném a krásném stoupání přespíme v Chumling 2400 m. Dalších 1000 výškových metrů nás zavede do krásné vesničky Lamagaun 3250 m, kde se nachází Rachen Gompa – ženský buddhistický klášter.

9. – 10. den: Překrásným údolím až do kláštera Mu Gompa 3700 m. Cestou můžeme obdivovat zasněžené vrcholky Ganesh  Himal. Zpět do  Lamagaun. Cestou lemovanou rhododendrony zpět do Lokpa ( cca 1900m ).

11. – 12. den: Napojíme se na trek kolem Manaslu a přespíme v Dyeng ( cca 1900m ). Trek do Namrung (cca 2600m).

13. – 15. den: Trek do Sama ( cca 3500m ), které je výchozím bodem expedicí směřujicích na vrchol Manaslu. Zde zůstaneme 2 noci. Cestou možnost výstupu k malému klášteru ( cca 4000m ), odkud se nám otevřou nádherné výhledy na Manaslu. Trek do Samdo ( cca 3800m ), poslední a nefalšované tibetské vesnice. Cestou opět možnost aklimatizačního výstupu směrem k Base campu do výšky cca 4200m.

16. – 17. den: Trek do Dharamsalai ( cca 4500m ). Poslední noc před přechodem sedla. Přechod sedla Larkya La ( cca 5200m ) a náročným sestupem do Bhimtang ( cca 3700m ). Náročný den!

18. Sestup překrásným rododendronovým lesem do Dharapani 1900 m, kde se napojíme na trek kolem Annapuren. Dlouhý den.

19. - 20. den: Zájemci o Annapurny se oddělí, ostatní čeká adrenalinová jízda jeepem po nově zbudované silnici do Besisahar, po časném budíčku privátním busem zpět do Káthmándú.

21. – 22. den: Prohlídka Káthmándú – Pátán, Bhaktabur, Pašupatináth, chrámový komplex Svajambhunát, palácové náměstí Durbar Square, … Přesun na letiště a odlet domů.
23. den: Přílet do ČR.

PROGRAM PRO VARIANTU S PRODLOUŽENÍM ZÁJEZDU O TREK KOLEM ANNAPUREN

19. den:Dharapani rozloučka se skupinou, která jde pouze kolem Manaslu. Po nosičích pošlete do Káthmándú nepotřebné vybavení, nocleh v Chame.

20. – 23. den: Přes Lower Pisang, Manang do Thorung Phedi High Camp 4 450 m. Půjde se vám snadno díky dobré aklimatizaci z treku kolem Manaslu, po cestě je spousta stravovacích a ubytovacích možností kde si sami snadno domluvíte nocleh. Panoramatem vám budou nádherné výhledy na vrcholy Annapuren.

24. den: Přechod sedla Thorong La 5 416 m není obtížný, zpravidla v sedle není žádný sníh a s vaší aklimatizací budete nejrychlejší ze všech trekařů. Tím pádem nebudete ani mít problém s noclehem v Muktinath 3 760 m, kam dojdete po dlouhém nepříjemném sestupu mezi prvními. Kláštera v Muktinath jednoho z nejposvátnějších míst buddhistů a hinduistů. Ti se sem vydávají na svoji pouť až z daleké Indie, aby se vykoupali v posvátných pramenech chrlících vodu ze 108 měděných chrličů tvaru kravské hlavy. Na povrch se tu také dostávají výrony plynu, zajišťující věčný plamen. Autobusem nebo jeepem do Jomosonu.

25. – 26. den: Raním letadlem přelet do Pokhary, užívání si výhod civilizace.

27. – 28. den: Autobusem do Káthmándú, poznávání památek údolí KáthmándúSvajambhunáth, Patan, Bhaktapur, Pašupatináth,…

29 – 30. den: Dopolední loučení s Káthmándú, přesun na letiště a odlet domů.

 

Cena zájezdu zahrnuje

Veškeré permity, povolení, doprava, ubytování, český a nepálský průvodce kolem Manaslu, mapy, pojištění CK proti úpadku. Letenka Jomoson - Pokhara pro variantu treku prodlouženou o Annapurny.

 

Cena zájezdu nezahrnuje

Stravu, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků, vízum 50 USD, vstupné do památek 50 USD. Pro ty co pokračují kolem Annapuren průvodce, ubytování na Annapurna treku (50 USD), místní doprava po oddělení od hlavní skupiny - na památky a na hotel (50 USD).

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně zájezdu do maximálního limitu 19 000 Kč. Více informací zde.

Víza

Obdržíme po příletu v Káthmándú za 40 USD.

Služby za příplatek

Nosič – nese až 25 kg vašich zavazadel a jeho cena na trek kolem Manaslu je 455 USD včetně jeho
pojištění, jídla, ubytování a dopravy. Na tomto treku nejčastěji využijí jednoho nosiče 2 – 4 klienti a složí se na jeho mzdu.

Náročnost

Trek je vhodný pro turisty, kteří zvládnou denně průměrné převýšení 700 m (maximální v jednom dni 1000 m), v průměru 6 – 8 hodinách chůze s přestávkami. Nejdelší den přes sedlo s přestávkami 10 hod.

Strava

V lodžích nám dle požadavku uvaří tradiční místní jídla - dalbát (rýže, čočková omáčka a směs zeleniny a brambor), placky,...  a v některých místech i ,,západní“ jídla. Cestou je možno koupit sušenky, Coca colu, pivo,...

Ubytování

Ubytování na treku v prostých místních hotýlcích - lodžích, v Káthmándú v hotelu.

Vybavení

Kvalitní spacák, treková obuv, sandály, turistické hole, oblečení do mrazu i –10°C, sluneční brýle, kvalitní opalovací krém, pláštěnka, lékárna.

Pojištění léčebných výloh

Není v ceně zájezdu, doporučujeme AXA ASSISTANCE – varianta reference + rizikové sporty, limit léčebných výloh 2 500 000 Kč, cena 1 610 Kč, nebo lépe varianta komfort + rizikové sporty - limit léčebných výloh 5 000 000 Kč, cena 2 354 Kč.

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme v ceně 2,5 % ceny zájezdu, podrobnosti zde.

Přírodní podmínky

Trek se koná vždy na jaře a na podzim, tedy v období mimo monzun a krutou himalájskou zimu. Na jaře ( duben, květen) je vše rozkvetlé, není zde tolik turistů a teče také méně vody. Někdy bývá ještě dost sněhu. Podzim se zase vyznačuje krásnými vodopády se spoustou vody, stabilnějším počasím a větším počtem trekařů. Teploty na treku jsou hodně rozdílné. Dole v suptropech (ve výšce cca 600m) je opravdu horko - kolem 30°C. S přibývající nadmořskou výškou teplota klesá, kolem 3000m začíná mrznout. V sedle pak bývá i -10°C.

Recenze

 • Ahoj, Honzo, tak krásnou a zážitkovou dovolenou jsem snad ještě nezažila, i když si pod slovem "krásnou" může každý představovat cokoli po svém. Byla /bohužel už v minulém čase/ nezapomenutelná. I ten poslední ne zrovna příjemný zážitek (zemětřesení 2015) nevymazal to předchozí nadšení. Na druhou stranu jsme měli velké štěstí, že to dopadlo s námi tak, jak to dopadlo. Ono i pro nás je poučením - upozorněním, že ne všichni mají vymoženosti, jaké máme my. Abychom to nebrali tak samozřejmě. Průvodkyně zkušená Táňa byla ženská s ohromným potenciálem a patří jí veliký dík. Zdravím a ještě někdy na zkušenou do světa s vámi. Pavla

  Pavla B.

 • Ahoj Všichni, moc bych Vám chtěla poděkovat, za báječnou dovolenou, budu na ní vzpomínat ještě hodně dlouho. Extra díky pak Táně, protože se o nás fakt senzačně starala. Drahoši, tvoje fotky a video jsou fakt nádherný, hned mě to vrátilo zpátky. Z čajů co jsem si přivezla už jsem si udělala i Masalu, teď si jí konečně můžu dopřát a taky bych si dala Dal Bhat. Tak si užijte hezký podzim a těším se na další fotky. B.

  Barbora