Manaslu

8.nejvyšší hora světa Manaslu (Hora ducha) měří 8 163 m a je druhou nejvyšší horou Nepálu.
Leží v nepálském Himálaji v nedaleké blízkosti dalších dvou osmitisícovek jako jsou Dhaulagirí a protější Annapurna, ty od sebe dělí nejhlubší údolí světa Kali Gandaki.

Vrchol Manaslu byl dosažen poprvé 9.května 1956 členy japonské expedice. vystoupili na něj horolezec Toshio Imanishi a nepálský šerpa Gyalzen Norbu, druhý den se stejný výkon podařil dalším dvěma členům expedice Kichiro Kato a Minoru Higeta.

Na vrchol Manaslu vystoupili tito čeští horolezci:

1989 – Josef Rakoncaj – Messnerova cesta J stěnou
1999 – Martin Minařík – klasická cesta SV úbočím
2006 – Zuzana Hofmannová, František Kolář, Pavel Matoušek – klasická cesta SV úbočím
2009 – Radek Jaroš
2011 – Jan Trávníček, Jakub Vaněk
2014 – Tomáš Haničinec, Ladislav Nosek
2015 – Pavel Bém (8. května 15:00) – klasická cesta SV úbočím, poté sjezd ze severního sedla na lyžích
2015 – Pavel Burda, Martin Ksandr, Jan Polášek, Martin Štourač, Karel Svoboda (všichni 1.10.), Tomáš Kučera (2.10.) – další členové dvou českých výprav nevystoupili na vrchol též kvůli záchraně rakousko-francouzské dvojice z C4, Martin a Karel sjeli z cca 7900 m na lyžích do BC, Jan Polášek je pravděpodobně nejmladší Čech/Čechoslovák (25 let), který kdy stál na vrcholu osmitisícovky.
2016 – Antonín Bělík a Vít Auermüller – 1.10.2016
2018 – Stanislav Hank, Michal Nikl, Roman Hlávko - klasická cesta, při sestupu zahynul Roman Hlávko

Kromě horolezců se hoře Manaslu  každý rok přiblíží trekaři. Ti, kteří stojí více než o blízkost nejvyššího Everestu, o putování velehorami nedotčenými komercí a bez davů dalších lidí.
Trek kolem osmé nevyšší hory světa, kolem Manaslu vede oblastí nedotčené přírody a kultury místních obyvatel. Nepálským venkovem po stezkách, kde se méně chodí, z nichž jsou jedinečné výhledy.
Manaslu a další himálajské vrcholy vám znovu a znovu vykouzlí na obzoru panoramata skvostného velehorského prostředí a vaše paměť si je lehce a ráda udrží. Vzhledem k tomu, že na treku potkáte jen málo dalších návštěvníku, odnášíte si úplně jiný zážitek než z treků kolem Everestu nebo Annapuren, kde chodí turistů mnohem více. Je to příležitost, odpojit se od každodenního shonu a hluku moderního světa a užít si klid, nedotčenost, čistotu a krásu přítomného prostředí, ve kterém se člověk nalézá. Setkáte se s autentickou nepálskou kulturou a pohostinností v lodžijích, ve kterých cestou večer přespíte nebo se ve dne jen občerstvíte, abyste pokračovali dále. Životní styl lidí, se kterými se potkáte, se za staletí změnil jen málo, takže vaše cesta kolem Manaslu bude podobná cestování časem, ve kterém se budete v čase vracet. Manaslu sdílí velkou část své kultury a historie se svým sousedním územím, Tibetem. Buddhismus zde je hlavním náboženstvím, projeveném v buddhistických klášterech, architektuře a tradici.
Trek je také skvělou příležitostí pořídit si nádherné fotografie pro sebe i pro sdílení s přáteli.

Oblast Manaslu můžete navštívit nebo pozorovat z dálky na těchto zájezdech CK Rajbas:

Trekové zájezdy: 

Trek kolem Manaslu, Tsum Valley, volitelně Annapurny jaro a podzim
Nepál - Dhaulágiri trek + možnost výstupu na Dhampus Peak

Motorkářské zájezdy:

Nepál - podhůří a NP na motocyklech za dva týdny jaro a podzim
Nepál - podhůří a NP na motocyklech jaro a podzim


Články o místech ze stejné oblasti:
AnnapurnaBhaktapurBoudhanath, Dhaulagirí, Káthmandú, ManasluMomoMera Peak,  Mount Everest, Mustang království, Mustang – Jampa Monastery, Mustang – čorten Sumda, Pashupatinath, Patan, Svajambhúnáth,Tsum Valley, Nepál ubytování - lodžije Everest trek, Nepál ubytování - lodžije Manaslu trek, Nepál ubytování - lodžije Mustang trek

O Manaslu se píše také v článcích:

Manaslu