Chrám Pashupatinath je jednou z osmi památek UNESCO v nepálském  údolí Káthmandú.
Jedna z nejvíce neobvyklých pro nás Evropany. V povědomí cestovatelů je to místo, kde spalují mrtvé u řeky.
Hinduistický chrám Pashupatinath zasvěcený  Šivovi (pánu tvorstva/zvířat) byl postaven v 5.století. Pro vyznavače Šivy je  jedním ze čtyř nejdůležitějších náboženských míst v Asii.
Největší chrámový komplex v Nepálu se rozprostírá na obou stranách pro hinduisty posvátné řeky Bagmati. Hlavní chrám ve stylu pagody má zlacenou střechu, čtyři strany pokryté stříbrem a nádherné řezby ze dřeva. Chrám Pashupatinath obklopují  další chrámy zasvěcené několika jiným hinduistickým a buddhistickým božstvům. Je zde (i v přilehlých lesích)  okolo 492 chrámů, dalších svatyní, posvátných míst, pohřebišť, které můžete navštívit.
Pashupatinath - je komplex chrámů úzce spjatých se smrtí. Podél obou břehů posvátné řeky Bagmatí vedou  široká schodiště k pohřebním stupňům - gháty, kde probíhají kremace Hindů.
Nejdůležitější z chrámů je Pashupatinath temple, před nímž se konaly královské kremace. Místo kremace ostatních lidí bylo určeno kastou. Dnes je místo dáno částkou, kterou si pozůstalí mohou dovolit za pohřeb zaplatit. Podle nepálské hinduistické tradice musí být mrtvé tělo před kremací ponořeno třikrát do řeky Bagmati, aby mohl být reinkarnační cyklus ukončen. Řeka Bagmati duchovně očišťuje lidi.
Na množství peněz záleží i průběh pohřbu. Je-li rodina majetná, může si dovolit mimo jiné lepší místo, větší množství dřeva pro hranici pod zesnulým a kremace trvá kratší dobu. Tomu, kdo zapaluje hranici (většinou nejstarší syn) a pohřeb  řídí, podle hinduistických zvyků  před  obřadem oholí hlavu. Tělo zesnulého na hranici posype červenou kurkumou a podpálí ohěň.
Pashupatinath je místem, kde potkáte nejvíce svatých mužů.                                                                                       
Kremace jsou velkým lákadlem pro turisty. Je běžné, že zatímco se rodina loučí se svým nebožtíkem, turisti kolem chodí, fotí, točí...                                                                 
 
Pashupatinath je také jednou z mála živých kulturních památek na světě. Na rozdíl od jiných kulturních památek nebo muzeí je Pashupatinath centrem energie s aktivní účastí lidí po celý den, každý den.
 

Pashupatinath můžete navštívit na motorkářském zájezdu CK Rajbas:

Nepál - podhůří a NP na motocyklech

a na trekovém a horolezeckém zájezdu:

Everest trek přes tři pětitisícová sedla
Trek kolem Manaslu, Tsum Valley, volitelně Annapurny
Nepál - Dhaulágiri trek + možnost výstupu na Dhampus Peak
Vánoce a Silvestr na trecích v podhůří Nepálu
Nepál - trek a výstup na Mera Peak 6461 m

Články o místech ze stejné oblasti: AnnapurnaBhaktapurBoudhanath, Dhaulagirí, Káthmandú, ManasluMomoMera Peak,  Mount Everest, Mustang království, Mustang – Jampa Monastery, Mustang – čorten Sumda, Pashupatinath, Patan, Tsum Valley, Nepál ubytování - lodžije Everest trek, Nepál ubytování - lodžije Manaslu trek, Nepál ubytování - lodžije Mustang trek.

 
nepal pashupatinath