Annapurna

10.nejvyšší hora světa - Annapurna 8 091 m leží  v Himálaji na území Nepálu.
Je jednou ze 14 osmitisícovek.
Údolím kolem řeky Kali Gandaki, tekoucí Nepálem ze severu na jih, od hranic s Čínou, přes území království Mustang, se táhnou dva velehorské masívy. Jeden z nich je masív Annapurna a druhý masív Dhaulágiri. Údolí má reputaci nejhlubšího na světě, odděluje od sebe dvě věhlasné osmitisícovky - Dhaulágiri 8 167 m na západě a Annapurnu  8091 m na východě. Vrcholy jsou od sebe vzdáleny 34 km.

Masív Annapurna je dlouhý 55 km, nejvyšší vrcholy jsou pojmenány:

  • Annapurna I (8 091 m)
  • Annapurna II (7 937 m)
  • Annapurna III (7 555 m)
  • Annapurna IV (7 525 m)
  • Gangapurna (7 455 m)
  • Annapurna South (7 219 m)
    Dalším výrazným bodem masívu Annapurna na horizontu za městem Pokhara je vrchol Mačapučare (6 993 m), který se v místním krásném jezeře Phewa zrcadlí se na hladině. Pro svoji fotogeničnost, tvar a název Rybí ocas, bývá často zdrojem obdivu, fotografií a pohlednic.

Samotná Annapurna I má tři vrcholky - hlavní (8091 m n. m.), prostřední (8051 m n. m.) a východní (8016 m n. m.)
Annapurna I má i jedno prvenství, které ji í nikdo nevezme. Byla první osmitisícovkou, na kterou se lidem podařilo vylézt.
V červnu 1950 ji zdolali Maurice Herzog (vedoucí expedice) a Louis Lachenal, členové francouzské expedice, která původně mířila na Dhaulágiri.

Z českých horolezců se podařilo na vrchol Annapurny I vystoupit několika.
1988 − Josef Rakoncaj - anglickým pilířem v J stěně
1988 − Jindřich Martiš, Josef Nežerka - prvovýstup SZ stěnou
2009 − Martin Minařík (s Francouzskou "Elli" Elisabeth Revol) - východní předvrchol 8016 m n. m., na sestup neměl Martin Minařík síly a zmrzl.
2012 − Radek Jaroš, Jan Trávníček

Annapurny nelákají jen horolezce.
Legendární oblast Annapuren je tak rozmanitá a krásná, že je nejoblíbějším místem treků v Nepálu.
Můžete si vybrat od 2-3 týdenního okruhu kolem Annapuren (cca 220 km) až po krátké třídenní treky, které zvládne každý.
Trekaři se v nižších výškách od oblasti poutního místa Muktinath mohou setkávat s indickými hinduisty i budhisty, kteří se sem vydávají na pouť. Míří do jednoho z nejvýše postavených chrámů ve výšce 3 880 m. 

Ubytování a výborné jídlo jsou pro trekaře zajištěny v lodžijích, na mnoha trecích pomohou s těžkým baťohem místní nosiči a člověk může jít téměř nalehko s nejnutnějším vybavením pro den.

Oblast Annapurna můžete navštívit na těchto zájezdech CK Rajbas:

Trekové zájezdy: 

Motorkářské zájezdy:

Nepál - podhůří a NP na motocyklech
Nepál - podhůří a NP na motocyklech za dva týdny

Články o místech ze stejné oblasti: AnnapurnaBhaktapurBoudhanath, Dhaulagirí, Káthmandú, ManasluMomoMera Peak,  Mount Everest, Mustang království, Mustang – Jampa Monastery, Mustang – čorten Sumda, Pashupatinath, Patan, Tsum Valley, Nepál ubytování - lodžije Everest trek, Nepál ubytování - lodžije Manaslu trek, Nepál ubytování - lodžije Mustang trek.