Bhaktapur

V údolí Káthmándú stávala po staletí tři rivalská královská města - Káthmándú,  Bhaktapur a Patan. Města stojí dodnes v plné kráse a rozrostla se tak, že jsou  nyní v tak těsné blízkosti, že  jejich život je téměř společný. Patan je oddělen od Káthmándú řekou Bagmatí a Bhaktapur je vzdálen 15 km.
Všechna tři města přijalo UNESCO pod svou ochranu pro unikátnost jejich historických center s náměstími Durbar Square.
Bhaktapur - nejautentičtější ze všech 3 bývalých královských měst údolí Kátmandú.  Má nejlépe zachované paláce, jejich nádvoří a historický střed města.  V jednom okamžiku zde proběhne pestrý kus života.  Zatímco lidi procházejí nejskvostnějším náměstím Durbar Square (UNESCO)  nebo jen posedávají v družném hovoru na zemi, na obrubníku nebo židličce u stolu, projíždí kolem nich zároveň někdo na motorce a na kole. Kolem posedávajících, procházejících a projiždějících se v tomto historickém centru suší na zemi rýže, někdo ji lopatou občas pozorně převrátí. Zametač zametá, děti i psi běhají kolem na zemi vyložených hliněných džbánů a keramiky, které vedle hrnčíř na kruhu právě vytáčí. Na zemi leží i další rukodělné výrobky, ať už vyřezávané ze dřeva, kamene, tepané v kovu, tkané na stavu nebo šité, šperky.  Vše se zde děje v naprosté přirozenosti. A právě tuhle esenci Nepálu/ Bhaktapuru stojí za to zažít,  vychutnat si.
Na seznamu UNESCO je Bhaktapur právě pro své bohaté kulturní památky,  chrámy, umělecká díla ze dřeva, kovu nebo kamene. Je domovem tradiční architektury, historických monumentů a řemeslné práce. V těsné blízkosti vedle sebe stojí pagoda, vikhara. Zástupci architektury různých náboženství i různých zemí. Po generace vznikají krásné prvky na chrámech i jiných památkách. I v současnosti můžete pozorovat, jak umělci vyřezávají detaily nějaké části chrámu, domalovávají jeho výzdobu nebo malují  obrázky na ulici. Zdejší výtvarná škola je věhlasná a malování je tradiční, typické pro Bhaktapur a velmi oblíbené. Paláce, chrámy, nádherná vyřezávaná  okna, krásná jezírka,  keramika, hrnčíství, textilní  výrobky, bohaté místní kulturní zvyky a tradice, festivaly náboženské,  hudební, mystické. To vše je Bhaktapur - stále nedotčen. Toto úžasně zachované starodávné město je samo o sobě světem, kde je stále co objevovat. Bhaktapur Durbar Square - náměstí je otevřenou galerií nejkrásnějších děl architektury i umění Nepálu. Zásahy vážných zemětřesení náměstí poznamenaly a proto se může zdát prostornější než Durbar Square v Káthmándú a Patanu. Některé scény z filmu Malý Budha byly točeny zde.

K nejvýznamnějším památkám patří:

Nyatapola Temple5 stupňová pagoda - chrám Siddha Laxmi - hindské bohyně hojnosti
Bhairab Nath Temple - 3 stupňová pagoda chrám Bhairab                                        

Dattatraya Temple, stojí hned vedle kláštera Math                                                                    
 

Věhlasný speciální typ tvarohu/jogurtu, zvaný Ju Ju nikde jinde v Nepálu nenajdete.

Bhaktapur můžete navštívit na motorkářském zájezdu CK Rajbas:
Nepál - podhůří a NP na motocyklech

a na trekovém a horolezeckém zájezdu:
Everest trek přes tři pětitisícová sedla
Trek kolem Manaslu, Tsum Valley, volitelně Annapurny
Nepál - Dhaulágiri trek + možnost výstupu na Dhampus Peak
Vánoce a Silvestr na trecích v podhůří Nepálu
Nepál - trek a výstup na Mera Peak 6461 m

Články o místech ze stejné oblasti: AnnapurnaBhaktapurBoudhanath, Dhaulagirí, Káthmandú, ManasluMomoMera Peak,  Mount Everest, Mustang království, Mustang – Jampa Monastery, Mustang – čorten Sumda, Pashupatinath, Patan, Tsum Valley, Nepál ubytování - lodžije Everest trek, Nepál ubytování - lodžije Manaslu trek, Nepál ubytování - lodžije Mustang trek.

 

nepal bhaktapur 1

 

nepal bhaktapur 3