Patan - oficiálně - Lalitpur (Město Krásy).

Třetí největší město v Nepálu po Káthmándú a Pokhaře. A také nejstarší. Urbanisticky navazuje na Káthmándú. Řeka Bagmati město rozděluje na severní Káthmándú a jižní Patan.

Původní tvar města byl navržen ve tvaru dharmačakry. Vzniklo ve 3 st.př.n.l.

Nejvíce je proslavené svým kulturním dědictvím - svými tradicemi, výtvarným uměním  a řemesly. Někdy bývá nazýváno městem svátků, festivalů a krásy.

Je to město, kde jste historií, výtvarným uměním obklopeni na každém kroku.  Dávná architektura - paláce, chrámy. Sochy kamenné, kovové,  dřevěné, spousta dalších krásných výtvarných děl tvoří přirozenou součást každodenního prosttředí každodenního života místních obyvatel i náhodných návštěvníků. Jakobyste se ocitli v otevřeném muzeu.

V tak vzácně krásném prostředí lidé pokračují ve svém tradičním způsobu života naprosto přirozeně, jakoby se zastavil čas.

V Patanu je více než 1200 budhistických monumentů různých tvarů a velikostí. Nejdůležitější a nejkrásnější místo Patanu je - Durbar Square (UNESCO), menší než stejnojmenné náměstí v Káthmandú.

Aniž by se z něj stal uzavřený zamrzlý skanzen, funguje dál.

Snoubí se zde krása a přirozenost.  V prostředí historických budov - hinduistických chrámů, budhistických viharů, dokonale  vyřezávaných nádherných vstupních bran, dveří, oken, soch, ikon.  Lidé mají na zemi prostřeno své zboží, které prodávají. Džbány, ozdoby, barevné látky, ovoce.  Pracují zde stejně, jakoby to nebylo žádné mimořádné místo. Je to prostě místo, kde jsou. Tvoří hliněné džbány,  vyřezávají ze dřeva různé předměty denní potřeby, domalovávají  obrazy na zdech, suší rýži přehazováním lopatou na zemi.  Mezi nimi na kole projíždějí lidé, kteří tyto aktivity naprosto ohleduplně míjejí. Děti tu běhají a hrají si jako na nejlepším hřišti. Občas se pes ožene ocasem. Na co by u nás byl manuál pro bezpečnost, zvládají místní naprosto  přirozeně.
Zemětřesením v dubnu 2015 zasáhlo i toto město.

Partan můžete navštívit na motorkářském zájezdu CK Rajbas:

Nepál - podhůří a NP na motocyklech

a na trekovém a horolezeckém zájezdu:

Everest trek přes tři pětitisícová sedla
Trek kolem Manaslu, Tsum Valley, volitelně Annapurny
Nepál - Dhaulágiri trek + možnost výstupu na Dhampus Peak
Vánoce a Silvestr na trecích v podhůří Nepálu
Nepál - trek a výstup na Mera Peak 6461 m

Články o místech ze stejné oblasti: AnnapurnaBhaktapurBoudhanath, Dhaulagirí, Káthmandú, ManasluMomoMera Peak,  Mount Everest, Mustang království, Mustang – Jampa Monastery, Mustang – čorten Sumda, Pashupatinath, Patan, Tsum Valley, Nepál ubytování - lodžije Everest trek, Nepál ubytování - lodžije Manaslu trek, Nepál ubytování - lodžije Mustang trek.

 

nepal info patan1

 

 nepal info patan5

 

nepal info patan11

 

nepal info patan20