Káthmándú - dnes hlavní a nejvěší město Nepálu s více než miliónem obyvatel. Odtud se vydávají turisté na treky do Himalájí nebo horolezci zdolávat nejvšší vrcholy světa. Je vstupem do jiného světa. Jiné kultury a stylu života, jiných téměř nebeských výšek.

Žádné jiné město na světě není jako Káthmandú. Rozpadající se budovy v srdci města jsou v přímém kontrastu se zachovalou architekturou skvostných paláců a chrámů, živou atmosférou náměstí, ulic a uliček. Vůně vonných tyčinek a kadidel se line z obchodů, zatímco prodavači své zboží rozkládají před obchod, do stánků nebo jen na zem. A v prostředí vznešených historických paláců, chrámů, vyřezávaných soch, v přímém kontaktu s nimi, místní lidé žijí svůj běžný denní život.

Klenotem Káthmándú je Durbar Square (UNESCO) největší z palácových náměstí tří královských měst. Durbar Square tvoří historické centrum Káthmándú - s královskými paláci (panovníků dynastií Malla a Shah) a jedinečnou architekturou okolních budov, chrámů, skulptur a kouzelných míst, vytvořených nevarskými umělci a řemeslníky v průběhu mnoha staletí. Najdete zde chrámy různých vyznání a památky různých stylů, tvarů, velikostí, barev a materiálů.

Některé z budov byly bohužel zasaženy zemětřesením v dubnu 2015. V současné době jsou zpřístupněny.

Doprava v Káthmándú je pestrá a jedinečná jako město samo.

Můžete využít taxi, mhd - minibusy - jsou nacpanější než dálkové. Káthmándú takto můžete projet celé jen za několik korun. Sice jako sardinka, někdy téměř v levitační svislé nebo nějak pokroucené poloze. Dalším možným dopravním prostředkem je tuk tuk - motorová trojkolka s jakoby nasazenou karoserii auta (zmenšený minibus) a cyklorikša - trojkolka, vejde se sem řidič a člověk s báglem nebo 2 lidi bez.