Povrch Austrálie tvoří převážně vyprahlá půda nebo poušť. Nejsevernější část má tropické podnebí, zatímco klima na jihozápadě a jihovýchodě připomíná Středomoří. Nejvíce srážek spadne ve Velkém předělovém pohoří na jihovýchodním pobřeží.
Všechna významná města mají přímý přístup k moři. Výjimkou je Canberra.
Kolonizace se soustředila na východním pobřeží, kde většina Australanů žije dodnes. První osadníci (převážně Evropané) zde přistáli v roce 1788. Většinou šlo o trestance, protože Austrálie sloužila více než 150 let jako trestanecká kolonie Britského impéria. Původní domorodé obyvatele tito přistěhovalci připravili o půdu a téměř je vyhubili.
Dnes je zde na velmi vysoké úrovni farmaření, mimořádně rozvinutá je těžba nerostných surovin (uhlí, zlato, měď, bauxit a železná ruda). Austrálie je právem považována za jednoho z největších vývozců nerostného bohatství na světě.
Velký bariérový útes se táhne podél severovýchodního pobřeží a patří mezi přírodní divy světa. Pozoruhodný je také největší monolit světa – posvátná hora Uluru (Ayersova skála).
Dalším světoznámým symbolem Austrálie je budova opery v Sydney.
V sedle terénního motockyklu s námi projeďte Austrálii křížem krážem. Žijte svoje sny! CK Rajbas ví, jak je proměnit v realitu…

Austrálie - Základní údaje

vlajka Austrálie

Rozloha: 7 692 030 km2
Hlavní město: Canberra
Počet obyvatel: 22 000 000
Jazyky: angličtina
Měna: australský dolar (aktuální kurz)

Užitečné odkazy

Články o místech ze stejné oblasti: SydneyUluru-Kata Tjuta
Austrálie: aktuální doporučení a varování Ministerstva zahraničí ČR
Více se o Austrálii dozvíte na Wikipedii