Uluru -  oranžový symbol Austrálie.

Věhlasný skalní masiv uprostřed suché krajiny. Snad nejfotografovanější místo Austrálie. Dechberoucí pohledy skýtá hlavně pří východu nebo západu slunce.
Východ slunce přináší pohled na nejživější červené a oranžové odstíny, jak slunce stoupá nahoru. Zatímco  se západem slunce přecházejí proti Uluru neuvěřitelné nafialovělé odstíny až do modré, dokud slunce nezmizí z obzoru.

Uluru - Ayers Rock - toto posvátné místo kmene Anangů je největším monolitem na světě.Se svojí výškou 348 metrů nad okolní krajinou (vrchol 846 m.n.m) a délkou 3,6 km je výraznou dominantou centrální Austrálie, nedaleko Alice Springs.  Vědci se domnívají, že s velkou pravděpodobností vidíme jen malou část masivu, zatímco jeho zbytek je skryt pod úrovní země, zřejmě až do hloubky 5 km. Je z pískovce. 
Nedaleko Uluru  ve vzdálenosti 30 km, se nalézá další monolitická pozoruhodnost. Tentokrát je to skupina 36 monolitů různých tvarů  - Kata Tjuta. Jejich objevitel Ernest Giles  dal v roce 1872 části skalního komplexu Kata Tjuta název Mount Olga (1066 m n. m) podle ruské královny. I dnes jej obyvatelé nazývají Olgas. V domorodém jazyce Kata Tjuta znamená „mnoho hlav“.
Obě místa,Uluru i méně známé Kata Tjuta, jsou součástí národního parku Uluru-Kata Tjuta, který zaujímá plochu 1 326 km2 a byl  vyhlášen v r. 1985. Nižší Uluru je nad okolní rovinatou krajinou výše o 348 metrů a vyšší Kata Tjuta přesahuje okolní terén o 546 m.
Celé území  bylo vládou vráceno v roce 1985 Anangům a NP Uluru-Kata Tjuta je součástí seznamu UNESCO. Roste zde přes 600 druhů rostlin, žije 74 druhů plazů, 176 druhů ptáků, 50 druhů savců a množství druhů bezobratlých, potvrzeny zatím byly čtyři druhy žab. 
Krajina obklopující Kata Tjuta a Uluru je pro domorodé obyvatele Austrálie posvátná a k tomu se pojí bohatá historie,  četné příběhy a legendy.
V některých z nich se uvádí velký hadí král Wanambiho, žíjící na vrcholu hory Olga a  v období sucha sestupující na zem. Svůj  dech může proměnit ve vánek a v hurikán a potrestat ty, kteří se na místním území dopustili zlých skutků.
Přesto, že Olgas obklopuje bohaté dědictví, velká část mytologie není odhalena cizím osobám (ani turistům) - zejména ženám. Prý protože podle domorodé tradice, pokud se žena dozví o „mužském podnikání“, je náchylná k násilným útokům.
Ananguové věří v Kata Tjuta něco trochu jiného. Věří, že skalní útvary jsou domovem duchovní energie ze „Snění“. Od roku 1995 je místo po mnoha letech pauzy využíváno ke kulturním obřadům.

Na vrchol Uluru mohli turisté dříve běžně chodit. Na žádost domorodců je  sem vstup od roku 2019 zakázán, stejně jako na některá místa v okolí. Kolem hory je možné jít po vyznačených stezkách a obohatit se od místního průvodce o mnoho legend, příběhů, dávnou historii. Je možné vidět i skalní obrazy. Ty vznikly pro náboženské a slavnostní účely, pro výuku a vyprávění. Je to příležitost sledovat důkazy o starodávné tradici Anangů.. Obrazy pro ně mají nesmírný historický význam, proto usilují o jejich zachování a ochranu.

A podle pověsti přináší neštěstí, pokud si návštěvník odnese i jen malý kamínek.
Jednou za delší dobu čas, na kratičký čas, se Uluru promění na místo, kterým prýští vodopády

  

Uluru-Kata Tjuta můžete navštívit na těchto zájezdech CK Rajbas:

motorkářské zájezdy:

Velká australská enduro cesta

turistické a poznávací zájezdy: 

Austrálie a Tasmánie
 

Články o místech ze stejné oblasti: SydneyUluru-Kata Tjuta

uluru