Vydejte se s námi do země, kde je turismus v plenkách, kde potkáte minimum zahraničních návštěvníků, kde ženy chodí neustále tradičně zahalené v nikábech a abájách, kde muži nosí dlouhé tradiční šaty thobe, na hlavách ghutru upevněnou šňůrou – igalem. Pro běžné návštěvníky bylo dosud království na Arabském poloostrově uzavřené. Nyní se začíná otevírat a země začala v r. 2018 vydávat turistická víza. Využijte příležitost nyní, než sem zamíří davy turistů. Saúdská Arábie je kolébkou arabského etnika, arabského jazyka i náboženství islámu. Je to také země s největšími zásobami a těžbou ropy na světě.  

Poznávací zájezd Saúdská Arábie

Nejposvátnější místo muslimů Mekku neuvidíme, protože do města mají přístup jen věřící, uvidíme však Medinu a některé její skvostné mešity. Saúdská Arábie má mnoho co nabídnout. Ať už je to hlavní město Rijád či konkurenční Džidda, vyhledávaný Madain Saleh (saudskoarabská Petra). V zemi naleznete úžasné scenérie skalních měst a wádí. Fascinující Wádí Al-Disah, údolí obklopené vysokými barevnými pískovcovými věžemi projdeme pěšky či projedeme terénními auty.

  • Termíny
  • 27. 10. 2024 - 10. 11. 2024
  • Počet dní
  • 14 dní
  • Cena zájezdu
  • 62 000 Kč
  • Cena letenky
  • 15 000 Kč
  • Celková cena
  • 77 000 Kč

Předběžný program zájezdu Saúdská Arábie

1. - 2. den: Odlet do Rijádu, hl. města Království Saúdské Arábie, celkem nedávno v poušti vyrostlé město ze skla, železa a betonu, Ad Dir´iyah (UNESCO) - rozsáhlé staré město, paláce, věže, opevnění, Národní muzeum, muzeum-pevnost Masmak (historie znovunastolení Saúdů proti rodině Rašídů), večer Sky Bridge Tower - ohromující stavba s moderním komplexem obchodů, hotelů, garáží, panoramatické výhledy z 99 patra. 

3. den: Al Jamal - jedno z největších velbloudích tržišť na Arabském poloostrově, provincie Al Qasim - možnost ochutnat nejlepší datle na světě, přejezd do Hailu - město ležící v horách, po staletí sloužilo poutníkům jako vstupní brána do pouště (přezd. „Klíč pouště“), bylo centrem vzdělanosti (rodiště básníků, mudrců). 

4. den: Hail - pevnost A´Arif na vrcholku skály s úžasným rozhledem po okolí, věže paláce Barzan, sídla Rašídů, oáza Jubbah (UNESCO) - nejvýznamnější saúdská lokalita prehistorických petroglyfů z období 5 500 př.n.l., přes oranžovou poušť Nafud do města Sakaka - hlavní město severní oblasti.

5. den: Sakaka - stará studna Sesera s vytesanými schody uvnitř a s dalekými podzemními rozvody, pevnost Zaabal stará 900 let, Rajajil se skupinami menhirů (saúdskoarabský Stonehenge), Dawmat Al-Jandai - pevnost Al-Marid dobývána palmyrskou královnou Zenobií i Římany, Omarova mešita - jedna z nejstarších v zemi (z doby 2. chalífy Omara), výjezd k přehradě Dawmat Al-Jandai.

6. den: Přejezd do města Tabúk - významné centrum severozápadu, ležící na bývalé Hidžázské historické dráze (vedla z Damašku do Medíny, spojena s postavou Lawrence z Arábie), pevnost s muzeem, mešita at-Tawba, stanice Hidžázské dráhy, večerní procházka súkem.

7. den: Přejezd k ústí fascinujícího Wádí Al-Disah (Wádí Qaraqir) - pěšky či fakult. terénními auty do údolí obklopeného vysokými barevnými pískovcovými věžemi, palmérie, přejezd do města Al-Ulu.

8. den: Al-´Ulu - staré hliněné město z 11. stol., výhledy z věže pevnosti, věžní sluneční hodiny, jedinečná oblast Madain Saleh (UNESCO) - obdoba jordánské Petry, četné vytesané hrobky s nápisy a tzv. paláce a zámky, dívány a nádrže na vodu z nabatejského období, kdysi důležitá zastávka na karavanní cestě s kadidlem a myrhou mezi jemenským Hadramautem a Sýrií, vedla tudy i cesta poutníků do Mekky, rozsáhlé přírodní útvary červených pískovců, místy bizarních tvarů (Elephant Rock aj.), impozantní výhledy z náhorní plošiny z vyhlídky Harrat, západ slunce.

9. den: Přejezd do Mediny - vedle Mekky a Jeruzaléma nejposvátnější centrum islámu, odtud se v 7. stol začalo šířit nové náboženství, nachází se zde mešita An Nabawi (Prorokova mešita) s hrobkou Proroka (přístupné pouze muslimům), lze se však projít, ev. i nahlédnout do dalších skvostných mešit (Quba, opevněná mešita Miqat), uvidíme areál stanice Hidžázské dráhy a prohlédneme si přilehlé historické muzeum.

10. den: Přejezd na pobřeží Rudého moře - odpočinek u moře.

11. den: Džidda - druhé největší město království, významné letiště a přístav na pobřeží Rudého moře, tradiční vstupní brána do Mekky pro poutníky z celého světa, místo, kde je podle legendy pohřbena matka lidstva Eva, odedávna důležité obchodní centrum, staré město Al Balad (UNESCO), pětipatrová budova Naseef House (z roku 1800), súk Al Alawi, nábřeží (corniche) s četnými parky a hotely, rozestavěná nejvyšší budova světa Jeddah Tower (po dostavbě by měla mít přes 1000m).

12. den: Přejezd přes pohoří Asir Mt. s nádhernými výhledy do At Ta’if - příjemné město v parcích je centrem zemědělské oblasti, pěstování obilí, ovoce, zeleniny, růží na výrobu růžového oleje, palác Shubra, kde přebýval král Abdul Aziz, Beit Kaki, letní rezidence šlechtických rodin z Mekky, výjezd na nejvyšší horu regionu Jabal Dakah 2500m v oblasti střediska Al Shafa, cestou v horách možnost pozorovar paviány pláštíkové, večerní procházka súkem.

13. - 14. den: Návrat do Džiddy, ev. dokončení prohlídky, poslední nákupy, odlet a návrat do ČR.

Cena zájezdu zahrnuje

Pronajatou místní dopravu (minivan s místním řidičem v Rijádu, osobní auta), ubytování (11x hotel, apartmán - dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím, u apartmánů mohou být 2 oddělené ložnice se společným příslušenstvím), snídaně, služby českého průvodce.

Cena zájezdu nezahrnuje

Vízum, další stravování (mimo výše uvedeného), vstupy do památek a muzeí, příplatek za jednolůžkový pokoj (13 500 Kč), džípy ve Wádí Al Disah (cca 70 SAR /os., nejkrásnější pasáž lze však projít pěšky), individuální cestovní pojištění léčebných výloh a stornopoplatků. 

Letenky

Cena mezinárodní letenky je zahrnuta v celkové ceně do maximálního limitu 15 000 Kč. Více informací zde.

Víza

Je potřeba zajistit turistické vízum (lze on-line předem, placeno kartou).

Služby za příplatek

Single příplatek na ubytování 13500 Kč.

Náročnost

Fyzicky nenáročný poznávací zájezd, ale náročnější cestovatelské podmínky, dlouhé přesuny. 

Pojištění léčebných výloh

Není v ceně zájezdu, zájemcům můžeme zajistit.

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům můžemem zajistit.

Další informace

Ženy mohou cestovat do Saúdské Arábie bez doprovodu. Pokrývka hlavy (hidžáb) ani abája (plášť pokrývající tělo) nejsou povinné. Povinné je decentní tělo neobepínající oblečení a zakrytá ramena a kolena.