Západní Sahara je sporné území v západní Africe. sousedící s Marokem, Alžírem a Mauritánií.  Část území je spravováno Marokem, které Západní Saharu považuje za součást svého území. Asi 20% rozlohy země je pod kontrolou osvobozeneckého hnutí Polisarie, které území Západní Sahary považuje za Saharskou arabskou demokratickou republiku. OSN neuznává ani marockou suverenitu ani suverenitu Saharské arabské demokratiké republiky.

Země je pokryta planinami a náhorními rovinami, převážně velmi suchými, s písečnými dunami či suchými pastvinami. V oblasti  na severozápadě jsou častá vádí - koryta občasných řek, která se naplní jen sporadicky během krátkých období dešťů a jejichž voda nikdy nedoteče až do moře, neboť se po cestě odpaří... Na jaře a v létě vane suchý vítr siroco, ktrý přináší písečné bouře. Pro pobřežní oblasti u Atlantského oceánu jsou typické časté mlhy a rosa.

Vegetace je buď stepní anebo převážně pouštní (akácie), velké plochy zůstávají zcela bez vegetace. Ze zvířat můžete vidět např. fenky, tarbíky či některé druhy antilop.

Hlavní město: Laayoune (Al-´Ajún)

Měna: marocký dirham, saharská peseta