Západní Sahara je sporné území v západní Africe. sousedící s Marokem, Alžírem a Mauritánií.  Část území je spravováno Marokem, které Západní Saharu považuje za součást svého území. Asi 20% rozlohy země je pod kontrolou osvobozeneckého hnutí Polisarie, které území Západní Sahary považuje za Saharskou arabskou demokratickou republiku. OSN neuznává ani marockou suverenitu ani suverenitu Saharské arabské demokratiké republiky.

Země je pokryta planinami a náhorními rovinami, převážně velmi suchými, s písečnými dunami či suchými pastvinami. V oblasti  na severozápadě jsou častá vádí - koryta občasných řek, která se naplní jen sporadicky během krátkých období dešťů a jejichž voda nikdy nedoteče až do moře, neboť se po cestě odpaří... Na jaře a v létě vane suchý vítr siroco, ktrý přináší písečné bouře. Pro pobřežní oblasti u Atlantského oceánu jsou typické časté mlhy a rosa.

Vegetace je buď stepní anebo převážně pouštní (akácie), velké plochy zůstávají zcela bez vegetace. Ze zvířat můžete vidět např. fenky, tarbíky či některé druhy antilop.

Západní Sahara/Saharská arabská demokratická republika – základní údaje

Rozloha: 266 000 km2
Hlavní město: Al-´Ajún (Laayoune)
Počet obyvatel: 275 000
Jazyky:  arabština
Měna: saharská peseta (v běžném oběhu marocký dirham) (EHP (MAD))   (aktuální kurz)

Užitečné odkazy

Více se o zemi Západní Sahara dozvíte na Wikipedii