Spojené arabské emiráty (SAE) jsou federací sedmi konstitutivních emirátů na Blízkém východě, rozkládající se v jihozápadní Asii ve východní části Arabského poloostrova při pobřeží Perského zálivu. Na pevnině sousedí s Ománem a Saúdskou Arábií a rovněž sdílí námořní hranici s Katarem, Íránem a Pákistánem.
Většinu území zaujímá plochá nížina, která je z větší části pokrytá pouští. Pobřeží je lemováno ostrovy (na jednom z nich leží hlavní město Abú Zabí). Podnebí je tropické a suché. Průměrné srážky dosahují jen asi 100 mm. Velice časté jsou silné písečné bouře. Drtivá většina obyvatel žije na pobřeží. Z toho 60 % obyvatel jen ve městech Abú Dhábí a Dubaji. Přes 95 % území je v podstatě liduprázdné. Občané SAE tvoří jen asi 20 % obyvatelstva, (z toho 70% Arabové). Islám vyznává 96 % z nich, z čehož 82% jsou sunnité a 18 % šíité.
Zbytek, tedy přibližně 80 % obyvatel tvoří přistěhovalci, především z Indie, Pákistánu, Bangladéše a Íránu, kteří vyznávají náboženství svých mateřských zemí, tedy především islám a hinduismus.
Země se skládá ze sedmi autonomních emirátů: Abú Zabí, Adžmán, Dubaj, Fudžajra, Rás al-Chajma, Umm al-Kuvajn, Šardžá

Spojené arabské emiráty – základní údaje 

Rozloha: 83 600 km2
Hlavní město: Abú Zabíspojene staty arabske emiraty
Počet obyvatel: 9 883 536
Jazyky:  arabština, perština, angličtina 
Měna: dirham (AED) (aktuální kurz)
Náboženství: islám

Užitečné odkazy

Více se o zemi Spojené arabské emiráty dozvíte na Wikipedii
Spojené arabské emiráty: aktuální doporučení a varování Ministerstva zahraničí ČR