Island je ostrov ležící v Severním Atlantiku v těsné blízkosti polárního kruhu. Své poloze v oblasti Středoatlantského hřbetu, na rozhraní dvou kontinentálních desek kde se magma nachází velmi blízko pod povrchem, vděčí za mimořádně bohatou sopečnou aktivitu. S tímto souvisí i častý výskyt horkých pramenů a gejzírů. Typickým rysem zdejší krajiny je množství jezer a řek s mnoha vodopády. Zhruba 11% ostrova je pokryto ledovci, pod nimiž jsou ukryty aktivní vulkány. Právě proto se i vžilo označení „Ostrov ohně a ledu“.

Počasí je zde proměnlivé, severské, na jihozápadě zmírňované Golfským proudem s častějšími srážkami, provázených silným větrem. V plném létě slunce zapadá na necelé 2 hodiny, v nejhlubší zimě vydává skomíravé světlo sotva čtyři hodiny denně.

Historie ostrova je neméně zajímavá. Za jeho objevení a osídlení se zasloužili Vikingové převážně z Norska , kteří na svých lodích podnikali odvážné objevitelské cesty severním Atlantikem, přes Grónsko až do Severní Ameriky. Zdejší obyvatelé byli od pradávna nuceni vzdorovat drsnému podnebí, přírodním živlům i ničivým katastrofám. V dnešní době se Island řadí mezi země s nejvyšší životní úrovní. Na ostrově žije 330000 obyvatel, z toho asi 2/3 v Reykjavíku a jeho blízkém okolí.

Vnitrozemí je neobydlené. Díky neexistenci průmyslu a jiných zdrojů znečištění si návštěvník na ostrově užívá nejčistšího vzduchu a vody. Island ochraně životního prostředí věnuje velkou pozornost.
Cesty do vnitrozemí jsou nezpevněné, s množstvím brodů. Často vedou pískem a lávovými poli, proto jsou určena výhradně pro terénní vozidla. Pro přepravu na ostrově využíváme výhod vozidla Toyota Hiace 4x4.

Ti z vás, kteří upřednostňují výhody individuálního cestování oproti velkým organizovaným zájezdům, jistě ocení, že naše akce jsou plánované pro maximální počet 8 účastníků !

Podívejte se s námi na Island, odloučený kout Evropy, který zůstává pro většinu lidí velkou neznámou.

Skupinám můžeme na přání vytvořit za výhodných podmínek individuální program, do něhož lze zahrnout něco z místní bohaté nabídky např.: vyjížďky na islandských koních, rafting na ledovcových řekách, projížďka se sněžnými skútry po ledovci, mořské kajaky, jízda terénem na čtyřkolkách, výpravy s průvodcem na ledovec, výpravy za pozorováním velryb atd.

Island – základní údaje

vlajka Islandu

Rozloha: 102 819 km2
Hlavní město: Reykjavík
Počet obyvatel: 330 000
Jazyky: islandština
Měna: islandská koruna (aktuální kurz)

Užitečné odkazy

Více se dozvíte o Islandu na Wikipedii
Island – aktuální doporučení a varování Ministerstva zahraničí ČR