Íránská nejvyšší hora Dámavand 5671 m je hlavním cílem našeho zájezdu. Před výstupem ale navštívíme i mnoho zajímavých míst ve dvou nejúžasnějších městech Íránu a jejich okolí – Šírázu a Esfahánu. Závěrečná potřebná aklimatizace pak proběhne v okolí další téměř pětitisícové hory Sabalan. Zájezd je vhodný pro zdatného vysokohorského turistu i bez horolezeckých zkušeností.

Možnost příletu do Šírázu volíme, aby byl zájezd ještě pohodovější, než v minulosti. Pokud se ale o uskutečnění zájezdu rozhodne v době, kdy již nebude možné zajistit vhodné letenky, začneme akci opět v Teheránu. Co do obsahu se program nezmění, zájezd bude o jeden den delší a cena zůstane stejná. Neváhejte tedy, kvůli zdlouhavému vyřizování víz je uzávěrka přihlášek nejpozději dva měsíce před začátkem akce.

Toto je zájezd, který rádi uskutečníme na přání skupiny minimálně 6 lidí v termínu, který si sami zvolí. Námi uvedený termín pouze nabízí roční období vhodné pro jeho realizaci. Cena zájezdu odpovídá ceně naposledy realizované akce a může se tedy změnit. V případě zájmu skupiny alespoň 4 lidí vypíšeme řádný termín a nabídneme ho i dalším zájemcům.

Pokud jste sami či menší skupinka než 4 osoby, dejte nám vědět, že máte o zájezd zájem. Rádi Vás budeme kontaktovat okamžitě, jakmile bude předpoklad jeho uskutečnění. V každém případě opět platí, že je dobré své cesty plánovat s velkým časovým předstihem.

 

  • Počet dní
  • 16 dní
  • Cena zájezdu
  • 35 500 Kč
  • Cena letenky
  • 10 000 Kč
  • Celková cena
  • 45 500 Kč

Předběžný program zájezdu Íránské hory i největší skvosty

Vhodný termín: srpen, září

1. – 4. den: Letecky do Šírázu – města růží, slavíků, poezie a dříve i vína. Mauzoleum Boghéyé Shah-e Cheragh, zahrada Eram, mešity Mashed-é Vakil a Naser-ol Molk, hroby básníků Háfeze a Sádího, Persepolis (UNESCO) – kdysi velkolepé sídlo, jehož výstavbu zahájil Dareius Velký v roce 512 př. Kr. a jež téměř se zemí srovnal Alexandr Veliký. Naqsh-é Rostám – hrobky perských králů Dareia I a II., Xerxese a Artaxerxese. Skalní reliéfy Naqsh-é Rajab. Dle okolností uskutečníme i výlet do Pasargadee – hrob a ruiny bývalého města vládce Kýra Velikého. Přejezd do Esfahánu.

5. –7. den: Isfahán – město nádherných islámských staveb v Íránu a uvolněné atmosféry, dva nezapomenutelné dny. Navštívíme mešitu Jameh (živoucí muzeum islámské architektury), fascinující orientální Bazar-é Bozorg , Imámovo náměstí, Imámovu mešitu, mešitu šejka Lotfollaha, mosty přes řeku Zayandeh, paláce Ali Qapu a Chehel Sotun, arménskou katedrálu Vank… Přejezd do Tabrízu.

8. – 10. den: Závěrečná aklimatizace v okolí 4811m vysoké hory Sabalan, pokus o výstup, vrcholové jezírko – nečekané nádherné překvapení. Přejezd do Teheránu.

11. – 14. den: Výstup na Dámavánd, nejvyšší íránskou horu, 5671m. Z Teheránu do městečka Polur, odtud do základního tábora Gusfand Sara. Asi čtyřhodinový výstup do výškového tábora Barggah-e Sevvon, 4250m. Celodenní výstup na vrchol a sestup do základního tábora. Návrat do Poluru.

15. – 16. den: Teherán – Národní muzeum (sbírka archeologických pokladů), National jewels muzeum – Darya-ye nur (Moře světla) – největší nerozřezaný diamant na světě, Peacock Throne (Paví trůn), 34kilový Globe of Jewels z 51366 drahokamů – moře jsou ze smaragdů, pevniny z rubínů a Irán, Anglie a Francie jsou obloženy diamanty, koruny šáhů, atd. Palác Golestan, příp. další palácový komplex Sad Abad. Individuální možnost návštěvy hrobky ajatoláha Chomejního, věže Azadi či výstupu nebo výjezdu na horu Tochal. Návrat do ČR.

Cena zájezdu zahrnuje

Kompletní dopravu (bus, minibus, taxi), ubytování, průvodce, pojištění proti úpadku CK.

Cena zájezdu nezahrnuje

Vízum a jeho vyřízení (50 EUR konzulární poplatek v roce 2019), vstupy do památek a na Dámavand, strava, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně do maximálního limitu 10 000 Kč. Více informací zde.

Víza

Víza jsou potřeba vyřídit předem. V roce 2019 se víza pro občany ČR mohla vyřizovat pouze v Praze na íránské ambasádě. Cena konzulárního poplatku byla 50 EUR (placeno platební kartou přes platební terminál přímo na ambasádě). Předem je potřeba nechat si schválit on-line žádost o e-visa. Ohledně žádosti o vízum jsme vše klientům vysvětlili a pomohli s přípravou, osobní návštěva ambasády je ale nutná!

Náročnost

Pro každého zdatného vysokohorského turistu i bez horolezeckých zkušeností.

Strava

Není v ceně zájezdu. Při výstupech vlastní stravování z dovezených potravin, zbytek cesty individuální stravování v restauracích, v cukrárnách, na tržištích.

Ubytování

Při výstupech je potřeba vlastní stan. Jinde budeme spát v našich osvědčených hotýlcích. Některé jsou i se snídaní, nebo je možno si ji připlatit. Vybíráme hotýlky na íránské poměry lepší kvality, jejichž hygienická úroveň alespoň trochu odpovídá našim požadavkům. 

Doprava

Kombinace místní a pronajaté dopravy.

Vybavení

Kvalitní boty do hor, stan, karimatka, spací pytel (až -10°C), vařič, ešus.

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme v ceně 2,5 % ceny zájezdu, podrobnosti zde.