Dvoutýdenní cestování po zemi, jež se díky jednostranné propagandě stala pro většinu z nás téměř nepřátelskou, neznámou zemí. To je však neuvěřitelný omyl. Jedná se o zemi plnou příjemných lidí, téměř bez turistů, zemi plnou nádherných památek a krásných míst. A k tomu i levných cen, což je pro našince jistě velmi vítané. Teherán, Komm, Kashan, Esfahan, Kerman, Yazd, Shiraz, Persepolis. Uvidíte to nejlepší, co lze za dva týdny stihnout.

Jsme hlavní organizátoři zájezdu. Průvodkyní bude opět Mona Khademi, mluví persky i česky a pochází z Íránu. Místní poměry samozřejmě dobře zná, takže budete opravdu v těch nejlepších rukách. 

Neváhejte tedy, kvůli vyřizování víz a především kvůli rezervaci ubytování je uzávěrka přijímání přihlášek nejpozději tři měsíce před začátkem akce.

Nepřehlédněte – zájezd je vhodný pro každého, kdo zvládne až několikahodinové pěší procházky po památkách. Vyjímečná sleva 500 Kč pro seniory.

 

 

 

 

 

 

 

 • Termíny
 • 07. 09. 2024 - 22. 09. 2024
 • Počet dní
 • 16 dní
 • Cena zájezdu
 • 39 500 Kč
 • Cena letenky
 • 10 000 Kč
 • Celková cena
 • 49 500 Kč

Předběžný program zájezdu Írán - památky podzimní Persie

1. - 3. den: Letecky do Teheránu, prohlídka hlavního města Íránu. Národní muzeum (sbírka archeologických pokladů),  National jewels muzeum – Darya-ye nur (Moře světla) – největší nerozřezaný diamant na světě, Peacock Throne (Paví trůn), 34kilový Globe of Jewels z 51366 drahokamů – moře jsou ze smaragdů, pevniny z rubínů a Irán, Anglie a Francie jsou obloženy diamanty, koruny šáhů, atd. Palác Golestan, příp. další palácový komplex Sad Abad. Individuální možnost návštěvy hrobky ajatoláha Chomejního, věže Azadi či výstupu nebo výjezdu na horu Tochal. Noční přesun autobusem nebo vlakem.

4. - 6. den: Město Yazd a jeho okolí. Oblast, kde dosud přežívá zoroastrismus  - prastaré íránské náboženství. Více než 12000 obyvatel uctívá boha Ahura Mazdu a jeho věčný oheň. Chrám Ateškadé – nejposvátnější svatyně zoroastrijců, věže Ticha, mešita Jameh – dominanta starého města, labyrint úzkých křivolakých uliček. Celodenní výlet do okolí města – ruinové město Kharanaq s kývajícím se minaretem, zoroastrijské svaté místo Chak-Chak, ledový dům, karavanseraj a hrad v městečku Meibod.

7. - 8. den: Město Kermán a jeho okolí. Působivý bazar, velkolepě zrestaurovaný hamám. Arg-e Rayen je hliněná pevnost, jež si nárokuje být nástupcem Arg-e Bam totálně zničeného zemětřesením. Zastavíme se i ve městečku Mahan s krásným palácem a zahradami. V poušti Lut podnikneme celodenní výlet do oblasti Kaluts - „ íránské Monument Valley“, kde budeme obdivovat fantastické útvary v poušti. Poznáme karavanseraje v poušti i kanáty – mistrovské mnohakilometrové podzemní vodovody. Noční přesun do Šírázu.

9. - 11. den: Šíráz– město růží, slavíků, poezie a dříve i vína. Mauzoleum Boghéyé Shah-e Cheragh, zahrada Eram, mešita Mashed-é Vakil a Naser-ol Molk, hroby básníků Háfeze a Sádího. Persepolis (UNESCO) – kdysi velkolepé sídlo, jehož výstavbu zahájil Dareius Velký v roce 512 př. Kr. a jež téměř se zemí srovnal Alexandr Veliký. Naqsh-é Rostám – hrobky perských králů Dareia I a II., Xerxese a Artaxerxese. Skalní reliéfy Naqsh-é Rajab. Výlet do Pasargadee – hrob a ruiny bývalého města vládce Kýra Velikého. Přesun do Esfahanu.

12. - 13. den: Isfahán– město nádherných islámských staveb a uvolněné atmosféry, dva nezapomenutelné dny. Navštívíme mešitu  Jameh (živoucí muzeum islámské architektury), fascinující orientální Bazar-é Bozorg, náměstí Imam Sq., Imam Mosque, mešitu šejka Lotfollaha, mosty přes řeku Zayandeh, paláce Ali Qapu a Chehel Sotun, armémskou katedrálu Vank…

14. - 15. den: Návštěva autentické červené horské vesnice Abyaneh na úpatí téměř čtyřtisícové hory Karkas, přejezd do Kashanu, procházka poklidným bazarem, mešita Agha Bozorg, zrestaurované tradiční domy Tabatabei, Borujerdi a Abbasian, zahrada Finn.  Zastávka ve městě Komm - vnější prohlídka svatyně Hazrat-e Masumeh – druhého nejposvátnějšího místa v Íránu. Přesun na letiště.

16. den: Odlet a návrat domů.


Cena zájezdu zahrnuje

Kompletní dopravu (bus, minibus, vlak, taxi), ubytování, průvodce, pojištění proti úpadku CK.

Cena zájezdu nezahrnuje

Vízum a jeho vyřízení (50 EUR konzulární poplatek v roce 2020), vstupy do památek, strava. Celkově doporučujeme kapesné ve výši 500 - 600 EUR. Dále cena nezahrnuje pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně do maximálního limitu 10 000 Kč. Více informací zde.

 

Víza

Víza jsou potřeba vyřídit předem. V roce 2020 se víza pro občany ČR mohla vyřizovat pouze v Praze na íránské ambasádě. Cena konzulárního poplatku byla 50 EUR (placeno platební kartou přes platební terminál přímo na ambasádě). Předem je potřeba nechat si schválit on-line žádost o e-visa. Ohledně žádosti o vízum jsme vše klientům vysvětlili a pomohli s přípravou, osobní návštěva ambasády je ale nutná!

Služby za příplatek

Příplatek za jednolůžkový pokoj  4000 Kč.

Náročnost

Nenáročný poznávací zájezd pro každého, kdo zvládne několikahodinové pěší procházky po památkách

Strava

Není v ceně zájezdu - individuální stravování v restauracích, v cukrárnách, na tržištích.

Ubytování

Budeme spát v našich osvědčených hotýlcích. Některé jsou i se snídaní, nebo je možno si ji připlatit. Vybíráme hotýlky na íránské poměry lepší kvality, jejichž hygienická úroveň alespoň trochu odpovídá našim požadavkům. 

Doprava

Kombinace místní a pronajaté dopravy. K větším přesunům použijeme pohodlné dálkové autobusy nebo vlaky.

Vybavení

Jako hlavní zavazadlo doporučujeme batoh nebo látkový kufr na kolečkách.

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Můžeme zajistit.

Recenze

 • Dobrý den, chci poděkovat za nádherné zážitky v Íránu, ze kterého jsem se vrátila minulý týden.Byla jsem fascinována nejen památkami, ale také skvělou logistikou zájezdu. Průvodkyně nemohla být lepší. Opravdu díky za vše.

  Olga Hrubá