Vysokohorská turistika přes čtyřtisícová sedla, pastviny, lesy i ledovce v podhůří Ťan – šanu. Poznání přírody a života kočovného národa Kyrgyzů.

Zájezd do Kyrgyzstánu - podhůří Ťan-šanu

Nekonečné dálky, divoké, liduprázdné hory. Bílé louky kvetoucích protěží, ostrý zápach žhnoucího kyzjaku, hukot ledovcových řek, temné dunění praskajících ledovců. Hrdelní výkřiky Kyrgizů, ženoucích se jako vítr v sedle za zatoulaným koněm, tklivé melodie tatarských písní, nepochopitelné našemu sluchu, a přece tak jedinečně zapadající do rytmu jedoucího koně. Stovky ledovců a zasněžených vrcholů, proti nimž vypadají evropská horstva jako směšné hračky. Takový je Ťan-Šan. Divoký a nelítostný. A přece tak krásný…
Z knihy K nebeským vrcholkům hor

  • Termíny
  • 27. 06. 2020 - 12. 07. 2020
  • Počet dní
  • 16 dní
  • Cena zájezdu
  • 27 000 Kč
  • Cena letenky
  • 12 000 Kč
  • Celková cena
  • 39 000 Kč

Předběžný program zájezdu do Kyrgyzstánu

1. – 2. den: Přelet do Biškeku, mikrobusem přejezd do Karakolu, cestou zastávka u Čolpon Ata – petroglyfy z přelomu letopočtu, koupání v jezeře Issyk Kul.

3. – 7. den: Maršrutou a pěšky do doliny Altyn Arashan – koupání v horkých pramenech, testování kumysu, přes sedlo Ala-K 3860 m, dolina Karakol, přes Teleti sedlo 3800 m do Jeti Oghuz sanatorium – červené pískovcové skály a minerální prameny s lázněmi, které využil i major Jurij Gagarin. ↑ 3200 m, ↓ 3450 m, ↔66 km.

8. den: Odpočinek s koupáním v Issyk Kulu, návštěva muzea Převalského,…

9. – 13. den: Gruzavikem do Echkili Tash m do doliny Sary Jaz, výstup do sedla Tjuz 4000 m (výhled na Chan Tengri 7010 m), sestup k čelu ledovce Inylček. Trek zakončíme na základně At Jailoo, odkud odlétají expedice pod Chan Tengri. Návrat gruzavikem do Karakolu. Oceníme pohostinnost místních pastevců, projedeme se na koni a vyzkoušíme chléb pečený na sušeném trusu,… ↑ 1300 m, ↓ 1500 m, ↔56 km.

14. – 16. den: Přejezd Karakol – Biškek. Prohlídka kaňonu Skazka (krásné zvětraliny), koupání. Památky a zajímavá místa Biškeku. Odlet do ČR.

 

Cena zájezdu zahrnuje

Ubytování, průvodce, povolení pro vstup do pohraniční oblasti, mapy, doprava, pojištění proti úpadku CK.

Cena zájezdu nezahrnuje

Stravu, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků, případný nosič (35 EUR/den, nese15 kg).

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně zájezdu do maximálního limitu 14 000 Kč. Více informací zde.

Víza

Občané ČR nepotřebují pro turistický pobyt do 60 dní kyrgyzstánské vízum.

Náročnost

Určeno pro vysokohorské turisty, kteří jsou připraveni na pětidenní pochod 5–6 hodin denně. Treky nejsou technicky náročné, ale je dobré mít zkušenosti s pohybem v horách a vyšší nadmořské výšce.

Ubytování

4 x v jurtě se snídaní, 10 x vlastní stan, 1 x penzion v Biškeku.

Vybavení

Kvalitní stan, spacák, boty, oblečení pro teploty i kolem 0 °C, lékárna, kvalitní opalovací krém, benzinový nebo plynový vařič (kartuše k zakoupení v Karakolu).

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme v ceně 2,5 % ceny zájezdu, podrobnosti zde.