Pik Lenina je druhý nejvyšší vrchol Pamíru. Výstup na něj patří mezi ty jednodušší, co se týče sedmitisícovek. Rozhodně se však o této hoře nedá mluvit jako o trekkingovém vrcholu. Po technické stránce se sice jedná většinou „pouze“ o pochod většinou po ledovci a na sněhových svazích, výstup je velice náročný právě svou nadmořskou výškou a s tím spojeným překonáním velkého převýšení a také možnými nepříznivými vlivy počasí, zejména silného větru. Znalost pohybu po ledovci a jištění (používání maček, cepínu, lana, uvázání prusíku) je nezbytnou podmínkou účasti. Expedice na Pik Lenina je náročná a je určena výhradně pro fyzicky i psychicky připravené a zkušené jedince, kterým ovšem nabízí skvělý zážitek. Země zůstává doposud turisticky neposkvrněna, takže se můžeme setkat s přátelským pozváním kyrgyzských pastevců na čaj do jurty a ochutnat jejich kobylí mléko nazývané kumys.
V základním táboře budete bydlet v prostorných stanech se dvěma postelemi, v C1 v prostorných stanech s molitanovými matracemi. Po celou dobu pobytu v těchto táborech výborná plná penze – skvělé masové pokrmy, boršče, pirožky, zeleninové saláty, ovoce,…K dispozici budete mít elektřina, v BC teoreticky i sprcha se saunou.
Z důvodu nutnosti vyřízení různých povolení je nutno podat přihlášku nejpozději 45 dní před začátkem akce! Zájezd je možno spojit s levným trekovým zájezdem "Ťan-šan podhůří dva týdny" a dopřát si výbornou počáteční aklimatizaci!

  • Termíny
  • 26. 07. 2025 - 15. 08. 2025
  • Počet dní
  • 21 dní
  • Cena zájezdu
  • 65 500 Kč
  • Cena letenky
  • 14 000 Kč
  • Celková cena
  • 79 500 Kč

Předběžný program zájezdu Pik Lenina 7 134 m (s maximálním možným pohodlím)

Program kopíruje úspěšný itinerář z našich posledních výstupů, může být samozřejmě na základě vrtochů počasí a aklimatizačních schopností účastníků mírně pozměněn.

1. – 2. den: Letecky z Prahy do Biškeku nebo v lepším případě přímo do Oše.- města ve Ferganské kotlině na hedvábné stezce u hranic s Uzbekistánem. Je zde jedno z největších tržišť ve Střední Asii, to si ale necháme necháme na závěr akce, stejně jako výstup na skálu Šalamounova hora. Poslední doplnění zásob a přejezd terénním mercedesem přes hory do základního tábora Ačik – Taš pod Pik Leninem, 3600m.

3. – 4. den: Aklimatizace v okolí základního tábora – možnost výstupu na Pik Petrovského, 4800m. V rámci aklimatizace vystupujeme jen do cca 4400m, další výstup pouze individuálně na vlastní nebezpečí. Vynáška do prvého výškového tábora, zde oběd a návrat zpět.

5. – 6. den: Se zbylými věcmi definitivně do C1 4400m, odpočinek, druhý den možnost pouze krátké aklimatizační vycházky cca 300m.

7. – 8. den: Náročný výstup do C2 5400m, 7–9 hodin docela těžkým terénem s trhlinami a jedním příkrým úsekem. Odpočinek nebo pro zdatnější a bezproblémově aklimatizované výstup do C3 a na blízký vrchol Pik Razdělnaja, 6175m. Konec první – aklimatizační – fáze.

9. – 11. den: Sestup do C1 a BC, odpočinek, dobré jídlo, dobré spaní v prostorných stanech, příprava na rozhodující dny. Návrat do C1.

12. – 13. den: Návrat do C2, vybudování C3, výstup na Pik Razdělnaja.

14. – 17. den: Pokus či pokusy o výstup na Pik Lenina, 7134m. Čtyři dny dávají šanci na dobrý vrcholový den, co se počasí týče, či na zopakování neúspěšného pokusu, zbudou-li k tomu síly.

18. – 19. den: Sestup zpět přes tábory C2 a C1 do BC a co by bylo našim největším přáním – společná konzumace dortu připraveného pro úspěšné členy expedice!

20. – 21. den: Přesun zpět do Oše, prohlídka města, dle letenek odlet z Kyrgyzstánu do Prahy, návrat domů.

Náš český průvodce – vedoucí expedice nefunguje jako horský vůdce, ale jako doprovod znalý poměrů. Průvodce odpovídá za zaplacené služby, bude se účastnit výstupu, doporučí vhodný postup, ale neodpovídá za bezpečnost klientů. Klient se zúčastňuje výstupu na vlastní nebezpečí. Můžeme zajistit místního průvodce za 1300 USD pro jednu osobu, 1560 USD pro dvě osoby a 1740 USD pro tři osoby.

Cena zájezdu zahrnuje

Českého průvodce (nefunguje jako horský vůdce, ale jako vedoucí expedice), ubytování v kvalitních hotelích v  Oši (max. 2 noci), kompletní pozemní doprava po Kyrgyzstánu, povolení do pohraniční zóny, informační materiály a kopie map, prostorné stany v BC a C1, plná penze v BC a C1, elektrický proud v BC a C1, sprcha v BC. Zákonné pojištění CK.

Cena zájezdu nezahrnuje

Případné doplatky za nadváhu zavazadel v letadlech, případný dodatkový program po ukončení výstupu, stravu mimo BC a C1, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně do maximálního limitu 14 000 Kč. Více informací zde

Víza

Vízum není pro občany ČR potřeba.

Náročnost

Zájezd je určen pro fyzicky zdatné a zdravé klienty mající zkušenosti s výstupy a pobytem ve velehorách nad 4500 m, s pobytem ve ztížených povětrnostních podmínkách, s bivakováním a nutností podřídit se kolektivu. Po technické stránce se jedná se o „nepříliš náročný“ výstup, ale o výstup obtížný z hlediska klimatizačních podmínek a vysoké nadmořské výšky. Výstupu se účastní každý na vlastní nebezpečí.

Náš průvodce nepůsobí jako horský vůdce, který za klienty 100% odpovídá. Průvodce působí jako poradce a technická a logistická podpora, která je klientům nablízku a v tomto směru k dispozici. Pokud požadujete horského vůdce, který za Vás přebírá veškerou zodpovědnost informujte nás. Rádi vám jej zajistíme.

Strava

V BC a C1 je v ceně zájezdu zahrnuta plná penze zajišťované spolupracující místní CK. Ve vyšších výškových táborech si budete individuálně vařit nejlépe z domova dovezených dehydratovaných či energetických potravin. V Oshi lze dokoupit sušené i čerstvé ovoce, cukr, čaj, chléb, rybičkové a hovězí konzervy.

Ubytování

Maximálně 2 noclehy v hotýlcích v Oshi jsou v ceně zájezdu. V BC a C1 spaní ve stanech parnerské CK s matracemi. Ve vyšších táborech spaní ve vlastních stanech.

Vybavení

Expediční stan, spacák, duplexové boty, mačky, cepín, úvazek, oblečení, vše do nejnáročnějších podmínek. Podrobnosti v informačním dopisu.

Pojištění léčebných výloh

Každý účastník výstupu musí mít povinně vyřízeno pojištění léčebných výloh v zahraničí, a to speciálně pro vysokohorské podmínky a velké nadmořské výšky.

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme v ceně 4 % ceny zájezdu, podrobnosti zde.