Vydejte se s námi do země, kde je turismus v plenkách, kde potkáte minimum zahraničních návštěvníků, kde ženy chodí neustále tradičně zahalené v abájách, kde muži nosí dlouhé tradiční šaty thobe, na hlavách ghutru upevněnou šňůrou – igalem. Pro běžné návštěvníky bylo dosud království na Arabském poloostrově uzavřené. Nyní se začíná otevírat a země začala v r. 2018 vydávat turistická víza. Využijte příležitost nyní, než sem zamíří davy turistů. Saúdská Arábie je kolébkou arabského etnika, arabského jazyka i náboženství islámu. Je to také země s největšími zásobami a těžbou ropy na světě.
Poznávací zájezd Saúdská Arábie - východní a jižní provincie
Nejposvátnější místo muslimů Mekku neuvidíme, protože do města mají přístup jen věřící, ale Saúdská Arábie má opravdu mnoho co nabídnout. Ať už je to hlavní město Rijád či konkurenční Džidda, vyhledávaná province Al Ahsa s chráněnou kulturní krajinou UNESCO. Stará města, historické vesnice, hrady, pevnosti i místa s pradávnými petroglyfy (Hima). V zemi naleznete úžasné scenérie skalních měst, wádí či horské krajiny. Pokusíme se navštívit i souostroví Farasan s možností šnorchlování v Rudém moři. Zájezd je přitom ideální variantou i pro ty, kteří již Saúdskou Arábii navštívili a projeli přitom tradiční severní trasu, východ a jih země však nepoznali. My tuto možnost nabízíme také - oba zájezdy je možné spojit do jedné opravdu velké cesty po Saúdské Arábii!
- Termíny
- 17. 11. 2025 - 30. 11. 2025
- Počet dní
- 14 dní
- Cena zájezdu
- 59 500 Kč
- Cena letenky
- 8 000 Kč
- Celková cena
- 67 500 Kč
Předběžný program zájezdu Saúdská Arábie - východní a jižní provincie
1. - 2. den: Odlet z Vídně, večerní přílet do Rijádu, pronájem auta, ubytování. Druhý den prohlídka Rijádu, hl. města Saúdské Arábie, celkem nedávno v poušti vyrostlé město ze skla, železa a betonu, Dopoledne moderní a velkoryse pojaté Národní muzeum, palác Murabba, pevnost a muzeum Masmak (historie znovunastolení Saúdů proti rodině Rašídů), odpoledne či navečer možnost výjezdu na Sky Bridge Tower - ohromující stavba s moderním komplexem obchodů, hotelů, garáží, panoramatické výhledy z 99 patra.
3. - 4. den: Výlet do chráněné kulturní krajiny UNESCO provincie Al Ahsa a jejího centra města Hofuf. Město je pokladnicí oáz, paláců a fantastického tržiště (súk). Old Koot – staré město bělostných domů z tradičních hliněných cihel a slámy, muzeum pod širým nebem. Klenotem starého města je Al Mulla House z konce 18. století, nazývaný také „dům věrnosti“, ve kterém se mísí arabský a otomanský architektonický styl, zdi jsou krásně zdobeny, horní patro má nádherné dřevěné balkony zavěšené nad vnitřním dvorem. Qasr Ibrahim je neobvyklý hrad islámském vojenském stylu. Souq al Qasriyah je jedno z nejautentičtějších a nejkrásnějších tržišť v celé Saúdské Arábii. Navštívíme ho navečer, kdy zde začíná být živo. Podíváme se i do okolí města: projdeme se kolem skal Jebel Arba, objedeme velkolepé pískovcové město Jebel Qarah s možností návštěvy jeskyně, krátce shlédneme historickou mešitu Jawatha a vylezeme na duny s výhledem na žluté (i když v roce 2024 modré, přesto krásné) jezero Buhayra Asfar.
5. den: Z východu země se přesuneme na jih. Během dlouhého přesunu do Najranu, centra stejnojmenné provincie. Během cesty se zastavíme v oblasti Hima (UNESCO), kde se nachází místa se skalními petroglyfy starými až 7000 let a pokusíme se navštívit nejméně 1-2 nejpřístupnější z nich. V samotném Najranu si minimálně zvenku prohlédneme paláce Amara a Aan a ruinu hradu Qasr Raum.
6. den: Přesun do Jazanu, centra provincie Jizan. Po cestě navštívíme další ze skrytých pokladů země – vesnici Dhahran al Janoub s víceposchoďovými domy postavenými v kombinaci stylů Asir a Najran. Projedeme se také vzrušující silnicí v horském masívu Faifa se stejnojmenným hlavním vrcholem. V Jazanu si obejdeme pevnost Adosareyah, navštívíme zrestaurovanou tradiční vesnici a večer případně tradiční súk Dakhli.
7. den: Pokusíme se navštívit souostroví Farasan. Opulentní turecký dům Beit al Refai, historická mešita Najdi, zrestaurovaná vesnice Al Qassar, … Snorkelling Point - možnost šnorchlování v Rudém moři (tmavé, např. moirové triko s dlouhým rukávem + tmavé spodnice ke kotníkům podmínkou).
8. den: Cesta do města Abha, metropole provincie Asir. Historické náměstí Al Bahar, archeologický palác Shada, poslední staré tradiční domy ve čtvrti Al Basta, otomanský hrad Shamsan. Poměrně volnější den, v případě času návštěva jednoho ze supermarketů či obchodních center k doplnění zásob.
9. den: Vydáme se na západ od Abhy do oblasti nejvyšší hory země, třítisícové Jebel Souda, a úžasných scenérií všude kolem. Pokusíme se navštívit 200 let starý palác Abu Sarah Historical Palace al Azirah. A následovat bude neskutečná zachovalá vesnice Rijal al Ma´a se 60 vysokými domy, jejichž skvostná architektura se datuje 900 let zpátky.
10. den: Z Abhy pro změnu pojedeme jihovýchodním směrem. Do „visící“ vesnice Al Habala se možná nedostaneme (nepojede-li lanovka), ale na parádní vyhlídku na ni určitě ano. Okolní horské scenérie jsou fantastické, třeba v okolí hory Jebel al Mahlah. V oblasti je též druhá nejvyšší hora země Jebel Ferwa či 250 let starý dům přeměněný na zajímavé muzeum – Tamniah Archeological Museum.
11. - 12. den: Přejezd do města Baha, střediska provincie Al Bahah. Během přesunu zastavíme u dramatických útesů Tahomah balcony, kde si uděláme pěší túru. V okolí města Baha se nachází mnoho zajímavostí, pokusíme se stihnout co nejvíce: lesní park Khairah a stejnojmenný vodopád, některou ze starých opuštěných kamenných vesnic typických pro tuto oblast, hrad Bakrosh bin Ali, úžasnou „mramorovou“ vesnici Thee al Ayn na kopci s pozadím pohoří Sarawat, vesnici Shada a Jebel Mussala Ibrahim, město Baljuraši s historickým tržištěm, schody Humaida s možností delší túry.
13. - 14. den: Závěrečný přejezd do Džiddy, druhého největšího města království a tradiční vstupní brány do Mekky pro poutníky z celého světa. Krátce si prohlédneme staré město Al Balad (UNESCO), je zde např.pětipatrová budova Naseef House, mnoho zrestaurovaných tradičních domů s typickými balkóny a ještě více těch, které na nutnou opravu teprve čekají. Zbude-li chvilka času, ještě zastavíme poblíž „Plovoucí“ mešity Al Rahmah na nábřeží (corniche) s četnými parky a hotely. Odpoledne přesun na letiště, večer odlet, půlnoční přistání ve Vídni. Ráno či dopoledne návrat domů.
Cena zájezdu zahrnuje
Pronajatou místní dopravu (osobní auta či minivan) včetně benzínu, ubytování turistického typu, služby českého průvodce.
Cena zájezdu nezahrnuje
Vízum, stravování, vstupy do památek a muzeí, individuální cestovní pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.
Vstupné: Převážná většina navštívených míst byla v roce 2024 zdarma, což se ale v budoucnu může změnit.
Letenky
Cena mezinárodní letenky je zahrnuta v celkové ceně do maximálního limitu 8000 Kč. Více informací zde.
Víza
Je potřeba předem zajistit turistické vízum (on-line, placeno kartou) - 400 SAR v roce 2024, což odpovídalo cca 2600 Kč.
Náročnost
Fyzicky nenáročný poznávací zájezd, ale náročnější cestovatelské podmínky, dlouhé přesuny.
Pojištění léčebných výloh
Není v ceně zájezdu, zájemcům můžeme zajistit.
Pojištění stornopoplatků
Není v ceně zájezdu. Zájemcům můžeme zajistit.
Další informace
Ženy mohou cestovat do Saúdské Arábie bez doprovodu. Pokrývka hlavy (hidžáb) ani abája (plášť pokrývající tělo) nejsou povinné. Povinné je decentní tělo neobepínající oblečení a zakrytá ramena a kolena.
Recenze
Salaam Aleykum, tradiční pozdrav, který mi v hlavě občas rezonuje po návratu ze Saúdské Arábie. V prosinci roku 2024 jsem se zúčastnil zájezdu s CK Rajbas do této do nedávna pro turisty uzavřené země. Program cesty představoval skvěle namíchaný koktejl přírodních scenérií, památek a spousty dalších zajímavostí. Jedním z vrcholů cesty bylo, že se nám podařilo dostat se ke hrobu proroka Mohameda v Medině. Poznat Saúdskou Arábii mě lákalo. Srovnával jsem nabídky různých českých CK. Nakonec jsem se rozhodl pro CK Rajbas, protože dle mého názoru má nejlepší poměr ceny a výkonu. Byl jsem příjemně překvapen, že v navštívené zemi bylo minimum západních turistů, a že až na několik málo výjimek jsme neplatili vstupné, což se v budoucnu zřejmě změní s rozmachem turistického ruchu. Myslím, že pro návštěvu největší země Arabského poloostrova je právě nyní vhodná doba. Obrovskou zásluhu na zdárném průběhu celé akce má průvodce Jindra Nebojsa. Během dvou týdenního putování potvrdil své cenné cestovatelské zkušenosti a řidičské schopnosti. Byl jsem s Jindrou podruhé na zájezdu. Po prvé to byla měsíční cesta po Chile a Argentině před několika lety. A myslím, že se s ním vydám i na nějakou další cestu, protože je "doma" na všech kontinentech.