Norské dobrodružství na běžkách v NP Rondane

Norsko, běžky v NP Rondane. Průjezd 175 km druhým nejvyšším pohoří Norska patří k tomu z nejlepšímu z naší běžkařské nabídky. Začínáme ve dvoutisícových horách, po osmi dnech končíme nedaleko Lillehammeru na krásných upravených stopách.

Norsko zájezd běžky

Ubytování v útulných chatách, kde si sami zatopíme, nanosíme vodu, rozpustíme sníh,… a také v hotelu s polopenzí. Pro koho budou trasy krátké, má vždy možnost individuální vyjížďky v okolí cílové chaty.

  • Termíny
  • 07. 03. 2025 - 16. 03. 2025
  • Počet dní
  • 10 dní
  • Cena zájezdu
  • 29 000 Kč
  • Cena letenky
  • 5 000 Kč
  • Celková cena
  • 34 000 Kč

Předběžný program zájezd běžky Norsko

1. den: Let do Osla, vlakem do Dombas, nocleh v hotelu.
2. den: Taxi do hor, překonání horského hřbetu, jehož závěrečný sjezd je tak strmý, že sundáme lyže a půjdeme raději pěšky. Běžky nazujeme v údolí a podél říčky na chatu. ↑ 500, ↓ 400, ↔ 16 km
3. den: Dle počasí a zdatnosti skupiny zvolíme lehkou trasu údolím nebo s přejezdem jednoho nebo dvou horských hřbetů jenž nás odmění neskutečnými výhledy. Pokud zvolíme středně těžkou variantu (jeden hřbet) ↑ 600 m, ↓ 600 m, ↔ 24 km
4. den: Dnes scénicky královská etapa pod nejvyššími vrcholy NP Rondane – pozvolný výjezd do místy ledovatého sedla v 1 267 m, méně pozvolný sjezd na jezero a po jeho zamrzlé hladině 4 km na hotel se zaslouženou horkou sprchou, polopenzí a pivem. ↑ 300 m, ↓ 200 m, ↔ 15 km   

 


5. den: Dnes druhá nejdelší etapa, které se není třeba obávat – prvních 18 km jedeme stále z kopce a napojíme se na strojově projeté stopy. ↑ 340 m, ↓ 500 m, ↔ 29 km
6. den: Zvlněnou krajinou podobné Vysočině dorazíme na zánovní moderní chatu se studnou. ↑ 230 m, ↓ 260 m, ↔ 15 km Komu to bude málo může vyrazit 4 km do nedalekého supermarketu pro pivo, losí nebo sobí stejky,… Program večera je tím jasný.
7. den: Pokračujeme stále na jich vysočinskou krajinou, více méně po rovině, jen k chatě na větrné hůrce si trochu mákneme do kopce. ↑ 220 m, ↓ 70 m, ↔ 18 km
8. den: Ani této nejdelší etapy se nemusíme bát, 20 km z stále z kopce a závěr po vyjetých stopách po rovině ↑ 200 m, ↓ 420 m, ↔ 32 km. V případě potřeby máme v záloze chatu v půlce trasy, odkud to je druhý den 23 km k taxíku. 
9. den: Závěrečná etapa po projetých rovinatých stopách zakončená v lyžařském středisku Hafjell. Poslední 4 km po sjezdovce (sjezd 600 výškových metrů) nebo kabinovou lanovkou. ↑ 170 m, ↓ 920 m, ↔ 26 km Autobusem do Lillehammeru, prohlídka centra, večeře, nocleh v guesthousu se snídaní.
10. den: Brzy ráno vlakem do Osla, letadlem do Prahy.

Zájezd je určen pro zkušené běžkaře (maximálně 7 osob) s kvalitním vyzkoušeným vybavením, kteří si dokážou bezpečně poradit za nepříznivých podmínek (bude je to bavit) jako je sněžení, silný vítr, mlha, sjezdy hlubokým nebo umrzlým sněhem. Žádné 15 let staré vybavení, kterého po pár km upadne podrážka, žádné lyže na bruslení. Nejlépe backcounry nebo alespoň široké turistické lyže. Strojově jetá stopa je na tomto zájezdu asi na 30 % a někde bývá zafoukána. Jinde stopy šlapeme sami, v lepším případě využijeme pro předešlých běžkařích, pokud je nestačil zafoukat vítr.

 

Cena zájezdu zahrnuje

Ubytování 6 x na samobslužných chatách, 1 x hotel s polopenzí penzí, 2 x hotel se snídaní, členství v norském turistickém spolku, veškerá doprava  - 2 x vlak, 2 x autobus, 1 x taxi, pojištění proti úpadku CK.

Cena zájezdu nezahrnuje

Stravu v samobslužných chatách, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně zájezdu do maximálního limitu 5 000 Kč včetně přepravy běžek. Více informací zde.

Náročnost

Zájezd je určen pro lyžaře, kteří se umí na běžkách pohybovat a nedá jim problém ujet každý den s rezervou 15 - 32 km. V 70% se nejede se po uměle vytvořených stopách. Jede se volným terénem po stopách vyjetých předešlými lyžaři, které se za větru rychle zafoukají. Musíte zvládat s batohem někdy umrzlý, někdy hluboký sníh. Je nutné sjezdy bezpečně zvládat. Je třeba počítat s mlhou, protivětrem - lyžařské brýle a bunda s kapucí nezbytností. Teploty 0 - - 25°C.

Strava

Na samobslužných chatách vlastních zdrojů nebo ze zásob chaty (ceny zašlu), 1 x polopenze + svačina na cestu, 2 x snídaně.

Ubytování

6 x na samobslužných chatách se zásobou dříví, které se dají rychle vytopit. Součástí vybavení jsou kamna, plynové vařiče, přikrývky. Na chatách je dostatek nádobí, vaří se na plynových vařičích nebo kamnech. Voda se nosí z potoků a jezer, rozpouští ze sněhu. Dřevo se řeže, štípe z vedlejších dřevníků. Součástí chat jsou zásoby jídla, které můžete využít pro snídaně, večeře, na svačiny. Platba zpětně aplikací nebo převodem na účet.

1 x hotel s polopenzí v společné místnosti - dormitory. 2 x hotel se snídaní, pokoj pro 2-4 osob.

 

Vybavení

Vyzkoušené kvalitní běžky, nejlépe tzv. backcountry (v hoším případě turistické běžky), kvalitní rukavice, oblečení do silných mrazů (může být i -20°C), obuv pro přezutí do srubů, lyžařské brýle, návleky, termoska, opalovací krém, lékárna, knížka,... Rozhodně nejsou vhodné 15 let staré běžky, kde s po několika km utrhne podrážka, jak jsme již několikrát zažili. Trasu možno absolvovat i na sněžnicích. Můžeme zapujčit určitý omezený počet backcountry běžek za 1000 Kč pár.

Pojištění léčebných výloh

Není v ceně zájezdu, zajistíme za cca 880 Kč u ERV pojištění SingleTrip varianta Standard  s příplatkem na rizikové sporty - freeride. V případě zájmu nás informujte v přihlášce.

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme - doporučujeme ERV pojišťovna, varianta storno - pojistné je 3 % z ceny zájezdu v případě kombinace s pojištěním léčebných výloh, nebo 4 % z ceny zájezdu v případě pojištění samostatného storna. V případě zájmu nás informujte v přihlášce. Podrobnosti zde a zde.

Doporučené pojištění léčebných výloh pro tento zájezd je SingleTrip varianta Standard s příplatkem na rizikové sporty - freeride, cena 880 Kč.