Vydejte se po stopách nejznámějších badatelů Afriky do Konžské pánve. Jestli Vás fascinují tajemné deštné pralesy Afriky, pralesní sloni a setkání s Pygmeji, potom je tato výprava prvním krokem k nezapomenutelným dobrodružstvím. 

 Kongo, Středoafrická republika, Kamerun - poznávací zájezd do rovníkové Afriky

 Uvidíme pestrobarevná africká města (Brazzaville, Yaoundé, Douala), vydáme se do národního parku Dzanga - Sangha za pralesními slony či za nížinnými gorilami. Milovníci zvířat ocení  i hrochy, krokodýly, antilopy bongo či papoušky šedé žako. Na návštěvě u Pygmejů poznáme něco z jejich způsobu života v tropickém pralese. Čeká nás plavba lodí po řece Sangha nebo třeba návštěva království Bamileke - Bandjoun na západní vysočině.

 Uvedená cena je možná pro skupinu min. 8 klientů.

 Zájemci si mohou cestu prodloužit návštěvou Rovníkové Guineje. Program tohoto poznávacího prodloužení je již také na našem webu.

  • Termíny
  • 06. 01. 2024 - 21. 01. 2024
  • Počet dní
  • 16 dní
  • Cena zájezdu
  • 99 500 Kč
  • Cena letenky
  • 20 000 Kč
  • Celková cena
  • 119 500 Kč

Předběžný program zájezdu Kongo, Středoafrická republika, Kamerun

1. - 2. den: Přílet do Konga. Odlet a po nutných mezipřistáních přistáváme v hlavním měste Konžské republiky Brazzaville, ležícím na dolním toku jedné z nejvýjimečnějších řek kontinentu.

3. den: Brazzaville. Brazzaville je živým městem, kde se setkává koloniální architektura z 19. století s africkým trhem plným barevných látek, hudby, ovoce a zeleniny. Jakmile se do místního chaosu ponoříte trochu hlouběji, můžete tu nakoupit i housenky, netopýry a různé fetiše. Výjimečným místem je i řemeslný trh, kde najdete krásné výrobky ze dřeva a konžské artefakty (umělecká díla). Když se dostatečně vynadíváme na místní život, zchladíme se před rozpálenými ulicemi v koloniální bazilice sv. Anny. Každou neděli tu znějí africké zpěvy, dotvářející úžasnou atmosféru. Navštívíme národní muzeum a památník De Brazza, pojmenovaný po italsko-francouzském cestovateli a zakladateli města Brazzaville. Po proudu řeky kousek za Brazzaville leží divoké, 350 km dlouhé peřeje - Les Rapides. Jednomu z největších objevitelů Afriky, Henrymu Morton Stanleymu takřka neumožnily stát sa prvním mužem, který africký kontinent překonal z východu na západ.

4. den: Výlet k Bela Falls nebo Loufoulakari Falls. Celodenní výlet k jednomu či dvěma impozantním vodopádům v povodí Konga na jihozápad od Brazzaville. Vodopády Loufoulakari na stejnojmenné řece před jejím ústím do Kongo nebo menší vodopády Béla. Brzký ranní odjezd a večerní návrat. 

5. den: Makoua. Dnešní den absolvujeme dlouhý přejezd na sever do města Makoua, které leží přesně na rovníku, na jižním okraji konžského deštného pralesa a asi 600 km severně od Brazzaville. Cestou sa zastavíme v několika městečcích včetně Ngo, Gamboma, Oyo a Owando, kde budeme mít možnost pozorovat každodenní život běžných Konžanů. Po příchodu do našeho ubytování si vychutnáme večeři a pomalu se připravíme na dobrodružství, která nás čekají v nejbližších dnech.

6. den: Dzanga-Sangha. Ekosystém Dzanga Sangha uchovává nejvyšší koncentraci nížinných goril a pralesních slonů na světě. Je také domovem vzácných lesních antilop bongo a šedých papoušků žako. Vstáváme už v pět ráno a po 3 hodinách jízdy dorazíme do mesta Ouésso, odkud se vydáme na dobrodružnou, 8 hodinovou plavbu lodí po řece Sangha do vesnice Bayanga, která je vstupní bránou do národního parku Dzanga-Sangha. Plavba po majestátní řece Sangha je odyseou uprostřed divočiny. Sangha je hraniční řekou pro tři hlavní národní parky v severní části povodí Konga - Nouabalé-Ndoki v Kongu, Lobeke v Kamerunu a Dzanga-Sangha v Středoafrické republice. Na hraničním přechodu vyřídíme všechny potřebné náležitosti a překračujeme hranice do sousední Středoafrické republiky. Po příchodu do národního parku Dzanga-Sangha dostaneme klíče od našeho ubytování, budeme poslouchat zvuky džungle a těšit se na zítřejší setkání s Pygmeji a gorilami.

7. den: Trek k nížinným gorilám. Brzy ráno vyrazíme do tábora Bai Hoko, odkud budeme s našimi pygmejskými průvodce stopovat nížinné gorily. Pozorování gorilí rodiny v jejím přirozeném prostředí je jedním z nejsilnejších zážitků v Africe. Po hodině v jejich blízké společnosti se vydáme pozorovat a poslouchat další primáty - mangabeje štíhlé z čeledi kočkodanovitých, které jinde než uprostřed husté džungle v srdci Afriky neuvidíte. Odpoledne se vrátíme do našeho ubytování, budeme se těšit na večeři a odpočinek před zítřejším dnem.

8. den: Pralesní sloni & Pygmejové. Dnes nás čeká Dzanga Bai, v překladu "sloní vesnice". Lepší místo na sledování pralesních slonů nikde na světě nenajdete. Zásluhu v tom má práve Dzanga Bai, lesní mýtina s minerály, které sloni potřebují. Mimo slonů v této části deštného pralesa najdeme i lesní buvoly, antilopy a prasata. Brzy ráno zde můžeme spatřit i obrovská hejna afrických papoušků šedých. Dnes odpoledne se seznámíme s kulturou Pygmejů. Naučíme se pohybovat v džungli, postavit si přístřešek a najít něco k jídlu, od léčivých rostlin až po červy.

9. den: Yokadouma. Po snídani se vydáme lodí po proudu řeky Sangha k hranicím s Kamerunem. Plachtíme po řece Sangha a potkáváme mnohé rybáře. Bažinaté lesy se rozprostírají na obou stranách řeky, pozorujeme ptactvo a s trochou štěstí možná narazíme na hrochy i krokodýly. Po příchodu do městečka Libongo se rozloučíme se Středoafrickou republikou, nasedneme do terénního auta a vydáme se směrem k městu Yokadouma. Prašná nebo zablácená cesta hlubokou džunglí nás povede přes osady Pygmejů a dalších kmenů, které se zde živí lovem a zemědělstvím, případně pracují v jedné z dřevařských firem. Pokud dorazíme do Yokadoumy před setměním, stihneme navštívit rušný trh, který nám pomůže nasát místní atmosféru. Najdeme zde i několik barů, kde si vychutnáme pivo. Tešíme se na večeři a nocleh v hotelu.

10. den: Bertoua. Dnešní den vyrážíme do hlavního města východního regionu Kamerunu do Bertoua, který je díky obrovské ploše deštných lesů považovaný za plíce Kamerunu. Cestou budeme pozorovat místní život ve vesnicích a městečcích. Východní region je nejméně zalidněnou oblastí Kamerunu. Život zde plyne pomalu, muži odpočívají u cesty, pijí místní víno a kouří místní tabák, který se zde vyrábí. V řece Kadey se líně povalují hroši a kousek nad nimi proti proudu řeky leží naleziště zlata, kde se Kamerunci snaží zbohatnout. Do Bertoua dorazíme pozdě odpoledne a na zbytek dne si uděláme volno. Doznívají v nás zážitky z minulých dní uprostřed džungle a pomalu myslíme na cestu do hlavního města Kamerunu, do Yaoundé.

11. den: Yaoundé. Na cestě do Yaoundé navštívíme město Douma (Doumé) s německou koloniální pevností a krásnou katedrálou. Jak se blížíme do hlavního města, všude okolo je čím dál tím větší ruch. Každou chvíli můžeme venku vidět africký trh s ovocem a zeleninou a sledovat divoký pouliční život. Jestli budeme mít ještě energii, až dorazíme do hlavního města, uděláme si krátkou prohlídku hlavní třídy a největšího tržiště v Yaoundé.

12. den: Koutaba. Dnes sa seznámíme se západní vysočinou Kamerunu. Cestou si užíváme výhledy na zajímavé scenérie, zelené vysočiny plné tropických lesů a plantáží a rozmanité říční mozaiky s krásnými vodopády. Nakoupíme si čerstvé ovoce na pestrých trzích u cesty, užíváme si příjemné letní klima a úsměv milých obyvatelů. Navštívíme království Bamileke-Bandjoun, jehož král je uctívaný jako polobůh s několika paláci. Prohlédneme si tradiční palác s vysoko zdobenými vyřezávanými dřevěnými sloupy a muzeum hned vedle. Odpoledne se zastavíme u krásných vodopádů Métché, které mají pro Bamilekeho lid posvátnou hodnotu a kde se vykonávají obětní rituály.

13. den: Foumban. Dnešní den strávíme zkoumáním mocného království Bamoun, které bylo založené ve 14. století v městě Foumban. Hlavním lákadlem je krásná architektura místního paláce (UNESCO) a atmosféra trhu s různými řemeslnými dílnami. Po oběde se vydáme do okolních vesnic a seznámíme se se způsobem života pastýřů dobytka z kmene Bororo.

14. den: Vodopády Ekom-Nkam. Předposlední den na cestě divočinou střední a západní Afriky opustíme Bamounské království a zamíříme do města Douala. Naší první zastávkou budou nejmohutnejší vodopády v Kamerunu, Ekom-Nkam, kde byl v 80. letech natočený film Legenda o Tarzanovi. Vodopády sa nacházejí v bujné džungli a se hřměním padají do 80 m hluboké rokliny. Zbytek cesty vede přes kakaové a kávové farmy a rozsáhlé plantáže olejové palmy, pepřovníků, banánovníků, gumovníků, papáje, avokáda a dalších tropických plodin. Do Doualy dorazíme v pozdním odpoledni. Pokud budeme mít chuť, můžeme v nesčetném množství barů v Douale zažít divoký noční život za zvuků populárního soulového rytmu Makossa.

15. - 16. den: Douala & odlet domů. Poslední den strávíme návštěvou nejživějšího města v Kamerunu, které je považované za ekonomické hlavní město. Největšími lákadly v Douala je jeho architektura z německé a francouzské koloniální éry a "Marché Des Fleurs", místní trh s uměním a řemeslnými výrobky. Nasáváme poslední dojmy z naší nádherné expediční cesty rovníkovou Afrikou. Odlet ve večerních hodinách a druhý den návrat domů.

 

 

Cena zájezdu zahrnuje

Veškerou dopravu (terénní auta, pohonné hmoty, místní řidiči, plavba člunem, plavba lodí po řece Sangha), veškeré ubytování (13x v dvoulůžkových pokojích v lodžiích či hotelech), 10x snídaně, návštěvy atrakcí a kulturní aktivity podle itineráře, povolení na trek ke gorilám v Dzanga-Sangha, návštěva Dzanga Bai (pralesní sloni), návštěva Pygmejů Ba´aka, služby českého průvodce, místní průvodci tam, kde budou potřeba.

Cena zájezdu nezahrnuje

Víza a náklady spojené s jejich vyřízením, individuální cestovní pojištění léčebných výloh a stornopoplatků, spropitné, stravování mimo výše uvedené, popř. fakultativní výlety. 

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně do maximálního limitu 20 000 Kč. Více informací zde.

Víza

V ceně zájezdu nejsou zahrnuty vízové poplatky a cena za vyřízení víz. Víza se budou vyřizovat předem. Odhad ceny: 200 EUR Kongo, 50 EUR Středoafrická republika, 200 EUR Kamerun. Je potřeba mít alespoň dva platné cestovní pasy.