To nejzajímavější z Maroka - zájezd pro menší skupinu lidí pronajatým autem, maximum 6 účastníků. Poznáme mnohá starobylá města (Fez, Rabat, Tetouan, Meknes), citadely i malá opevněná pouštní či horská městečka s typickou hliněnou architekturou. Čeká nás výlet džípem do pouště i kratší výlet na velbloudech. Písečné duny i palmerie, oázy a soutěsky, skalní útvary. Těla si protáhneme na pěším výletu v pohoří Anti-Atlas s výstupem na Jebel L´Kest  2359 m, na těžším treku ve Vysokém Atlasu s pokusem o výstup na Jebel Ayachi, 3737 m, či v pohoří Rif v oblasti berberských vesnic. A nezapomeneme ani na římskou památku Volubilis.

Zájezd do Maroka za poznáním kultury a přírody

Ochutnáme rozmanitou kuchyni, poznáme příjemné a pohostinné lidi. Vydejte se s námi na unikátní poznávací zájezd, během něhož poznáte ta nejhezčí místa, která může Maroko nabídnout. 

Cena zájezdu (bez letenky): 2 účastníci 51.000 Kč/os., 3-6 účastníků 41.000 Kč/os..   

Poznámka: Tento program je natolik ambiciozní, že jeho stoprocentní naplnění je možné pouze za situace, že nenastanou žádné problémy (např. s vypůjčeným autem, apod.). Garantovat uskutečnění každého jednotlivého v programu popsaného bodu je téměř nemožné. Přesto se o uskutečnění programu pokusím přesně tak, jak je napsán. Pokud jsou v programu uvedeny některé mešity či mauzolea, pak u velké části z nich se jedná zejména o prohlídku exteriérů, v Maroku je nám "nevěřícím či jinak věřícím" často vstup do církevních objektů odepřen.

  • Termíny
  • 30. 03. 2024 - 20. 04. 2024
  • Počet dní
  • 22 dní
  • Cena zájezdu
  • 41 000 Kč
  • Cena letenky
  • 9 000 Kč
  • Celková cena
  • 50 000 Kč

Předběžný program zájezdu Maroko - velký okruh

1. - 2. den: Odlet z Prahy nebo Vídně, večerní či noční přílet do Agadiru. Vypůjčení auta a začátek poznávání země. Město Sidi Ifni a jeho unikátní art-deco architektura, pozůstatek španělské koloniální nadvlády. Nádherná pláž Legzira severně od města s mohutným skalním obloukem. Tiznit a jeho medina (= staré, většinou opevněné město).
3. den: Jednodenní trek nalehko v pohoří Anti-Atlas. Pokus o výstup na dominantní vrchol Jebel L´Kest 2359m z vesnice Tagdichte. Alternativně individuální kratší procházky malebným podhůřím a jeho vesničkami.
4. den: Půldenní přejezd severovýchoním směrem, odpoledne vesnice Ait Benhaddou (UNESCO), kde prozkoumáme starý ksar (= pevnost, opevněné hradiště) povědomé z mnoha historických filmů (Gladiátor, Ježíš Nazaretský, atd.). A nedaleký (byť již v podstatě neudržovaný) kasbah (= citadela, jiný název pro pevnost) Tamdaght. A město Ouarzazate s další pevností - Taourirt a supermarkety pro doplnění zásob, bude-li třeba.
5. den: Čeká nás další poměrně dlouhá cesta prokládaná pěknými zastávkami v údolí Draa. Uvidíme další pohádkové pevnůstky ve vesnicích Agdz a Tamnougalt. Město Zagora a jeho fascinující muzeum ukazující těžký život lidí v poušti. Dojezd do vesnice M´Hamid, brány k dunovým polím Erg Chiraga.
6. - 7. den: Erg Chiraga - impozantní pole obřích dun zlaté barvy, největší v Maroku. Nepoknikneme zde klasický týdenní výlet na velbloudech, tolik času nemáme. Pokusíme se ale vyjednat výlet v džípu s přespáním v pouštním táboře, abychom si mohli vychutnat západ i východ slunce nad dunami. Po návratu do M´Hamid vyrazíme zpět na sever a stihneme-li to, navštívíme ještě kasbah a palmerii u vesnice Skoura, v opačném případě to necháme na další den.
8. den: Oáza Skoura a soutěska Dades. Kasbah Amridil je klenot ze 17. století (je zobrazen na bankovce 50 dirhamů). A díky své palmerii je Skoura nazývána "Oázou tisíce palem". Rokle Dades - dramatická krajina, bázeň budící horská silnice a skalní útvary připomínající scenérie amerického Utahu. Navštívíme údolí Tamlalt se zajímavými červenými skalami a červenobílý kasbah Ait Youl ve skalnaté oáze.
9. - 10. den: Merzouga a Erg Chebbi. Rezervní den. Volnější dny na vykompenzování případné časové ztráty, což je možné, neboť dosavadní program je extrémně obsáhlý. Půjde-li vše v pořádku, vyjedeme ještě jednou do pouště a navštívíme dunové pole Erg Chebbi. dostupnost tohoto dunového pole nedaleko městečka Merzouga dává tentokrát možnost i pro krátký, maximálně několikahodinový výlet na velbloudech. Městečko Rissani - ruiny Sigilmassa a ksar El Fida.
11. den: Po mnoha dnech ryze poznávacích je čas na druhý trekový den - tentokrát podstatně těžší, nejobtížnější na celém zájezdě. Nacházíme se na východní straně pohoří Vysoký Atlas a pokusíme se o výstup na Jebel Ayachi, 3737m vysoký. Jedná se o dlouhý a náročný trek - alternativou je pobyt v okolí městečka Midelt, například návštěva hornického "města duchů" Aouli.
12. - 14. den: Bhalil - Fez (UNESCO) - Meknes (UNESCO) - Moulay Idriss - Volubilis (UNESCO). Tři dny poznávání, třídenní památková smršť. Bhalil - zvláštní vesnice s do skály vydlabanými jeskynními příbytky. Fez a jeho medina, kde se čas již několik století snad úplně zastavil. Medresa Bou Inania, muzeum Nejjarine, mešita Kairaouine, proslulé koželužny Chaouwara, palác Glaoui z 18. století, ... Meknes - i zde je srdcem města jeho medina. Náměstí El Hadim, palácové muzeum Dar Jamal, medresa Bou Inania, Bab el Mansour - největší z marockých císařských bran, mauzoleum Moulay Ismail, ... Volubilis - nejzachovalejší římská památka na území Maroka, proslulá především úžasnými mozaikami. Moulay Idriss - bílé posvátné poutní město s mauzoleem muže téhož jména, prasynovce proroka Mohameda.
15. den: oblast poblíž pobřeží Středozemního moře. Chefchaouen - jedno z nejhezčích měst Maroka. Nádherná medina s modrými domečky a červenými střechami, zrestaurovaný kasbah, Velká mešita s oktagonální věží. Relaxace ve městě nebo téměř celodenní výstup na horu Jebel el Kelaa, 1616m, tyčící se nad městem.
16. - 17. den: Pohoří Rif, treky v NP Talassemtane, uprostřed lesů a berberských vesnic. Podnikneme zde dvoudenní trek z Cheftaouen do Akchour nebo opačně s přenocováním ve vesnici Afeska. Malý boční výlet nás zavede i ke skalnímu útvaru příznačně zvanému Boží most.
18. den: A po několika aktivnějších dnech opět trocha poznávání. Nádherné město Tetouan, díky své bílé medině další z památek UNESCO. Avenida Mohameda V., plná španělské koloniální architektury, ... A zasloužené večerní pivko u moře v Oued Laou.
19. den: Rabat (UNESCO). Hlavní město Rabat je příjemné půlmilionové město s uvolněnou atmosférou. Prohlédneme si staré město (medinu), impozantní hlavní branou vstoupíme do pevnosti Kasbah les Oudais s nádhernými výhledy. Chellah - dominantní pevnost na místě prastaré nekropole. Hassanova věž, mauzoleum Mohameda V., ... V případě času ještě sousední Salé - medresa Abou al Hassan, ukázka nádherné architektury ze 14. století (stejně jako přilehlá Velká mešita). Vstup do mešity stejně jako do svatyní poblíž nám bude zřejmě odepřen, přesto však můžeme obdivovat alespoň krásné exteriéry.
20. den: Casablanca a její naprostá dominanta - mešita Hassana II. Neskutečně přepychová mešita a jedna z mála, kam mají přístup i ne-muslimové v rámci (drahé) hodinové prohlídky s výkladem místního průvodce. Staré i nové město, zajímavá maurská architektura, paláce, ...
21.-22. den: Po cestě do Agadiru se ještě krátce zastavíme v dalším městě zapsaném do seznamu světového dědictví UNESCO - Essaioura. A pak si již zaslouženě vychutnáme odpočinek na jedné z pláží v okolí města. Po intenzivním třítýdenním cestování to bude pár hodin odpočinku vskutku žádoucích a vrchovatě zasloužených. A pak již návrat do reality - odjezd na letiště, odevzdání auta, odlet a návrat domů.

Cena zájezdu zahrnuje

Veškerou společnou dopravu pronajatým vozem, pohonné hmoty, ubytování (hotely, hostely, případně kempy), služby českého průvodce a zároveň řidiče auta, veškerou organizaci akce.

Cena zájezdu nezahrnuje

Strava, individuální pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

Letenky

Cena letenky Vienna - Agadir - Vienna je zahrnuta v celkové ceně zájezdu do maximálního limitu 9 000 Kč vč. zavazadla do 20 kg. Více informací zde.

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům můžeme zajistit.