Vydejte se s námi opět koncem roku do Afriky, abychom poznali další z nepříliš navštěvovaných zemí.  

Poznávací zájezd do Nigeru 

Uvedená cena platí při 9 platících účastnících. Při menším počtu účastníků nelze zájezd uspořádat.

Slevy: Standardní slevy při 9 platících účastnících. Jednotná sleva 5000 při 10 – 14 platících účastnících (při 10 a vice platících účastnících dostane náš průvodce od místní CK slevu cca 2000 EUR a tyto peníze mezi vás rozdělíme formou jednotné slevy).

Upozornění: Zájezd se pravděpodobně nebude opakovat. O podobný zájezd do Čadu v roce 2022 byl velký zájem a na poměrně dost zájemců se nedostalo, máte-li tedy vážný zájem, neváhejte s přihláškou. Je třeba ale svou účast zvážit z následujícího důvodu: u drtivé většiny našich zájezdů můžeme garantovat přesné splnění programu. Zde jsme ovšem odkázáni na místního partnera a pokud něco nevyjde přesně tak, jak je v program uvedeno, náš vedoucí s tím nic nenadělá. Pokud jste typ klienta, který si každý večer odškrkává, co z program se splnilo a co ne, pak tento zájezd není určen pro vás. Pokud se chcete nechat unášet atmosférou dosud nepoznaného, pak jste na tomto zájezdu vítáni.

 

 

  • Termíny
  • 25. 11. 2023 - 08. 12. 2023
  • Počet dní
  • 14 dní
  • Cena zájezdu
  • 104 500 Kč
  • Cena letenky
  • 20 000 Kč
  • Celková cena
  • 124 500 Kč

Předběžný program zájezdu Niger - Ténéré Djado a Caravan Salt

1. den: Přílet do Nigeru, do hlavního města Niamey. Nocleh v hotelu Grand Hotel, Terminus či jiném podobné kategorie.

2. den: Letecky do Agadezu (předpokládá se pondělním letem), ráno v 7:00, dvouhodinový let letadlem ATR 72-500 společnosti Niger Airlines. Agadez – staré saharské obchodní město. Zdejší usedlíci a take nomádi, zejména kmene Hausa, se pravidelně setkávají na tržišti. Odpoledne zde bývá také trh s dobytkem, s mnoha velbloudy, kozami, ovcemi, koňmi,… Nocleh v čistém hotelu s klimatizací.

3. den: Agadez – Timia, asi 200 km (úterý).
Pojedeme po staré cestě do Arlitu, mineme některé tuaregské vesnice a zahrady. Protáhlá oáza Timia je stále velmi tradiční. Tuaregové z Kel Ewey zde žijí ve výšce 1500 m v hliněných domech a stanech s rohožemi. Prodávají m.j. nádherné proutěné výrobky a stříbrnou bižutérii. V suchých údolích rostou nejenom datlové palmy, ale v zahradách take ovocné stromy jako granátová jablka, fíky, pomeranče, grepy a dokonce i víno. Farmáři v oáze pyšně ukáží své zahrady. Voda je čerpána z hlubokých studní pomocí zebu nebo motorové pumpy. Nad oázou se tyčí zrestaurovaná francouzská koloniální pevnost Fort Massu, odkud jsou skvělé výhledy. Do roku 2010 fungovala jako hostel, poté byla opuštěna v důsledku úbytku turistů. Vychutnáme si tradiční atmosféru kultury Tuarégů. Spát budeme v jednoduchém hostelu v hliněných domcích nebo ve stanu.

4. den: Timia – Issaouane, 240 km (středa)
Černá či okrově hnědá suťoviska pohoří Air přitahují silnou pozornost. Přijedeme do Assodé, do rujn starého hlavního města Tuarégů. Bylo založeno v 11. století, profitovalo z obchodu s otroky a bylo opuštěno na konci 19. století. Odsud budeme směřovat východním směrem širokými suchými písečnými údolími a poté, co mineme Issaouane, nás čeká druhý stanový tábor.

5. den: Arakao – Anakom – Adrar Madet, asi 190 km (čtvrtek)
Pokračujeme východním směrem mezi masívy Takalakouzet (1295 m) a Taghmert (1637 m), které se zvedají jako popraskané citadely se svými suťovisky a pískem. Suché údolí Kori Zagado brzy skončí v písečných masách pouště Teneré. Naše vozidla 4x4 budou pokračovat tímto terénem až do “krabího drápu” Arakao, téměř kulatého údolí vyplněného dunami. Magické místo! Na skalnatých kopcích se nachází kulaté tumulusy – hroby z neolitické doby, kdy Sahara ještě byla zelenou savanou. Lze zde objevit i skalní kresby. Není těžké vyšplhat na písečnou horu a pokračovat až na hranu duny – pro neskutečné pohledy na poušť Teneré a černou měsíční krajinu pohoří Air. Ti, kdo zde jednou seděli, nikdy na tento pocit nezapomenou.
Dále navštívíme skalní rytiny Anakom. Před námi je nyní celá šíře Teneré, v dávných časech dno moře, zcela ploché a zdánlivě nekonečné. Zamíříme východně k Adrar Madet a strávíme první noc v osamělosti pouště. Když slunce klesne za horizont a hvězdy zasvítí jako nikdy předtím, budeme se cítit jako astronauti na jiné planetě. 

6. - 7. den: Djado – Seguidine – Anez, asi 380 km (pátek – sobota)
Asi 200 km cesta v totální prázdnotě, poté dosáhneme pískovcové vyvýšeniny Achégour s několika pokřivenými akáciemi kolem studny. Jediný zdroj vody pro karavany velbloudů mezi Bilmou a pohořím Air. Po dalších 110 km kolonie Chirfa. Odsud již můžeme vidět kopulovité hory Orida jižně od divoce pokřivené náhorní plošiny Djado. Rujny samotného hliněného města Djado jsou dosud viditelné. Město bylo opuštěno v 18 století, pravděpodobně kvůli množství nesnesitelných komárů v blízkých mokřadech. Kdysi tu byl oceán. Lidé zde sídlili již před 6000 lety, o čemž svědčí nalezené hroty šípů. Po dalších 150 km se dostaneme do Dirkou, kde doplníme palivo a zásoby. Poté přijedeme do Seguidine a Pic Zoumri s typickými čtvercovými chatrčemi z palmových listů. Bylo zde vojenské kontrolní stanoviště a v roce 2014 zde vypukla místní zlatá horečka. Podél hrany útesů pojedeme na sever. Po několika kilometrech se nachází jezero Lake Arrigui, Tuarégy nazývané Elki Guernama. Zde vyrábějí sodu, používanou při žvýkání tabáku. Jezero je obklopeno palmami a je silně slané. Náš kemp bude v male oáze Anez. Na pískovcové skále jsou stale rozeznatelné rujny opuštěné pevnosti. Černí lidé kmene Kanouri zde nacházeli útočiště před lovci otroků až do 19 století. 

8. - 9. den: Dirkou – Bilma – Fachi, asi 290 km (neděle, pondělí)
Vrátíme se do Dirkou a 35 km jižně je slavná solná oáza Bilma, cíl karavan, které sem přicházejí po sedmi dnech pochodu, aby nakoupily sůl. Ta se zde těží a zpracovává stejným způsobem, jako tomu bylo po celá staletí. Bilmu sice tvoří ubohé domky ze slané hlíny, ale ti, kteří se tu usídlili a přišli z nelítostné Teneré, zde alespoň našli trochu stínu a dobrou vodu. Západně od Bilmy projedeme napříč dlouhým řetězcem dun. Stará oáza Fachi leží v naprosté izolaci. Dnes zde žije pouze kolem tisíce lidí, většinou negroidních Kanouri. I zde se těží sůl, ale nikoli tolik, jako v Bilmě, na uživení by to nestačilo. Hlavním zdrojem obživy jsou zde datle. Nad starým Fachi se tyčí hliněná pevnost Dada. Zde místní obyvatelé odolávali obléhání Tuarégů. Naše tábořiště bude kousek od oázy.

10. - 11. den: Fachi – Agadez, asi 400 km (úterý, středa)
170 km západně od Fachi, bývalý strom Teneré Tree – kovový “strom” vedle studny. Původní akáciový strom je v pavilonu muzea v Niamey, byl poražen v roce 1973 stupidním řidičem kamionu – byl to jediný strom v okruhu 400 km! Studna Tazolé, asi 110 km západně, je již na jižní hranici řetězce pohoří Air. Od Agadezu nás již bude dělit jen útes Tiguidit, ležící kolem něho v jakémsi polokruhu. Byly zde nalezeny 12 metrů dlouhé kosti primitivních krokodýlů. A v národním muzeu v Niamey je zcela zachovaná kostra dinosaura. Noční projížďka historickým Agadezem. První pivo a sprcha. Stejný hotel jako předtím. Večeře a snídaně v hotelu.

12. den: Agadez (čtvrtek)

Důležité město severu mezi Sahelem a Saharou, křižovatka karavan. Impozantní mešita se řadí mezi památky UNESCO. Kolem roku 1850 zde pobýval Heinrich Barth (německý historik a geograf, známý svými cestami po Africe), jeho dům lze i dnes navštívit. Suvenýry a řemeslné výrobky jsou důležitou součástí zdejší ekomomiky. Tuaregské šperky, meče, dřevěné výrobky,… Se světem Tuaregů se potkáme na centrálním tržišti a trhu s dobytkem. Projdeme se uličkami starého města a požádáme o audienci místního sultána. Polopenze v hotelu, večeře v italské restauraci (není v ceně).

13. den: Agadez – Niamey (pátek)
Letecký přelet do hlavního města. Dopoledne transfer na letiště, přílet do Niamey kolem 15:00. V případě času krátká prohlídka Niamey před západem slunce na terase Grand Hotelu se skvělým výhledem na řeku Niger.

14. den: Návrat do Evropy.

Cena zájezdu zahrnuje

Veškerou místní dopravu - pronajatý vůz 4x4 po celou dobu akce včetně pohonných hmot a poplatků, s místním řidičem, veškeré ubytování (hotely v Niamey a Agadez, zbytek cesty na tábořištích v pronajatých stanech pro dvě osoby s matracemi 180 x 70 x 7 cm), většinu stravování v terénu plus v programu uvedená polopenze v některých hotelech. Veškeré vstupy, český průvodce, místní průvodce, kuchař, doprovod (ochrana), formality. 

 

Cena zájezdu nezahrnuje

Jídlo v Niamey a restaurace v Agadez (Pillier 1x), přelet Niamey - Agadez ekv. 490 EUR/ os., vstupní vízum a náklady spojené s jeho vyřizováním, bakšišné 50 USD (povinné - vybere průvodce na začátku akce), individuální cestovní pojištění LV a stornopoplatků. 

Letenky

Cena mezinárodní letenky (vč. letištních tax) je zahrnuta v celkové ceně do maximálního limitu 20 000 Kč. Více informací zde .

Víza

Budeme vyřizovat předem.

Služby za příplatek

Single příplatek 190 EUR.

Náročnost

Mírně až středně náročné kvůli cestovatelskému nepohodlí a klimatu.

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme v ceně 4 % ceny zájezdu, podrobnosti zde.