Národní parky jihozápadu USA – americká klasika aktivněji

V roce 2025 zopakujeme po dvou letech i dva nezvykle rozsáhlé zájezdy po národních parcích západu USA. V roce 2023 to byly naprosto veleúspěšné zájezdy. Tento druhý, který nás zavede do jižní části západu USA, do národních parků států Kalifornie, Colorado, Arizona a Utah, vám nabídne tu pravou americkou klasiku. Je to výjimečný a pravděpodobně již nezopakovatelný zájezd určený pro ty, kteří nechtějí tento nádherný region jen rychle a s krátkými zastávkami projet, ale chtějí ho skutečně vidět, zažít, projít. Protože my na rozdíl od běžných zájezdů do této oblasti podnikneme spoustu krátkých i delších vycházek v nejkrásnějších částech všech parků. 
Zájezd je tedy určen pro cestovatele tělem i duší, kteří toho chtějí hodně vidět i prožít i za cenu většiny noclehů na tábořištích. Cestovat totiž každý den desítky kilometrů od místa ubytování do parku, to bychom toho viděli právě jen tolik, jako turisté z Japonska či našich jiných CK.

Národní parky jihozápadu USA

Zájezd je určen pro středně zdatné turisty, budou to opravdu jen jednodenní túry, ale ten outdoor tam prostě bude. Počet účastníků: maximálně 7.

OTEVŘENO PŘIJÍMÁNÍ PŘIHLÁŠEK. GARANCE NEZVÝŠENÍ CENY ZÁJEZDU PRO PŘIHLÁŠENÉ DO 30.6.2024

 Zájezd bude mít minimálně uvedených 21 dní včetně cesty. V závislosti na zakoupených letenkách může být o jeden den prodloužen, cena v takovém případě zůstane zachována.

 

 

  • Termíny
  • 28. 09. 2025 - 18. 10. 2025
  • Počet dní
  • 21 dní
  • Cena zájezdu
  • 79 500 Kč
  • Cena letenky
  • 20 000 Kč
  • Celková cena
  • 99 500 Kč

Předběžný program zájezdu Národní parky jihozápadu USA – americká klasika aktivněji

 Navštívíme následující národní parky a navštívíme je všechny a uvidíme vše, co je zde popsáno, tedy veškeré vyhlídky a podobně. Túry pak vždy vybereme dle časových možností a kondice účastníků. Přesný itinerář den po dni bude v postatě kopírovat zájezd z roku 2023 - tabulku s itinerářem vám rádi zašleme..

1/ stát Kalifornie
Yosemite NP – desetikilometrové Yosemitské údolí, nejkrásnější část parku. Half Dome – úžasná žulová skála s legendární kolmou severní stěnou. Mariposa Grove – hájek s více než 500 jedinci sekvojovce obrovského (Sequoiadendron giganteum). Skvělé vyhlídky Tunnel View a/nebo Olmsted Point. Asi nejslavnější a jeden z největších žulových monolitů El Capitan. Vodopády Yosemite Falls. Glacier point – další úžasná vyhlídka na Half Dome a celé Yosemitské údolí. Možnost cca půldenních treků k jezerům Cathedral Lakes a/nebo vodopádům Vernal a Nevada.

Kings Canyon NP – gigantická skalní formace na jihu pohoří Sierra Nevada, zelené stezky, přirozené lesy, kaňony… Lesík Generála Granta a stejnojmenná krátká túra (800m) k mohutným sekvojovcům obrovským – druhý největší na světě Generál Grant (ční až do výše 27-mi pater) a poblíž leží Fallen Monarch s dutým vyhořelým kmenem. Možnost další krátké túry North Grose Loop (2,3 km). Fenomenální výhledy z louky Zumwalt Meadow. Redwood Canyon a jeden z největších sekvojovcových hájů světa – více než 15000 exemplářů. Skvělá scénická cca 50 km jízda Kings Canyon Scenic Byway. Prudká vyjížďka na dechberoucí vyhlídku Panoramatic Point. Možnost túry k vodopádům Mist Falls.

Sequoia NP – park proslavený lesy sekvojovců obrovských. Jsou to stromy vysoké jako 20-ti patrové domy a staré jako Bible... General Sherman - nejmohutnější strom na světě, pokud jde o objem dřeva, a okolní prastarý les Gigants Forest. 350 schodů na žulovou kopuli Moro Rock. Průjezd „tunelem“v kmenu padlého sekvojovce starého 2000 let. Alternativně túra na skálu Moro Rock od stromu Gen. Sherman.

Dead Valley NP - „údolí smrti“ s dunami, bludnými kameny, solnou pánví a vyhaslými vulkány. Dramatické vyhlídky Zabriskie point a/nebo Dante´s View. Scénický okruh Artists Drive. Nejdostupnější dunové pole Mesquite Flat Sand Dunes. Možnost středně dlouhých túr Golden Canyon a/nebo Wildrose Peak a/nebo Mosaic Canyon.

Joshua Tree NP – park pojmenovaný po stromovité juce krátkolisté (Yucca brevifolia, Joshua Tree neboli Jozuův strom). Stinné oázy v kalifornské poušti. Krátká procházka Hidden Valley Trail (1,6 km), Možnost delších túr Forty size Palms Oasis Trail (4,5 km) a/nebo Boy Scout Trail (12 km).

 

2/ stát Arizona
Grand Canyon NP – park všech parků, jeden ze symbolů Spojených států. Navštívíme ty nejkrásnější vyhlídky na jižní hraně kaňonu. Možnost částečně či zcela sestoupit na dno kaňonu či ho dokonce zcela přejít. Kaňon Havasu – další krásné místo v okolí, možnost sestoupit ke stejnojmennému vodopádu (2x 16 km). Delší túry v této oblasti ale uděláme pouze v případě předběžné domluvy všech účastníků.

Monument Valley – další ikonické místo Spojených států. Při průjezdech rezervací lidu Navajo uvidíme ty nejtypičtější obrázky amerického západu známé z mnoha westernů. Není sice oficiálně národním parkem, ale vynechat ho nemůžeme…

 

3/ stát Utah
Zion NP – červenobílé útesy kaňonu Zion jsou jedním z nejdramatičtějších přírodních divů Utahu. Symbolem parku je 25 km dlouhá túra Narrows kaňonem řeky Virgen River. Velkou část túry se budeme brodit mělkou vodou. Další úžasnou túrou je 8-9 km dlouhý Angels Landing Trail vedoucí na vzrušující vrchol. Samotný Zionský kaňon je úžasná záležitost, je možné absolvovat jen závěrečnou část treku Narrows. Další známý trek vede ke skalnímu mostu Kolob Arch, jednom z největších na světě. Kaňon si samozřejmě i projedeme. Krátká (10 km) scénická jízda nás zavede až ke skalnímu amfiteátru Temple of Sinawava.

Bryce Canyon NP – jeden z geologických zázraků naší planety. Nejkrásnější vyhlídka Bryce Point s úžasnými pohledy na Silent City (Tiché město). Fantastický skalní oblouk Natural Bridge. Půldenní „pohádková“ túra Fairy Loop Trail (12 km). A další skvělé vyhlídky – Rainbow Point, Inspiration Point, Paria View a/nebo Sunrise Point. Asi 55 km dlouhá jízda autem po všech těchto skvělých vyhlídkách nám zabere několik hodin.

Capitol Reef NP známý svými obřími skalními dómy. Původní obyvatelé toto místo nazývali Země spící duhy. Scénická jízda (35 km), kterou protneme celý národní park a zastavíme se na těch nejhezčích místech a vyhlídkách: skalní formace Chimney Rich, vyhlídka Goosenech, skalní formace Castle (Hrad), petroglyfy, pískovcová kopule Capitol Dome připomínající washingtonský Kapitol, … Možnost krátkých či středně dlouhých túr - Grand Wash Trail, Cohab Canyon Trail a/nebo Hickman Bridge Trail.

Arches NP – místo s nejhustějším výskytem unikátních skalních oblouků (mostů) na světě. Oblouk Delicate Arch – neoficiální symbol státu Utah. Devils Garden Trail – túra v Ďáblově zahrádce – dle zvolené délky míjí až 8 skalních oblouků. Kratičká túra (0,5 km) k obřímu viklanu balancujícímu na skále.

 

4/ stát Colorado
Mesa Verde NP – již asi 700 let opuštěná skalní sídliště dávných obyvatel tohoto území. Cliff Palace poskytoval útulek pro 200 – 300 lidí, labyrint budov pod velkolepým skalním převisem, túra s povinným místním rangerem. Stejně tak pro zájemce, kteří netrpí závratí, další túra s povinným místním rangerem na tzv. Balcony House. Všechny túry s průvodcem nelze zaručit, volná místa jsou okamžitě vyrezervovaná. Vše lze ale vidět z vyhlídek podél cesty. Možnost návštěvy dalších skupin skalních obydlí Chapin Mesa a Wetherill Mesa.

 

Poznámka ke všem severoamerickým zájezdům: Některé túry či cesty mohou být z různých důvodů uzavřené. V takovém případě se vždy budeme snažit najít alternativní túry či alternativní program. Uzavřená túra je z hlediska průběhu zájezdu zahrnuta do pojmu „vyšší moc“ a nezakládá žádný kompenzační nárok.

Cena zájezdu zahrnuje

Pozemní dopravu v rámci zájezdu pronajatým autem, pohonné hmoty, silniční poplatky. Dále veškeré ubytování (tábořiště a min. 5x motely či hostely), služby českého průvodce, který bude i řidičem auta, zajištění a organizaci akce.

Cena zájezdu nezahrnuje

Vstupy do NP, popř. muzeí, stravování, individuální cestovní pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně do maximálního limitu 20 000 Kč. Více informací zde.

Víza

Pro občany ČR je potřeba buď americké vízum nebo jednodušší, předem zajištěné zpoplatněné povolení ESTA (on-line).

Náročnost

Zájezd je středně náročný. Několikahodinové až jednodenní treky a vycházky jsou vhodné pro trekaře. Některý program lze vynechat a zvolit si odpočinek. V žádném případě se ale nejedná o ryze poznávací zájezd a není tedy vhodný pro ty, kteří se častých a někdy i delších túr ze zdravotních či jiných důvodů nemohou zúčastnit.

Ubytování

Ubytování většinu nocí na tábořištích (vlastní stan), ale garantujeme nejméně 5 nocí pod střechou (motely, hostely apod.). Ubytování v motelech je standardně v pokojích pro 4 lidi - dvě velké manželské postele.

Vybavení

Vlastní stan, karimatka, spací pytel (komfort kolem 5°C nebo i lepší - jedeme sem v nejkrásnějším období, ale některá rána již mohou být chladná, výjimečně opravdu až kolem nuly), vařič, ešus, dobrá treková obuv, pláštěnka.

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme v ceně 4 % ceny zájezdu, podrobnosti zde.