Národní parky severozápadu USA – pravá americká divočina

V rámci našeho Velkého severoamerického „léto-podzimu“ vám nabízíme i dva nezvykle rozsáhlé zájezdy po národních parcích západu USA. Tento první, který nás zavede do severní části západu USA, do národních parků států Montana, Washington, Oregon a Wyoming, vám nabídne tu pravou americkou divočinu. Je to výjimečný a pravděpodobně již nezopakovatelný zájezd určený pro ty, kteří nechtějí tento nádherný region jen rychle a s krátkými zastávkami projet, ale chtějí ho skutečně vidět, zažít, projít. Protože my podnikneme spoustu krátkých i delších vycházek v nejkrásnějších částech všech parků. A fantastický Yellowstone – to už bude jen třešnička téměř na závěr.
Zájezd je tedy určen pro cestovatele tělem i duší, kteří toho chtějí hodně vidět i prožít i za cenu většiny noclehů na tábořištích i toho, že pravděpodobně někdy i zmoknou, zejména ve státě Washington, protože tento stát patří v rámci USA k těm nejvlhčím. Ale právě proto jsou zdejší prastaré lesy tak neskutečně zelené a mechové – skoro jako v legendárním Rwenzori v Africe...

Národní parky severozápadu USA

Zájezd je určen pro středně zdatné turisty, budou to opravdu jen jednodenní túry, ale ten outdoor tam prostě bude. Počet účastníků: maximálně 7. 

 

 

 

  • Termíny
  • 09. 09. 2023 - 30. 09. 2023
  • Počet dní
  • 22 dní
  • Cena zájezdu
  • 69 500 Kč
  • Cena letenky
  • 20 000 Kč
  • Celková cena
  • 89 500 Kč

Předběžný program zájezdu Národní parky severozápadu USA – pravá americká divočina

1. den: Letecky z Evropy do Salt Lake City nebo Portlandu (nebo letecký přesun z Aljašky). Níže uvedený itinerář počítá s příletem do Salt Lake City, ovšem v případě výhodnějších letenek do Portlandu začneme zde. Program bude v obou případech shodný, jen řazení národních parků bude samozřejmě jiné. Noční přesun ze SLC na sever do městečka Saint Mary. V případě příletu do Portlandu tento noční přesun odpadá a řazení parků bude následující: Olympic NP - Mount Rainier NP - North Cascades NP - Glacier NP - Yellowstone NP - Grand Teton NP - Crater Lake NP.                                                                                                                                                                                

2. - 3. den: NP Glacier – nádherný a téměř panenský národní park. Úžasné vyhlídky z průsmyku Logan Pass, odtud je možno podniknout túru k jezeru Hidden Lake a/nebo vycházku Highline. Neskutečně tyrkysové jezero Saint Mary. Další jezero Mc Donald a stejnojmenné zelené údolí s prastarými lesy. Možná delší túra Iceberg Lake Trail (cca 15km) nám nabídne výhledy na další ledovce a ledovcová jezera.

4. den: Dlouhý přejezd do (nebo co nejblíže k) národnímu parku North Cascades. Během dlouhé cesty samozřejmě kdekoli zastavíme a uděláme fotopauzy na několika zajímavých vyhlídkách. 

5. - 6. den: Téměř celé dva dny strávíme v NP North Cascades - průjezd parkem, vyhlídky na přehradní jezera Ross a Diablo, možné krátké či delší procházky (Sourdough Mountain trail, Cascade Pass, Pyramid Trail, Thorton Lakes a Trappers Peak...). Všude krásné scenérie a téměř liduprázdno... 

7. - 9. den: NP Mount Rainier. Celý tento park, jemuž dominuje stejnojmenná hora, objedeme ze všech stran a v samotném parku podnikneme některé z mnoha možných vycházek. Ještě před vjezdem do NP zastavíme u luteránského kostela ve městě Elbe. A poté... Longmire – prastarý les plný barev. Ricksecker Point – vyhlídka milovaná všemi fotografy. Vodopády Narada Falls. Paradise, čili Ráj – další místo s krásnými výhledy. Možnost túry Skyline Trail na vyhlídku Panorama Point. Jezero Reflexion Lake – „zrcadlící se“. Ohanapecosh a vycházka do hájku „patriarchů“ – Grove of the Patriarchs trail – uvidíme opravdu staré stromy. K další vyhlídce Sunrise – Svítání pojedeme dle času a domluvy buď přímo, nebo přes průsmyk White Pass. Vyhlídka Emmons Vista na Mount Rainier, Little Tahoma a ledovec Emmons. Krátká túra Sourdough Ridge trail na panenskou alpinskou louku s úžasnými výhledy na okolní gigantické vulkány. 

10. - 12. den: NP Olympic. Jedna z největších divočin severní Ameriky. Neproniknutelný prastarý les, který objedeme a do kterého jen na několika místech „nakoukneme“. Jezero Cushman a lokalita Staircase na „sušší“ straně parku. Krátká zastávka v městečku Port Townsend se zachovalou viktoriánskou architekturou. Hřeben Hurricane Ridge a možné túry v okolí – Meadow Loop Trail a/nebo Hurricane Hill Trail. Ledovcové jezero Lake Crescent a možné túry Marymere Falls Trail (3 km,k vodopádu) a/nebo Stormking Mountain Trail. A nejznámější část parku – oblast řeky Hoh a zdejší deštný les. Po cestě sem mineme pravého pána lesa – 270 stop vysokého a přes 500 let starého smrku sitka (Picea sitchensis). Zdejší les hraje všemi odstíny zelené, hnědé, žluté – a právě tady asi zmokneme nejpravděpodobněji. Uděláme delší vycházku nebo si jen projdeme dvě nejoblíbenější krátké – Hall of Moss Trail a/nebo Spruce Naturel Trail. Na závěr jezero Quinault – ukryté jezero, na jehož březích najdeme jedny z nejstarších jedinců stromů smrku sitky, douglasky tisolisté (Pseudotsuga menziesii) a zeravu obrovského (Thuja plicata).

13. den: Dlouhý přejezd k/do Crater Lake NP, samozřejmě se zajímavými zastávkami po cestě, např. v městečku Roseburg se zachovalým centrem a vinicemi všude kolem. 

14. - 15. den: NP Crater Lake. Strávíme zde přibližně jeden a půl dne, poté se již vydáme na dlouhý přesun směr Yellowstone. Ještě před objezdem vlastního kráterového jezera shlédneme nádherné vodopády Toketee a navštívíme příjemné termály Umpqua Hot Springs. Samotný kráter obkroužíme a během těchto cca 55 km uděláme spoustu zastávek s vyhlídkami na tuto nádheru. A pro ještě lepší pohledy můžeme udělat túry na Garfield Peak (2,5 x 2 km) a/nebo Mt Scott, nejvyšší vrchol parku, okruh cca 5 km. Odpoledne druhého dne tedy vyrazíme na východ a s přestávkami na odpočinek pojedeme i celou noc a snad se k ránu přiblížíme k vytouženému cíli...

16. - 17. den: Yellowstone NP. První a stále jeden z nejproslulejších národních parků USA – země bublajících a tryskajících gejzírů, země bizonů, medvědů, vlků,.. Old Faithful – nejvyhlášenější a již po staletí nikoli zcela pravidelně,ale naprosto spolehlivě chrlící gejzír. Nejbarevnější Grand Prismatic Springs – superkrásné pohledy na neskutečnou barevnou škálu okrajů termálních jezer. Horní a dolní terasa Mammoth Hot Springs, zejména Palette Springs a sírově žlutá Canary Springs. A snad největší hustota gejzírů v Upper Geyser Basin, horním poli gejzírů, mj. s gejzíry Anemon a Beehive, Castle a Daisy. Ve zbývajícím čase můžeme podniknout kratší či delší túry, např. na Washburn a/nebo na Bunsen Peak. Nahlédneme i do yellowstonkého Grand Kaňonu s jeho horním a dolním vodopádem a projdeme další pole gejzírů – Norrisovo – s nejvyšším gejzírem na světě Steamboat Geyser.

18. - 19. den: Gran Teton NP. Důstojná tečka na závěr, park, jemuž dominuje impozantní stejnojmenná hora. Kolem jezera Jackson Lake projedeme až k menšímu Jenny Lake. Odtud podnikneme kratší či delší túry, např. k vodopádům Hidden Falls a na vyhlídku Inspiration Point, ke Cascade Canyon,... Mormon Row – možná nejfotogeničtější místo v parku – pozůstatky mormonských budov z 19. století a na jejich pozadí pohledy na velkolepý Teton. Místní „Death Canyon“ a túra do jeho útrob...

20. den: Cesta zpět do Salt Lake City, ve zbytku dne prohlídka centra a jeho okolí, pokud jsme to nestihli na samém začátku zájezdu.

21. - 22. den: Odlet ze Salt Lake City a návrat do Evropy. Případně krátká pauza a nadechnutí se před začátkem zájezdu „Národní parky jihozápadu USA – americká klasika aktivněji“.

Cena zájezdu zahrnuje

Pozemní dopravu v rámci zájezdu pronajatým autem, pohonné hmoty, silniční poplatky. Dále veškeré ubytování (tábořiště a min. 5x motely či hostely), služby českého průvodce, který bude i řidičem auta, zajištění a organizaci akce.

Cena zájezdu nezahrnuje

Vstupy do NP, popř. muzeí, stravování, individuální cestovní pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně do maximálního limitu 20 000 Kč. Více informací zde.

Víza

Pro občany ČR je potřeba buď americké vízum nebo jednodušší, předem zajištěné zpoplatněné povolení ESTA (on-line).

Náročnost

Zájezd je středně náročný. Několikahodinové až jednodenní treky a vycházky jsou vhodné pro trekaře. Některý program lze vynechat a zvolit si odpočinek.

Ubytování

Ubytování většinu nocí na tábořištích (vlastní stan), garantujeme min. 5 nocí pod střechou (motely, hostely apod.).

Vybavení

Vlastní stan, karimatka, spací pytel (komfort kolem kolem 5°C), vařič, ešus, dobrá treková obuv, pláštěnka.

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme v ceně 4 % ceny zájezdu, podrobnosti zde.