Na běžkách horami Švédska 10 dní

Zažijte pravou severskou divočinu s úžasnými zimními scenériemi a polární září. Vydejte se na 137 km trasu za polární kruh, do oblasti nejvyšších švédských hor dosahujících výšky přes 2000 m. 

Nejkrásnější běžkařská destinace.

Úžasná scénická trasa křižující legendární Kungsleden ("Královská cesta") jenž vede nejvyššími švédskými horami. Nebojte se strmých stoupání, ani nebezpečných sjezdů. Trasa je převážně rovinatá po srubech vzdálených od sebe 10 – 20 km, kde jsou k dispozici plynové vařiče, měkké postele i potraviny. Dřevo si zde nařežeme, naštípáme a vodu přineseme ze zamrzlého jezera.

Porovnání všech běžkařských zájezdů CK Rajbas

 • Termíny
 • 14. 03. 2025 - 23. 03. 2025
 • Počet dní
 • 10 dní
 • Cena zájezdu
 • 25 000 Kč
 • Cena letenky
 • 5 000 Kč
 • Celková cena
 • 30 000 Kč

Předběžný program zájezdu Na běžkách horami Švédska

1. den: Letecky do Stockhomu, vlakem do Abiska.
2. den: Příjezd do Abiska, ubytování v hostelu, vyjíždka na běžkách v okolí.
3. den: Na lyžích pěšky k chatě Abiskojaure (obchod) 500 m, ↑630 m, ↓520 m. ↔ 14 km. Ve zbytku dne vyjížďka proti proudu řeky Kamajákka směr chata Unna Allakas.
4. den: Pozvolným stoupáním k jezeru Aliseatnu a následně po jeho zamrzlé hladině nebo po břehu po rovině na chatu Alesjaure (obchod) 800 m. Ve zbytku dne možná návštěva laponské osady. ↑ 400 m, ↓ 100 m, ↔ 21 km
5. den: Přes sedlo 1 060 m sjezd na chatu Vistas 600 m. ↑ 490 m, ↓ 690 m, ↔ 17 km
6. den: Pozvolna vystoupáme kaňonem pod vrcholy Šielmmáčohkka 2 004 m a Tjäktjähjalmen 1 906 m. Odpočinek v chatě Nallo, sjezdík na chatu Sälka (obchod). Nejhezčí sauna zájezdu. 800 m. ↑ 560 m, ↓ 340 m, ↔ 19 km
7. den: Kolem nejvyššího vrcholu Švédska Kebnekaise 2 107 m na chatu Singi 700 m. Vyjížďka na lyžích v jejím okolí. ↑ 300 m, ↓ 410 m, ↔ 12 km
8. den: Přes větrné sedlo pod nejvyššími kopci do Kebnekaise hotel (obchod, restaurace). ↑ 200, ↓ 250, ↔ 15 km. Kdo bude chtít, může si udělat výlet na chatu Tarfala (8 km jedním směrem) nebo jen tam kam dojede a zpět. 
9. den: Pozvolný sjezd údolím do Nikkaluokta (restaurace). Po dlouhé době se ocitneme v oblasti kde rostou stromy. ↑ 100, ↓ 300, ↔ 19 km. Autobusem v 12 h do Kiruny a nočním lehátkovým vlakem do Stockholmu.
10. den: Přelet Stockholm – Praha. Dle časových možností návštěva muzea Vasa (zachovalá loď z r. 1628).

Cena zájezdu zahrnuje

Ubytování na chatách (spaní v společné místnosti), doprava autobusem, průvodce, mapy, pojištění proti úpadku CK.

Cena zájezdu nezahrnuje

Stravu, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků. Vlakové spojení 4800 - 7800 Kč, cena závisí zdali vyberete sedadlo, nebo lehátko, refundovatelné nebo nerefundovatelné.

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně zájezdu do maximálního limitu 5000 Kč a zahrnuje i přepravu běžek. Více informací zde.

Náročnost

Zájezd je určen pro lyžaře, kteří se umí na běžkách pohybovat a nedá jim problém ujet každý den s rezervou kolem 20 km. Nejede se po uměle vytvořených stopách. Jede se volným terénem po stopách vyjetých předešlými lyžaři, které se za větru rychle zafoukají. Musíte zvládat s batohem někdy umrzlý, někdy hluboký sníh. Na trase nejsou strmé výjezdy a sjezdy, přesto je nutné sjezdy bezpečně zvládat. Je třeba počítat s protivětrem - lyžařské brýle a bunda s kapucí nezbytností.

Strava

Z vlastních zdrojů, možnost dokoupení potavin během cesty na některých srubech.

Ubytování

Ve srubech se zásobou dříví, které se dají rychle vytopit. Součástí vybavení jsou kamna, plynové vařiče a teplé deky. Na srubech je dostatek nádobí, vaří se na plynových vařičích nebo kamnech. Voda se nosí z potoků a jezer. Dřevo se řeže, štípe z vedlejších dřevníků. 

Vybavení

Vyzkoušené kvalitní běžky, nejlépe tzv. backcountry (v hoším případě turistické běžky), kvalitní rukavice, oblečení do silných mrazů (může být i -20°C), obuv pro přezutí do srubů, lyžařské brýle, návleky, jídlo na 3-4 dny (další budeme dokupovat na některých srubech), termoska, opalovací krém, lékárna, knížka,... Rozhodně nejsou vhodné 15 let staré běžky, kde s po několika km utrhne podrážka, jak jsme již několikrát zažili. V takovém případě se nedá na běžkách dále pokračovat, na vaše náklady se musí objednat drahý skůtr, který přijede nejdříve další den. Trasu možno absolvovat i na sněžnicích. Můžeme zapujčit určitý omezený počet backcountry běžek za 1000 Kč pár.

Pojištění léčebných výloh

Není v ceně zájezdu, na vyžádání zajistíme za cca 300 Kč.

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme - doporučujeme ERV pojišťovna, varianta storno - pojistné je 3 % z ceny zájezdu v případě kombinace s pojištěním léčebných výloh, nebo 4 % z ceny zájezdu v případě pojištění samostatného storna. V případě zájmu nás informujte v přihlášce. Podrobnosti zde a zde.

Přírodní podmínky

Trasa vede nejvyššími švédskými horami bez vegetace, prudkých stoupání či sjezdů, teploty 0 - - 20°C.

Další informace

 

 

 

 

 

 

Recenze

 • Děkují za vzornou organizaci a přípravu, zvláště Taťáně - lepší průvodkyni jsem doposud nezažil. Fr. Král

  Fr. Král, 2015

 • Moc děkuju za Švédsko na běžkách s Táňou, byla to moje zatím nejlepší dovolená - nádherná příroda, úžasný lidi a super počasí.

  Michaela D.