Kanada - jednodenní treky ve Skalistých horách

Kanada je drahá oblast a zájezdy na celý měsíc sem kvůli vysoké ceně vůbec nikdo nedělá. To je ale škoda. Až na výjimky je většina nabídek maximálně dvojtýdenních. My vám ve výjimečné době nabízíme zcela výjimečnou akci pro maximálně 5 zájemců. Po celou dobu budeme mít pronajatý minivan s kapacitou 7 lidí, nicméně nás bude včetně průvodce maximálně šest, aby se dala alespoň nějak rozumně uložit zavazadla. Zhruba polovina noclehů bude v hostelech, z toho 10 za sebou v nejatraktivnějším místě, u jezera Lake Louis. Druhá polovina noclehů bude v kempech a na tábořištích. Při pouze třech zájemcím budeme mít pronajaté dostatečně velké osobní auto.

Národní parky Alberty a Britské Columbie

Zájezd je určen pro malou skupinu 3-5 klidně i starších nebo prostě pohodových turistů. Jedná se o pěší turistiku v těch nejkrásnějších národních parcích dvou kanadských provincií - Alberta a Britská Columbie. Program jednoznačně přihlíží k možnému vyššímu věku klientů a proto zde nebude žádná vícedenní túra, tedy veškeré výlety budou nalehko. Túry budou někdy krátké lehké několikahodinové, někdy těžší, ale vždy maximálně jednodenní. Pokud bude některá celodenní túra opravdu hodně náročná, bude možné ji ukončit dříve a vrátit se k autu, případně budou některé dny nabídnuty dvě varianty procházek. Pokud tím někdo chcete završit svoji trekařskou kariéru, pak nemůžete zvolit lepší konec. Samozřejmě, na různých poznávačkách se můžeme potkávat i nadále... 

Cena při 5 zájemcích: 99 500 Kč + cca 20 000 Kč letenka

Cena při 4 zájemcích: 119 500 Kč + cca 20 000 Kč letenka

Cena při 3 zájemcích: 129 500 Kč + cca 20 000 Kč letenka

 

 

 

 

  • Termíny
  • 23. 07. 2023 - 21. 08. 2023
  • Počet dní
  • 30 dní
  • Cena zájezdu
  • 99 500 Kč
  • Cena letenky
  • 20 000 Kč
  • Celková cena
  • 119 500 Kč

Předběžný program zájezdu Kanada - jednodenní treky ve Skalistých horách

1. den: Odlet z Prahy, Vídně či jiného blízkého letiště dle přání, pravděpodobně nutné mezipřistání, ještě týž den odpoledne či večer přílet do Calgary.

2. - 3. den: Drumheller a okolí - tzv. oblast "badlands":  Trek Hoodoos Trail - skalní pokličky a kaňony - krátké procházky mezi pokličkami. Royal Tyrrell Museum of Paleontology ve městě Drumheller - obrovské množství exponátů dinosaurů a jejich kostí zde všude poblíž nalezených. Horseshoe kaňon - procházka do kaňonu ve tvaru koňského kopyta. Dinosaurus Provintial Park - krátká procházka v přístupné části parku (většina parku je pouze pro vědce). 

4. - 6. den: NP Waterton Lakes: Jezero Cameron Lake a poté trek na vrchol Mt Carthew 2311m a zpět (2 x 7,9 km) nebo pokračování do Waterton (celkem 20 km). Red Rock Canyon (kaňon červených skal) a krátká vycházka k Blakiston Falls (2 x 1 km). Trek k jezerům Rowe Lakes (2 x 6,4 km) nebo až na hřeben Lineham Ridge (2 x 8,6 km). Krátká vycházka přímo z Watertonu na vyhlídku Bears hump (2 x 1,4 km). 

7. - 8. den: NP Banff - okolí města Banff. NP Banff je nespornou a absolutní perlou celých Skalistých hor. Každá túra je jednou z největších perel v náhrdelníku všech túr Skalistých hor. Je těžké vybrat jen několik z nich.

a/ Docela dlouhá, ale naprosto pohodová túra s téměř nulovým převýšením, stále kolem jezera Upper Kananaskis, s otevřenými výhledy na okolní třítisícově a téměř třítisícové vrcholy a jejich ledovce (16,2 km).

b/ Další dosti dlouhá túra v okolí města Banff do průsmyku Cory pass (5,8 km) a s pokračováním kolem hory Mount Edith (celý okruh 13,0 km). Poznámka: tato těžká túra je alternativou pro ty, kteří toho chtějí našlapat co nejvíce. Nicméně tento den je možné strávit zcela odpočinkově ve městě Banff - navštívit White Museum of Canadian Rockies, ohřát se v termálech Upper Hot Springs, vyjet si gondolou na horu Sulphur Mountain, atd.... Nebo si zajet s místní cestovkou zaraftovat... a nechat nohy odpočinout!

c/ Snadná procházka do kaňonu Jonston Canyon a jeho dolní a horní kaskádě. Je to jeden z nejpopulárnějších výletů a jsou tam vždy davy lidí. Proto ho má smysl zařadit jen brzy ráno nebo pozdě odpoledne (2 x 2,7 km).

d/ Castle Lookout a trek Bourgeau Lake ponecháme jako případnou rezervu, pokud nám to bude šlapat dobře nebo pokud se někam nedostaneme třeba kvůli medvědům......

9. - 10. den: NP Kootenay sousedí s NP Banff, spojnicí mezi nimi je silnice přes průsmyk Vermillion Pass. Krátká vycházka mramorovým kaňonem Marble Canyon (okruh 1,4 km). Půldenní trek ke Stanleyho ledovci (2 x 4,2 km). Půldenní trek k jezeru Dog Lake s výhledem pře jezero na horské hřbety (2 x 2,6 km). Celodenní trek k jezeru Floe Lake (2 x 10,5 km), příp. plus výstup do Numa Pass s úžasnou vyhlídkou (2 x 2,7 km), případně celý okruh (27 km) - při jakékoli variantě se jedná o jeden z nejhezčích treků ve Skalistých horách. Celodenní trek do průsmyku Kinderley Pass a dále okruhem potokem Sinclair Creek (16,2 km). Snadnější alternativou pro tento den je okruh Juniper Trail - Sinclair Canyon (6,2 km).

11. - 12. den: NP Yoho sousedí se známějším NP Banff. Z městečka Lake Louis sem tedy lze podnikat celodenní výlety. Z mnoha možných vycházek a treků jsme vybrali tyto: Půldenní túra k vyhlídce Paget Lookout (2 x 3,5 km), zdatnější mohou prodloužit a dojít k jezeru Sherbrooke Lake (plus 2 x 1,7 km plus 2 x 4 km podél jezera). Tedy lze zde udělat jednodušší i náročnější celodenní variantu.
Dále kratší túra k mohutným vodopádům Wapta Falls (2 x 2,3 km). A celý další den v oblasti Emerald Lake s několikaminutovou vycházkou k vodopádům Takakkaw Falls. Tento den má jednu velmi těžkou variantu a výběr jedné či dvou kratších túr jako jednodušší variantu. Nejtěžší variantou je okružní trek The Wapta Highline Circuit (19,7 km). Nebo lze vybrat z následujícch lehčích: túra od Emerald Lake k jezeru Hamilton Lake (2 x 5,5 km), okruh kolem jezera Emerald Lake (5,2 km), túra od Emerald Lake ke skalnímu amfiteátru Emerald Basin (2 x 4,6 km). 

13. - 19. den: NP Banff - okolí Lake Louis a Lake Moraine. Krása všude, kam se podíváš. Asi se nám nepodaří absolvovat celý náš výběr, ale zkusíme si to užít naplno.

a/ Pro začátek dvě krátké vycházky pro ty, kteří si chtějí jeden den odpočinout a nějaký z delších treků o kousek dále popsaných vynechat. Jistě by to byl pro každého velmi krásný den. Ostatní, kteří chtějí ty o kousek níže popsané túry absolvovat všechny, si tento začátek  projdou jen tak nějak mimochodem: Nábřeží jezera Lake Louis (2 x 1,9 km) - nádherná procházka po pobřežní promenádě s úžasnými pohledy na hory všude kolem. Fairview Lookout (2 x 1,0 km) - krátká kilometrová vycházka, na jejímž konci je vyhlídka zpět na jezero a stejnojmenný zámek.

b/ Túra od jezera Lake Louis k jezeru Lake Agnes (2 x 3,5 km). Kratší trek s nádhernými výhledy na dolní jezero a údolí Bow Valley. Od jezera Lake Agnes lze pokračovat např. na vrchol Mount St. Piran, 2650 m s ještě impozantnějšími výhledy nebo na jiný vrchol Big Beehive.

c/ Túra na Planinu šesti ledovců - další klasická vycházka od Lake Louise a místo mnoha pohlednicových fotografií (2 x 5,5 km, jen 340 m převýšení).

d/ Kratší, ale trochu náročnější (600 m převýšení) od jezera Lake Louise na horskou louku Saddleback ( 2 x 3,7 km), která odkryje neskutečné panoráma Skalistých hor, včetně "chrámové" Mount Temple. Trek lze ještě prodloužit o výstup na vrchol 2745 m vysoké hory Fairview Mountain s ještě lepším výhledem všude kolem.

e/ Název údolí Paradise Valley, čili "rajské údolí" mluví za všechno. Středně těžká túra vhodná pro každého vede ke krásnému jezeru Lake Anette s fantastickým pozadím - 1200 m vysokou severní stěnou Mount Temple (2 x 5,7 km, pouze 240 m). Pro zdatné jedince možnost pokračování k Giant Steps nebo dokonce přes průsmyk Sentinel Pass do údolí Larch Valley a k jezeru Moraine Lake. V takovém případě by se jednalo o opravdu výjimečnou túru.

f/ Jedna z nejoblíbenějších túr vede od jezera Moraine Lake do údolí Larch Valley (čili "modřínové"), pro zdatné jedince pak ještě dále do průsmyku Sentinel Pass (2 x 2,4 km, resp. 2 x 5,8 km). Opět panoramatické výhledy všude kolem.

g/ Od jezera Moraine Lake k jezeru Eiffel Lake. Další nádherná procházka k jezeru nacházejícímu se v údolí "deseti skal" pod třítisícovkou se stejnojmenným názvem - Eifell Peak (2 x 5,6 km). I tato túra může mít delší a těžší variantu s pokračováním až do průsmyku Wenkchema Pass (2 x 9,7 km celkem)

20. - 21. den: Icefield Parkway je úchvatná 230 km dlouhá silnice spojující Lake Louis a Jasper. Až na její nejsevernější část, která již spadá do NP Jasper, leží téměř celá na území NP Banff. My ji budeme projíždět od jihu na sever. Čeká nás libovolný počet fotopauz během cesty, neboť jde opravdu o nesmírně panoramatickou záležitost. A samozřejmě opět možnost treků a vycházek, z nichž nejlepší jsou asi túry na Bow Summit Lookout a Parker Ridge Summit. V případě prodloužení této části programu na tři dny pak delší vycházka na Helen Lake a Dolomite Pass:

a/ Poměrně dlouhá túra ke krásnému jezeru Helen Lake (2 x 6,0 km), případně až k průsmyku Dolomite Pass (plus 2 x 2,9 km). 

b/ Túra k vodopádu Bow Glacier Falls (2 x 4,7 km) - jen jedna z rezervních možností, nelze stihnout všechno.

c/ Túra na vyhlídku Bow Summit Lookout (2 x 3,1 km), ale hned po 600 metrech je asi nejčastěji fotografované místo Skalistých hor - vyhlídka na neuvěřitelně modrou hladinu jezera Peito Lake. Túru si lze prodloužit o sestup k samotnému jezeru (plus 2 x 2,2 km).

d/ Túra či túry od tábořiště Waterfowl Lakes Campground k jezeru Chephren Lake (2 x 3,5 km) a/nebo Cirque Lake (2 x 4,2 km). Ideální jako pozdě odpolední nebo brzké ranní túry jen pro málo vytížené zájemce, pokud by se podařilo zajistit nocleh na výchozím tábořišti.

e/ Krátká vycházka do kaňonu Mistaya Canyon (2 x 0,5 km).

f/ Delší túra do průsmyku Nigel Pass ( 2 x 7,2 km) - opět víceméně jen jako jedna z rezervních možností, nelze stihnout všechno.

g/ Nádherná a rozumně dlouhá túra na vrcholek Parker Ridge Summit a dále na vyhlídku na ledovec Saskatchewan. Je to nejsevernější túra v NP Banff, o kousek dál již začíná NP Jasper (2 x 2,7 km).

h/ Krátká vycházka k vodopádům Panther Falls (2 x 0,5 km) - opět něco do rezervy.

22. - 25. den: NP Jasper - největší z kanadských národních parků. Překrásné vodopády Sunwapta a poté neméně impozantní vodopády Athabasca. Hlavní středisko parku - stejnojmenné městečko Jasper- je příjemné místo, i když možná ne tak na první pohled oslnivé jako Lake Louis. Jsou zde samozřejmě možnosti vycházek do okolí - nějaký trek zařadíme, zbude-li čas navíc, např. na Whistler Peak 2470 m (2 x 7,9 km nebo fak. lanovkou plus 2 x 1,1 km). Další aktivitou v parku, kterou si lze dopřát, je skvělý rafting. Z krátkých několikahodinových treků se nám jako nejzajímavější jeví tyto:

a/ Okružní trek Cavell Meadow - populární cíl mnoha lidí, proto jej musíme jít velmi brzy ráno nebo naopak později k večeru (okruh 6,1 km).

b/ Túra do průsmyku Wilcox Pass s impozantními výhledy na ledovec Athabasca Glacier a vrcholy Mount Athabasca 3491 m, Snow Dome 3460 m a Mount Kitchener 3511 m. (2 x 4,0 km).

c/ Túra na vrchol Sulphur Scyline 2070 m a poté možnost osvěžující koupele v termálech Miete Hot Springs (2 x 4,0 km).

d/ Túry v okolí jezera Maligne, považovaného mnohými za nejkrásnější jezero parku a snad i celých Skalistých hor. Kromě procházek kolem jezera zde existují nejméně čtyři výtečné půldenní treky, z nichž jsou zřejmě nejlepší trek od jezera na vyhlídku Bald Hills (2 x 5,2 km) a  trek od jezera na vršek Opal Hills Summit (2 x 3,2 km).

e/ Túra kaňonem Maligne, možná nejpůsobivějším vápencovým kaňonem Skalistých hor (3,7 km).

26. - 27. den: Mt Robson Provincial Park je je poměrně malá oblast severně od NP Jasper, ovšem její význam je jasně daný - na jejím území se nachází nejvyšší hora kanadských Skalistých hor - Mount Robson 3954m. A nachází se zde také krásná túra k jezeru Kinney Lake s možným pokračováním k mohutnému vodopádu Emperor Falls a pro největší tvrďáky až k jezeru Berg Lake s nádhernými výhledy právě na Mount Robson. Základní varianta k jezeru Kinney Lake je denní trek vhodný pro každého (2 x 4,5 km), o možnosti dojít až k jezeru Berg Lake se raději nebudu zatím zmiňovat.

28. - 30. den: Elk Island NP. Celkem otevřených a dobře značených je asi 11 treků ( = 11 vycházek v délce od 400m do 15 km, několik z nich má např. délku 2,7 - 4 km, tři jsou 10 -1 2km dlouhé a jen dva jsou 15 km dlouhé. Všechny vedou téměř po rovině. Vybereme jich jen tolik a takové, abychom si všichni ten poslední zhruba den a půl podle svého užili. Přesun zpět do Calgary, odlet a návrat domů. 

 

Cena zájezdu zahrnuje

Hromadnou pozemní dopravu po Kanadě v rámci programu, především pronájem auta včetně pohonných hmot a všech silničních poplatků. Dále veškeré ubytování (hostely - z toho 10x kvalitní poblíže Lake Louis a tábořiště),  kompletní organizaci a zajištění akce, českého průvodce, který bude i řidičem auta, pojištění CK

Cena zájezdu nezahrnuje

Vstupy do NP, popř. muzeí, stravu, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně do maximálního limitu 20 000 Kč. Více informací zde.

Víza

Pro občany ČR nejsou víza potřeba, ale bude potřeba předem zajistit zpoplatněné povolení ETA (on-line).

Náročnost

Zájezd je středně náročný. Několikahodinové až jednodenní treky a vycházky jsou vhodné pro trekaře a možnost volby náročnosti otevírá tento zájezd i starším trekařům, kterým to už nechodí tak hbitě. Většinu treků lze vynechat a zvolit si odpočinek nebo vlastní alternativní  program.

Ubytování

Ubytování v našich osvědčených hotýlcích, některé jsou se snídaní nebo je možno si ji na místě připlatit. Na treky je potřeba vlastní stan - budeme spát na tábořištích.

Vybavení

Vlastní stan, karimatka, spací pytel (komfort kolem kolem 0°C), vařič, ešus, dobrá treková obuv, pláštěnka.

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme v ceně 4 % ceny zájezdu, podrobnosti zde.