Mercedario patří se svými 6701 metry mezi nejvyšší hory Ameriky, přesto se na ni vydá málokdo. možná i my budeme v danou chvíli sami.... Zveme Vás na výstup jistě nikoli zcela snadný, ale při dobré fyzické kondici a bude-li nám přízeň počasí nakloněna, pak jistě dobře zvládnutelný.

Expediční zájezd Mercedario na osmou nejvyšší horu amerického kontinentu

Aklimatizace proběhne  stejně jako při výstupu na Aconcaguu v nedalekém masívu Cordon de Plata s možností pokusu o výstup na jeho nejvyšší trekingový vrchol Cerro Plata (6000m). Následně se vrátíme do Mendozy zajistit potraviny a chvíli si odpočinout. Výstup se uskuteční klasickou „nejjednodušší“ cestou, která je v podstatě "šlapáním do kopce". Základnou se nám stane město Mendoza, proslulé vinařské centrum na úpatí And. Snad si i my připijeme skleničkou červeného Malbecu na úspěšný výstup! Zájezd průvodcuje RNDr. Jindřich Nebojsa, který výstupem na Ojos del Salado v březnu 2022 završil dosažení tří nejvyšších hor Ameriky. Po skončení zájezdu zůstává v Argentině a pokusí se o výstup na čtvrtou nejvyšší horu Ameriky, Bonette Chico. Pokud má někdo dostatek času, je vítán a může se připojit!

JIŽ NYNÍ SE MŮŽETE INFORMOVAT A HLÁSIT NA ROK 2023.

  • Termíny
  • 03. 02. 2023 - 25. 02. 2023
  • Počet dní
  • 23 dní
  • Cena zájezdu
  • 34 500 Kč
  • Cena letenky
  • 30 000 Kč
  • Celková cena
  • 64 500 Kč

Předběžný program zájezdu Mercedario 6701 m vysoká hora ve stínu Aconcaguy.

1. - 2. den: Odlet z Prahy nebo Vídně, po  mezipřistáních v některé z jihoamerických metropolí přílet do Mendozy.

3. den: Nákup proviantu, přeprava minibusem do ski resortu Vallecitos (2 970 m) a krátký výstup do tábořiště Las Veguitas (3 220 m)

4. - 7. den: Aklimatizační výstupy s noclehy v Piedra Grande (3 565 m) a v základním táboře Cerro Plata – Salto del Agua (4 210 m). Přesun do La Hoyada (4 556 m). Pokus o výstup na trekkingový vrchol Cerro Plata (6000 m), případně nižší a snadnější Vallecitos (5500 m)

8. - 9. den: Sestup do Vallecitos, odpoledne přesun minibusem - návrat zpět do Mendozy. Večerní volno. Další den dopoledne zasloužené volno, vysušení věcí, naplnění břicha dobrým hovězím, nákup potravin a poslední přípravy. Odpoledne busem do městečka San Juan.

10. - 11. den: Odjezd ze San Juanu busem do Barrealu. Zajištění džípu a doprava do místa nástupu na trek. Zahájení výstupu od počáteční chaty do prvého tábořiště, 3600 m.

12. - 14. den: Postupné přesouvání se do vyšších táborů – 2. tábořiště 4400 m,  Piedras del Inka 5200 m, Ojada 5700m. Přípravy k závěrečnému pokusu o výstup na vrchol.

15. - 17. den: Tři dny na pokus o výstup na Mercedario (6701 m) a sestup do základního tábora. Při dodržení výše popsaného postupu bude každý, kdo má jen trochu dispozice, bezpečně aklimatizovaný na to, aby se mohl v kterýkoli z těchto dnů (v závislosti na počasí) pokusit o výstup. 

18. - 19. den: Sestup do základního tábora, odjezd jeepem zpět do Barrealu

20. - 21. den: Návrat zpět do Mendozy, rezervní den pro případ jakéhokoli zpoždění.

22. - 23. den: Návrat do ČR.

 Program může ještě doznat změn a i na místě může být pozměněn s ohledem na počasí, nálady, fyzickou kondici účastníků,…  

Cena zájezdu zahrnuje

Hromadnou pozemní dopravu po Chile a Argentině v rámci výše popsaného programu, tábořiště, kempy, 4× turistický hostel v Mendoze, kompletní organizaci a zajištění akce, průvodce, pojištění CK. 

Cena zájezdu nezahrnuje

Stravu, případně muly, případný dodatečný program, ukončíme-li výstup dříve, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků

Na tuto horu se dosud neplatil žádný permit - výrazná úspora ve srovnání s Aconcaguou!

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně do maximálního limitu 27 000 Kč. Více informací zde.

Víza

Do Argentiny občané ČR a SR víza pro tento zájezd nepotřebují.

Náročnost

Zájezd je určen pro fyzicky zdatné a zdravé klienty mající zkušenosti s výstupy a pobytem ve velehorách nad 5000 m, s pobytem ve ztížených povětrnostních podmínkách, s bivakováním a nutností podřídit se kolektivu. Po technické stránce se jedná se o „nenáročný“ výstup, ale o výstup obtížný z hlediska klimatických podmínek a vysoké nadmořské výšky. Programu zájezdu se každý účastní na vlastní nebezpečí!

Náš průvodce nepůsobí jako horský vůdce, který za klienty 100% odpovídá. Průvodce působí jako poradce a technická a logistická podpora, která je klientům nablízku a v tomto směru k dispozici. Pokud požadujete horského vůdce, který za Vás přebírá veškerou zodpovědnost informujte nás. Rádi vám jej zajistíme.

 

Strava

Z vlastních zdrojů, nakoupená v ČR a Mendoze.

Ubytování

V Mendoze turistický hostel či apartmán. Za příplatek rádi zajistíme ubytování klasického evropského typu, tj. dvojlůžkový hotelový pokoj s vlastním příslušenstvím. V horách budeme využívat vlastní stany.

Doprava

Pronajatým mikrobusem do a z Vallecitos, linkovými autobusy do a ze San Juanu a Barrealu, jeepy do BC. 

Vybavení

Expediční stan, spacák, duplexové boty, oblečení, vše do nejnáročnějších podmínek. Podrobnosti v informačním dopisu.

Pojištění léčebných výloh

Nezbytné je pojištění LV vhodné pro extrémní podmínky ve výškách nad 6000 m.

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme v ceně 4 % ceny zájezdu, podrobnosti zde.

Přírodní podmínky

Pro úspěšný výstup je potřeba být dobře aklimatizován a mít dobré počasí. Ke zvratu počasí může dojít velice rychle a proslulý "bílý vítr" (viento blanco), který dosahuje rychlosti až přes 150 km/hod., dokáže rozpoutat na hoře peklo. Při výstupu bývá mráz kolem - 20°C, při větru i méně.