Tento náš zájezd může být ideálním doplňkem pro ty z vás, kteří si Čínu zamilovali a chtějí z ní poznat více. Soustředí se na stát Gansú a zejména jeho skalní budhistické umění. A pak na oblast historicky nazývanou Mandžusko. Komu by to bylo málo, může si přidat týden v Korejské Lidově Demokratické Republice - více viz zájezd Mandžusko a Korea, nebo se účastnit celého měsíčního zájezdu Velká cesta Čínou II.

Poznávací zájezd Budhistické Gansú a císařské Mandžusko

Níže uvedený program je stvořen pro cestovatele, kteří toho chtějí hodně poznat, uvědomují si, že Čína je obrovskou zemí a vzdálenosti zde jsou extrémní, tudíž přesuny budou dlouhé a času na odpočinek bude málo. Zájezd není fyzicky náročný, ale cestovatelsky jistě ano. Kdo chce vidět většinu z níže uvedeného, pro toho nebudou dny končit ve tři či čtyři odpoledne. Je to cesta pro ty, kteří umějí překonat těžkosti cestování, chtějí se nechat naplnit Čínou až po okraj a pak si říci - teď to mohu měsíce v klidu zažívat...

Pozn: Zájezd Budhistické Gansu a císařské Mandžusko součástí měsíčního zájezdu Velká cesta Čínou II. Těm z vás, kteří si zvolili pouze tuto část, nabízíme možnost individuálního prodloužení o několik dní v hlavním městě před vlastním zájezdem nebo po jeho skončení. Zajistíme vám ubytování dle požadavků, doporučíme program, případně zajistíme výlet s místní CK na Velkou čínskou zeď.


  • Termíny
  • 21. 04. 2020 - 10. 05. 2020
  • Počet dní
  • 20 dní
  • Cena zájezdu
  • 62 500 Kč
  • Cena letenky
  • 17 000 Kč
  • Celková cena
  • 79 500 Kč

Předběžný program zájezdu Budhistické Gansú a císařské Mandžusko

Pozn: s výjimkou všem známého hlavního města Peking jsou v celém textu používány anglické přepisy názvů jednotlivých míst. Tímto se omlouváme těm, kteří se s tímto pojetím neztotožňují.

1. - 2. den: Odlet z Prahy nebo Vídně, přímý let nebo let s jedním mezipřistáním do Pekingu. Přesun rychlým metrem z letiště, dle času a domluvy individuální program v Pekingu.

3. - 4. den: Pingyao a okolí: nejzachovalejší opevněné město Číny, dokonale zachovalé původní hradby kolem celého centra. Živoucí město s 30 000 obyvateli, žádný skanzen. Uličky, nádvoří, chrámy, muzea. Hradby a památky (za vstupné) nebo samotná atmosféra města (zadarmo). Dle času podnikneme i výlety k dalším zajímavostem v okolí města. Vybereme z následujících možností: chrámy Shuanglin a/nebo Zhenguo, rezidence rodiny Wang se 123 nádvořími, podzemní hrad Zhangbi nebo scénická oblast Mian Shan. Odpoledne druhého dne odjezd do Lanzhou, příjezd a ubytování pozdě večer.

5. den: Dopoledne přejezd do Tianshui, zájemci mohou navštívit chrám Fuxi dynastie Ming z roku 1483. Odpoledne proslulé budhistické skalní chrámy Maiji Shan, obrovský jeskynní komplex, kde v 221 jeskyních je více než 7800 skalních soch z dynastie Wei a Zhou ze 4.-6. století. Uvidíme samozřejmě jen zlomek, snad budou otevřeny ty zajímavější...

6. - 7. den: Dopoledne návrat do Lanzhou, poté přesun do Xiahé. Během této cesty navštívíme další významný jeskynní komplex Bingling Si s 27m vysokou sochou budoucího Budhy Maitreya. Klášter Labrang, nejvýznamnější tibetský klášter mimo samotný Tibet. Obrovský klášterní komplex, v podstatě samostatné město. Jeden ze šesti hlavních klášterů sekty "žlutých klobouků". Prohlédneme si hlavní budovy, svatyně podél cesty poutníků "kora", svatyni s s 12m vysokou sochou Ahalokiteshwary s šesti rukama a třemi obličeji, třípatrový chrám Barkhang,... Návrat do Lanzhou a noční přejezd do Dunhuangu.

8. den:  Dunhuang a jeskyně Mogao. Jeskynní trilogii završíme komplexem, považovaným za nejvýznamnější sbírku budhistického umění světa. Během dynastie Tang (7.-9.st.) zde bylo 18 klášterů, 1400 mnichů a nespočet umělců. Navštívíme jen některé z téměř 500 jeskyní se skalním uměním, nelze žíci které, neboť jsou turistům zpřístupněny na rotačním principu. Zbude-li čas a chuť zaplatit drahé vstupné, odpoledne ještě navštívíme Zpívající písečné duny s Měsíčním jezerem 6km za městem.

9. - 10. den:  Dopoledne přesun do Jiayuguanu, odpoledne prohlídka velké pevnosti z roku 1372 - jedné z nejdůležitějších v císařské Číně. Zde je také západní konec Velké čínské zdi, na západ odtud začínala pro impérium divočina, říše duchů a barbarů. Nejdelším přesunem zájezdu zpět do Pekingu, ubytování a zasloužený kratičký odpočinek před závěrečnou, mandžuskou částí.

11. - 12. den: Palácové město Chengdé, které sice geograficky možná do Mandžuska nepatří, ale císařové si je zvolili za svou letní rezidenci, významem sem tedy jistě náleží. Přesun z Pekingu, možnost prohlídky vnějších chrámů - Puning, Putuozongcheng, Pule,... množství dle chuti a ochoty platit vysoká vstupné. Ráno druhého dne nejvýznamější památka - rozsáhlý komplex Binshu Zhanzhuang - císařský letní palác císařů mandžuské dynastie. Noční přejezd do Shenyangu

13. - 14. den:  Shenyang - nejkrásnější místo celého Mandžuska, Shenyang, sídlo mandžuských císařů. Císařský palác, menší verze pekingsdkého Zakázaného města. Severní hrob - rozsáhlý komplex, kde spočívá zakladatel mmandžuské dynastie Qing, Huang Taiji. Changchun - hlavní město Mandžuska za japonské okupace. Císařský palác loutkového posledního císaře - viz film Bernarda Bertolucciho z roku 1987 Poslední císař. Noční přejezd do Baihé nebo Songjiaghé - dvou východisek do NP Changbai Shan.

15. - 16. den:  Changbai Shan Nature Reserve - největší přírodní rezervace Číny, pokrývající 2100 km2. Navštívíme nejkrásnější místa Severních Svahů - Nebeské jezero obklopené 16 vrcholy, vodopád Changbai, Malé nebeské jezero,... pokusíme se stihnout i dominantu Západních Svahů - kaňon Changbai Shan.

17. den:  Dandong - město na hranici se Severní Koreou. Tiger Mountain Great Wall - procházka po zrestaurované části Velké čínské zdi s minimem turistů - symbolické završení našeho předlouhého putování Čínou... A pagoda Jingjiang na stejnojmenném kopci - neméně symbolický otevřený pohled na území Severní Koreje - pro ty, kteří zde končí i pro ty, kteří se tam další den vydají.

18. - 19. den: Návrat do Pekingu, přesun na letiště, odlet a návrat domů.

Pozn: průvodce pokračuje v uskutečňování programu zájezdu Mandžusko a Korea - nevrací se s klienty do Pekingu. Klienti budou mít zajištěné jízdenky, dle času ubytování v Pekingu a individuálně se přepraví na letiště.

Cena zájezdu zahrnuje

Místní dopravu (vlak, autobus, minibus, MHD, taxi, loď), ubytování (turistické hotely -  dvoulůžkové pokoje s příslušenstvím), český průvodce, informační materiály, pojištění CK proti úpadku.

Cena zájezdu nezahrnuje

Vstupy do památek a NP, strava, čínské vízum 3 000 Kč, pojištění stornopoplatků a léčebných výloh.

Letenky

Cena letenky (vč. letištních tax) je zahrnuta v celkové ceně do maximálního limitu 17 000 Kč. Více informací zde.

Víza

Je potřeba předem zajistit čínské vízum, cena 3000 Kč.

Náročnost

Cesta zahrnuje mnohé poměrně dlouhé přesuny a je třeba s tím počítat.