Oblast NP Sarek a NP Padjelanta – to nejlepší z naší běžkařské nabídky! Nejméně civilizace, nejvíce divoké zvěře, nejdelší trasa v odlehlých oblastech, spaní na laponských chatách a chatách švédského turistického spolku. Během průzkumné cesty v březnu 2018 jsme na 4 etapách nepotkali člověka, na čtyřech srubech jsme spali sami. 

Laponskem Švédska na běžkách

Vydejte se s námi do oblasti bez telefonního signálu, vyjetých stop, zmatku civilizace,... Odměnou vám bude polární záře, liduprázdné zasněžené oblasti jezer, kde dělají společnost jen sobi a losi. Bezpečnost bude zajištěna satelitním telefonem. 

Porovnání všech běžkařských zájezdů CK Rajbas

Švédsko zrušilo veškerá COVID omezení, vstup možný i pro neočkované osoby bez testu. Podrobnosti zde.

 

  • Termíny
  • 15. 03. 2025 - 26. 03. 2025
  • Počet dní
  • 12 dní
  • Cena zájezdu
  • 28 000 Kč
  • Cena letenky
  • 5 000 Kč
  • Celková cena
  • 33 000 Kč

Podrobný program zájezdu Laponskem Švédska na běžkách

1. den: Přelet Praha – Stockholm, lůžkovým vlakem do Gallivare.
2. den: Autobusem z Gallivare do Ritsem 180 km, na běžkách přes zamrzlé jezero Akkajaure na srub Akka. Sauna v ,,Diogenovu sudu“. 11 km.
3. den: Přejezd do srubu u jezera Kutjaure, cestou výhlídky na vrcholy v NP Sarek. 17 km. Pro neunavitelné vyjížďka v okolí.
4. den: Zpočátku proti proudu řeky a soustavy jezer, následně zdolání 250 m převýšení na úbočí a sjezd na laponský srub. 19 km.
5. den: Výjezd do sedýlka s převýšením 350 m. Sjezd do údolí a obědový odpočinek ve srubu. Pozvolný výjezd s převýšením jen 100 m a sjezd na jezero Virihaure, po jehož zamrzlé hladině dojedeme do srubu laponské, přes zimu opuštěné vesničky. 25 km.


6. den: Pozvolným stoupáním s převýšením 400 m nekonečnými pláněmi na srub ve větrných, nehostinných 900 m. 18 km.
7. den: Zprvu po náhorních planinách, následně dlouhý zasloužený sjezd (450 m) do srubu (možnost nakoupení potravin) ležícího již v pásmu lesa na okraji NP Sarek. 25 km. V případě špatného počasí máme v záloze mezisrub.
8. den: Krátká etapa podél řeky Tarraätno. 13 km. Možnost libovolně dlouhé vyjížďky bez batohu do bočního údolí.
9. den: Závěrečná etapa, návrat do civilizace, do oblasti s telefonním signálem a zaslouženou saunou v Kvikkjokk. 22 km.
10. den: Rezervní den pro případ špatného počasí vyplníme libovolně dlouhou vyjížďkou v okolí Kvikkjokk. 
11. den: Autobusem 180 km do Murjek, nočním lehátkovým vlakem do Stockholmu.
12. den: Ráno příjezd vlakem do Stockholmu a přelet do Prahy. Dle časových možností návštěva muzea Vasa (zachovalá loď z r. 1628).

 

Cena zájezdu zahrnuje

Ubytování na laponských chatách a chatách švédského turistického spolku, doprava autobusem, průvodce, mapy, pojištění proti úpadku CK.

Cena zájezdu nezahrnuje

Stravu, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků. Vlakové spojení 4200 - 5700 Kč.

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně zájezdu do maximálního limitu 5000 Kč a zahrnuje i přepravu běžek. Více informací zde.

Náročnost

Zájezd je určen pro lyžaře, kteří se umí na běžkách pohybovat a nedá jim problém ujet každý den 20 – 25 km v obtížných podmínkách jako je silný protovítr se sněžením. Stopu si budeme sami ušlapávat. Na většině trasy je sníh ufoukán a bořit se nebudem.

Strava

Z vlastních zdrojů, možnost dokoupení potravin během cesty na některých srubech.

Ubytování

Ve srubech se zásobou dříví, které se dají rychle vytopit. Součástí vybavení jsou kamna, plynové vařiče a teplé deky. Na srubech je dostatek nádobí, vaří se na plynových vařičích nebo kamnech. Voda se nosí z potoků a jezer. Dřevo se řeže, štípe z vedlejších dřevníků. V laponských chatách se topí plynovými kamny.

Vybavení

Turistické běžky, nejlépe tzv. backcountry, kvalitní rukavice, oblečení do silných mrazů (může být i -20°C), obuv pro přezutí do srubů, lyžařské brýle, návleky, jídlo vezeme na zádech na 6 dní (další budeme dokupovat na některých srubech), termoska, opalovací krém, lékárna, svíčky, knížka, něco tekutého pro zahřátí… Trasu možno absolvovat i na sněžnicích.

Pojištění léčebných výloh

Není v ceně zájezdu, na vyžádání zajistíme za cca 300 Kč.

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme - doporučujeme ERV pojišťovna, varianta storno - pojistné je 3 % z ceny zájezdu v případě kombinace s pojištěním léčebných výloh, nebo 4 % z ceny zájezdu v případě pojištění samostatného storna. V případě zájmu nás informujte v přihlášce. Podrobnosti zde a zde.

Přírodní podmínky

Trasa vede nejvyššími švédskými horami bez vegetace, prudkých stoupání či sjezdů, teploty 0 - - 20°C.

Další informace

Švédsko zrušilo veškerá COVID omezení, vstup možný i pro neočkované osoby bez testu. Podrobnosti zde.