Náš zájezd je vyjímečný tím, že kromě standardního, běžně nabízeného poznávacího programu zaměřeného na ty nejpodstatnější památky, je zde zařazena i horská část, tvořící zhruba polovinu zájezdu. Vystoupíme na nejvyšší horu současné Aménie Aragats 4090m a při treku přes Geghamské hory i na třetí nejvyšší Azhdahag 3597m. A co se památek týče - zdejší četné kláštery jsou na rozdíl od jiných zemí zasazeny do tak nádherného prostředí, že si je rádi prohlédnou i ti, kteří normálně ryze poznávací program příliš nemusí... Takže  i my samozřejmě navštívíme spoustu klášterů, ale v našem podání se nejedná o cestu od jednoho kláštera ke druhému a k tomu nic víc. Jakmile to kdekoli půjde, nasadíme pohory či dobré botasky a vyrazíme. Jde tedy o zájezd pro univerzální cestovatele, milovníky hor i památek.

Upozornění: Zájezd je možno prodloužit o týden, který částečně strávíme prozkoumáváním zatím mezinárodně neuznávané, nicméně ve skutečnosti v podstatě samostatné republiky Náhorní Karabach. S udělením víz by v Jerevanu neměl být problém a s přechody hranic dosud rovněž nebyl - po nedávném azarbajdžánském ovládnutí části území se však situace mohla změnit. 

 

  • Termíny
  • 01. 07. 2023 - 16. 07. 2023
  • Počet dní
  • 16 dní
  • Cena zájezdu
  • 39 500 Kč
  • Cena letenky
  • 10 000 Kč
  • Celková cena
  • 49 500 Kč

Předběžný program zájezdu Arménie - největší památky i nejvyšší hory

1. - 2. den: Letecky z Prahy nebo Vídně, přílet do Jerevanu. Prohlídka hlavního města. Náměstí Republiky, Národní historické muzeum a Národní galerie, fontány, nesčetné sochy, jimž vévodí 34m vysoká Matka Arménie 

3. den: Celodenní výlet do západního okolí Jerevanu. Kolébka arménského křesťanství Ejmjatsin (UNESCO) - katedrála a další významné kostely (St. Hripsine, St. Gajane), ruiny proslulé katedrály ve Zvartnots (UNESCO). Vyřizování víz do Náhorního Karabachu.

4. – 7. den: Památky a příroda severní Arménie, postupný přesun pod Mount Aragats. Průjezd kolem jezera Sevan, aklimatizační kratší trek či jednodenní výstup na jeden z nižších vrcholů v okolí jezera. Pevnost Lori Berd, největší v Arménii. Unikátní kláštery v soutěsce Debed. Z pětice zdejších klášterů jsou dva - Haghpat a Sanahin - zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO. Klášter Makaravank s nejjemnějšími řezbami a Goshavank s nádherným chačkarem u dveří kapple sv. Jiří ze 13. století. Chačkar = arménská kamenná stéla s vyrytým křížem a dalšími oranamenty, charakteristická pro středověké arménské křesťanské umění.  

8. – 9. den: Výstup na nejvyšší horu Arménie, více než čtyřtisícový, čtyřvrcholový Mount Aragats. Naším cílem bude samozřejmě především ten nejvyšší, 4090m vysoký severní vrchol. Budeme-li dostatečně rychlí a úspěšní, navštívíme i pevnost a kostel Amberd na jižních svazích této mohutné hory.

10. – 11. den: Po první vážné horské anabázi dva převážně odpočinkové památkové dny, tentokrát východně od Jerevanu. Pestrá směsice památek nejrůznějšího typu. Částečně do skály vytesaný klášter Geghard, jedna z arménských památek UNESCO a symbol země. Pohanský Garni Temple - jediná památka z antické doby . Noratus - největší kolekce unikátních chačkarů. Je jich zde asi 900, každý jiný. Karavanserai Selim, jeden z nejlépe zachovaných na světě. Klášter Khor Virap, navštěvovaný pro jedinečné výhledy na Ararat. A/nebo klášter Noravank, jeden z nejznámějších a nejcennějších.

12. – 14. den: Tří až čtyřdenní trek či přechod Geghamských hor - trasu zvolíme podle času a podmínek, hlavním cílem je i zde výstup na nejvyšší vrchol Azhdahag 3597m, případně i na podobně vysokou horu Spitakasar 3555m.

15. ( 16. ) den: Návrat do Jerevanu, případně rezervní den na dokončení prohlídky toho, co jsme dosud nestihli. Přesun na letiště, odlet a návrat domů nebo pokračování v cestě - do Náhorního Karabachu. 

Fakultativní prodloužení o jeden týden (cena 10000 Kč): Pokusíme se navštívit samozvanou republiku Náhorní Karabach a dokončíme poznávání Arménie. V Náhorním Karabachu se soustředíme zejména na tyto věci: Hlavní město Stepanakert - budova parlamentu, nová katedrála, Muzeum padlých vojáků. Vykopávky prastarého města Tigranakert - středověká pevnost, základy starých paláců, muzeum. Kláštery Gandzasar a zejména Dadivank, jeden z největších středověkých klášterních komplexů. Bývalé hlavní město Šuša s bílou katedrálou Ghazanchetsots. V Arménii prozkoumáme přinejmenším tři klenoty nejjižnější provincie Syunik.Fascinující pole petroglyfů v Ishkhanasaru v nadmořské výšce kolem 3300m, těsně pod vrcholem 3550m vysoké hory Mount Mets Ishkhanasar, vyhaslého vulkánu, na jehož vrchol se též pokusíme vystoupit. Arménský Stonehenge - Karanhuj -  se stovkami monolitických kamenů. A pravoslavný klášter Tatev, dříve obtížně, nyní snadno dosažitelný díky nové nejdelší lanovce světa o délce 5,7 km.

 

Cena zájezdu zahrnuje

Cenu zájezdu 39500 Kč a cenu letenky do maximálního limitu 10000 Kč. Cena zájezdu zahrnuje veškerou společnou dopravu, ubytování, přípravu i organizaci na místě, českého průvodce, pojištění CK pro případ úpadku.

Cena zájezdu nezahrnuje

Vstupy do památek, stravování, fakultativní vízum do Náhorního Karabachu, fakultativní prodloužení do Náhorního Karabachu a provincie Syunik  (10000 Kč).  Dále cena nezahrnuje pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně do maximálního limitu 10 000 Kč. Více informací zde.

Víza

Pro české a slovenské turisty není nutné arménské vstupní vízum. Pro účastníky prodloužení se bude  až na místě v Jerevanu vyřizovat vízum do Náhorního Karabachu.

Náročnost

Trekově poznávací, středně náročný zájezd.

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme v ceně 4 % ceny zájezdu, podrobnosti zde.