Zažijte pravou severskou divočinu s úžasnými zimními scenériemi a polární září. Vydejte se na 104 km trasu za polární kruh, do oblasti nejvyšších švédských hor dosahujících výšky přes 2000 m. Vzhledem k omezené kapacitě ubytování z důvodů koronaviru je nutné se přihlásit co nejdříve!

Nejkrásnější běžkařská destinace.

Úžasná scénická trasa vedoucí částí legendární Kungsleden ("Královská cesta") jenž vede nejvyššími švédskými horami. Nebojte se strmých stoupání, ani nebezpečných sjezdů. Trasa je převážně rovinatá po srubech vzdálených od sebe 10 – 20 km, kde jsou k dispozici plynové vařiče, měkké postele i potraviny. Dřevo si zde nařežeme, naštípáme a vodu přineseme ze zamrzlého jezera.

Do Švédska možno odcestovat s antigenním nebo PCR testem, nebo očkovacím certifikátem, více. Návrat ze Švédska bez omezení, více.

Porovnání všech běžkařských zájezdů CK Rajbas

 • Termíny
 • 13. 03. 2022 - 20. 03. 2022
 • Počet dní
 • 8 dní
 • Cena zájezdu
 • 17 000 Kč
 • Cena letenky
 • 7 300 Kč
 • Celková cena
 • 24 300 Kč

Předběžný program zájezdu Na běžkách horami Švédska

1. - 2. den: Přeprava letecky a vlakem do Abisko 380 m, na lyžích na chatu Abiskojaure 500 m, 14 km.

3. den: Na běžkách na chatu Alesjaure  790 m, na břehu stejnojmenného jezera, 20 km.

4. den: Přes chatu Tjakta do sedla Tjakta 1 140 m, sjezd na chatu Sälka 820 m, 24 km.

5. den: Přejezd na chatu Singi 720 m,12 km. Možnost libovolně dlouhé vyjížďky v okolí.

6. den: Přes sedýlko v 850 m na chatu Kebnekaise 670 m, pod nejvyšším vrcholem Švédska Kebnekaise 2 107 m, celkem 14 km. Možnost výjezdu k chatě k chatě Tarfala s krásnými výhledy a návrat do Kebnekaise 16 km (lze se vrátit dříve).

7. - 8. den: Sjezd 19 km do Nikkaluokta 480 m, autobusem do Kiruny, přeprava letecky a vlakem do ČR..

COVID - Povinnost při vstupu na území Švédska prokázat se negativním testem na covid-19 (antigenní nebo PCR test), který není starší než 48 hodin. Před návratem co ČR podstoupit antigenní nebo PCR test, jehož provedení není na začátku cesty starší než 24 hod (antigenní), resp. 72 hod (PCR) a nechat si vystavit písemné potvrzení o výsledku. To lze provést v Stockholmu na letišti, cena kolem 3 100 Kč.

 

Cena zájezdu zahrnuje

Ubytování na chatách, doprava autobusem, průvodce, mapy, pojištění proti úpadku CK.

Cena zájezdu nezahrnuje

Stravu, výdaje ohledně testů na COVID, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně zájezdu do maximálního limitu 7 300 Kč a zahrnuje přepravu běžek. Více informací zde.

Náročnost

Zájezd je určen pro lyžaře, kteří se umí na běžkách pohybovat a nedá jim problém ujet každý den 20 – 28 km

Strava

Z vlastních zdrojů, možnost dokoupení potavin během cesty na některých srubech.

Ubytování

Ve srubech se zásobou dříví, které se dají rychle vytopit. Součástí vybavení jsou kamna, plynové vařiče. Na srubech je dostatek nádobí, vaří se na plynových vařičích nebo kamnech. Voda se nosí z potoků a jezer. Dřevo se řeže, štípe z vedlejších dřevníků. Mimořádně je v roce 2021 potřeba mít s sebou vlastní spacák (s ohledem na covid).

Doprava

14.3. Letecky Praha – Stockholm                            12 00               14 00              

15.3. vlak Stockholm – Abiskojaure                         18 03               11 09

20.3. vlak Kiruna – Stockholm                                  18 30               9 22    

21.3. Letecky Stockhom  - Praha                             14 45               16 45  

Cena letadlo 7 300 Kč + vlak (sedadlo) 3 300 = 10 600 Kč. Storno poplatek při zrušení spoje je 100%, storno ze zdravotních důvodů možné pojistit za 370 Kč. Při zrušení cesty ze zdravotních důvodů (lékařská zpráva, zahrnuje onemocnění COVID) dostanete celkem 8 480 Kč.

Cena letadlo 7 300 + vlak (lehátko) 4 400 Kč = 11 700 Kč. Storno poplatek při zrušení spoje je 100%, storno ze zdravotních důvodů možné pojistit za 410 Kč. Při zrušení cesty ze zdravotních důvodů (lékařská zpráva) dostanete celkem 9 360 Kč.

Přeprava lyží v letadle je v obou případech v ceně letenky. 

Dejte nám prosím obratem vědět, zdali doprava vyhovuje a zdali zvolíte variantu vlaku sedalo/lehátko, pojistit na storno nebo nepojistit?

Vybavení

Turistické běžky, nejlépe tzv. backcountry, kvalitní rukavice, oblečení do silných mrazů (může být i -20°C), obuv pro přezutí do srubů, lyžařské brýle, návleky, jídlo na 3-4 dny (další budeme dokupovat na některých srubech), termoska, opalovací krém, lékárna, knížka, společenské hry, něco tekutého pro zahřátí… Trasu možno absolvovat i na sněžnicích. Mimořádně je v roce 2021 potřeba mít s sebou vlastní spacák (s ohledem na covid).

Pojištění léčebných výloh

Není v ceně zájezdu, na vyžádání zajistíme za cca 300 Kč.

Přírodní podmínky

Trasa vede nejvyššími švédskými horami bez vegetace, prudkých stoupání či sjezdů, teploty 0 - - 20°C.

Další informace

Do Švédska možno odcestovat s antigenním nebo PCR testem, nebo očkovacím certifikátem, více. Návrat ze Švédska bez omezení, více.

Recenze

 • Dobrý den pane Honzo Odehnale, po absolvování úžasné i když velmi náročné výpravy mám potřebu Vám poděkovat za volbu úžasného vedoucího výpravy Honzy Chrza. Měl jasnou představu, cit a odhad co jsme ještě schopní zvládnout, dokázal plánovaní času startu jednotlivých etap přizpůsobit aktuálnímu vývoji počasí a měli jsme v něm jistotu, že nás v tom v případě totální krize nenechá. Moc rádi jsme ho poznali. Bohužel kvůli prodělané nemoci jsme byli fyzicky na hraně svých možností - (rezervy by se snad ještě nějaké našly) - asi jsme ostaní trochu zdržovali, ale dali jsme to, aniž by jsme je snad ohrozili. Věříme, že díky této výpravě jsme našli i nové přátele. Moc děkujeme za krásný zážitek a snad se ještě potkáme na dalších akcích. Taky děkujeme za Vaši logistickou podporu ve složité Covidové době.

  David K.

 • Moc děkuju za Švédsko na běžkách s Táňou, byla to moje zatím nejlepší dovolená - nádherná příroda, úžasný lidi a super počasí.

  Michaela D.

 • Děkují za vzornou organizaci a přípravu, zvláště Taťáně - lepší průvodkyni jsem doposud nezažil. Fr. Král

  Fr. Král