Zažijte pravou severskou divočinu s úžasnými zimními scenériemi a polární září. Vydejte se na 104 km trasu za polární kruh, do oblasti nejvyšších švédských hor dosahujících výšky přes 2000 m. 

Nejkrásnější běžkařská destinace.

Úžasná scénická trasa vedoucí částí legendární Kungsleden ("Královská cesta") jenž vede nejvyššími švédskými horami. Nebojte se strmých stoupání, ani nebezpečných sjezdů. Trasa je převážně rovinatá po srubech vzdálených od sebe 10 – 20 km, kde jsou k dispozici plynové vařiče, měkké postele i potraviny. Dřevo si zde nařežeme, naštípáme a vodu přineseme ze zamrzlého jezera.

Porovnání všech běžkařských zájezdů CK Rajbas

Švédsko zrušilo veškerá COVID omezení, vstup možný i pro neočkované osoby bez testu. Podrobnosti zde.

 

 • Termíny
 • 15. 03. 2024 - 22. 03. 2024
 • Počet dní
 • 8 dní
 • Cena zájezdu
 • 21 000 Kč
 • Cena letenky
 • 5 000 Kč
 • Celková cena
 • 26 000 Kč

Předběžný program zájezdu Na běžkách horami Švédska

1. - 2. den: Přeprava letecky a vlakem do Abisko 380 m, na lyžích na chatu Abiskojaure 500 m, 14 km.

3. den: Na běžkách na chatu Alesjaure  790 m, na břehu stejnojmenného jezera, 20 km.

4. den: Přes chatu Tjakta do sedla Tjakta 1 140 m, sjezd na chatu Sälka 820 m, 24 km.

5. den: Přejezd na chatu Singi 720 m,12 km. Možnost libovolně dlouhé vyjížďky v okolí.

6. den: Přes sedýlko v 850 m na chatu Kebnekaise 670 m, pod nejvyšším vrcholem Švédska Kebnekaise 2 107 m, celkem 14 km. Možnost výjezdu k chatě k chatě Tarfala s krásnými výhledy a návrat do Kebnekaise 16 km (lze se vrátit dříve).

7. - 8. den: Sjezd 19 km do Nikkaluokta 480 m, autobusem do Kiruny, přeprava letecky a vlakem do ČR..

Cena zájezdu zahrnuje

Ubytování na chatách, doprava autobusem, průvodce, mapy, pojištění proti úpadku CK.

Cena zájezdu nezahrnuje

Stravu, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků. Vlakové spojení 4800 - 7800 Kč, cena závisí zdali vyberete sedadlo, nebo lehátko, refundovatelné nebo nerefundovatelné.

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně zájezdu do maximálního limitu 5000 Kč a zahrnuje přepravu běžek. Více informací zde.

Náročnost

Zájezd je určen pro lyžaře, kteří se umí na běžkách pohybovat a nedá jim problém ujet každý den s rezervou kolem 25 km. Nejede se po uměle vytvořených stopách. Jede se volným terénem po stopách vyjetých předešlými lyžaři, které se za větru rychle zafoukají. Musíte zvládat s batohem někdy umrzlý, někdy hluboký sníh. Na trase nejsou strmé výjezdy a sjezdy, přesto je nutné sjezdy bezpečně zvládat. Je třeba počítat s protivětrem - lyžařské brýle a bunda s kapucí nezbytností.

Strava

Z vlastních zdrojů, možnost dokoupení potavin během cesty na některých srubech.

Ubytování

Ve srubech se zásobou dříví, které se dají rychle vytopit. Součástí vybavení jsou kamna, plynové vařiče. Na srubech je dostatek nádobí, vaří se na plynových vařičích nebo kamnech. Voda se nosí z potoků a jezer. Dřevo se řeže, štípe z vedlejších dřevníků. 

Vybavení

Vyzkoušené kvalitní běžky, nejlépe tzv. backcountry (v hoším případě turistické běžky), kvalitní rukavice, oblečení do silných mrazů (může být i -20°C), obuv pro přezutí do srubů, lyžařské brýle, návleky, jídlo na 3-4 dny (další budeme dokupovat na některých srubech), termoska, opalovací krém, lékárna, knížka,... Rozhodně nejsou vhodné 15 let staré běžky, kde s po několika km utrhne podrážka, jak jsme již několikrát zažili. V takovém případě se nedá na běžkách dále pokračovat, na vaše náklady se musí objednat drahý skůtr, který přijede nejdříve další den. Trasu možno absolvovat i na sněžnicích. Můžeme zapujčit určitý omezený počet backcountry běžek za 1000 Kč pár.

Pojištění léčebných výloh

Není v ceně zájezdu, na vyžádání zajistíme za cca 300 Kč.

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme - doporučujeme ERV pojišťovna, varianta storno - pojistné je 3 % z ceny zájezdu v případě kombinace s pojištěním léčebných výloh, nebo 4 % z ceny zájezdu v případě pojištění samostatného storna. V případě zájmu nás informujte v přihlášce. Podrobnosti zde a zde.

Přírodní podmínky

Trasa vede nejvyššími švédskými horami bez vegetace, prudkých stoupání či sjezdů, teploty 0 - - 20°C.

Další informace

Švédsko zrušilo veškerá COVID omezení, vstup možný i pro neočkované osoby bez testu. Podrobnosti zde.

 

 

Recenze

 • Dobrý den pane Honzo Odehnale, po absolvování úžasné i když velmi náročné výpravy mám potřebu Vám poděkovat za volbu úžasného vedoucího výpravy Honzy Chrza. Měl jasnou představu, cit a odhad co jsme ještě schopní zvládnout, dokázal plánovaní času startu jednotlivých etap přizpůsobit aktuálnímu vývoji počasí a měli jsme v něm jistotu, že nás v tom v případě totální krize nenechá. Moc rádi jsme ho poznali. Bohužel kvůli prodělané nemoci jsme byli fyzicky na hraně svých možností - (rezervy by se snad ještě nějaké našly) - asi jsme ostaní trochu zdržovali, ale dali jsme to, aniž by jsme je snad ohrozili. Věříme, že díky této výpravě jsme našli i nové přátele. Moc děkujeme za krásný zážitek a snad se ještě potkáme na dalších akcích. Taky děkujeme za Vaši logistickou podporu ve složité Covidové době.

  David K.

 • Moc děkuju za Švédsko na běžkách s Táňou, byla to moje zatím nejlepší dovolená - nádherná příroda, úžasný lidi a super počasí.

  Michaela D.

 • Děkují za vzornou organizaci a přípravu, zvláště Taťáně - lepší průvodkyni jsem doposud nezažil. Fr. Král

  Fr. Král