Finsko na běžkách – NP Urho Kekkonen

Zájezd na běžkách NP Urho Kekkonen –  neobydlenou divočinou u ruských hranic, za poznáním zimní severské tundry.

Zájezd na běžkách ve Finsku

Při troše štěstí spatříme polární záři. Nocování bude zajištěno v předplacených srubech tzv. varastupach. Navštívíme druhý největší finský národní park, který je pojmenován po velni oblíbeném finském prezidentovi Urho Kallevu Kekonenovi. Tento významný muž byl mimo jiné velkým milovníkem přírody a tak díky němu mohou Finové trávit volný čas v množství národních parků, o jejichž zřízení se právě Kekonen zasloužil. Strávíte týden v opravdové pustině, bez elektřiny, wifi připojení a jiných výdobytků civilizace. Odměnou vám bude čistá hlava, jasná mysl a posílené tělo. Pojeďte poznat krásy jedné z posledních divočin v Evropě.

Porovnání všech běžkařských zájezdů CK Rajbas

 

 • Termíny
 • 28. 02. 2025 - 08. 03. 2025
 • Počet dní
 • 9 dní
 • Cena zájezdu
 • 19 000 Kč
 • Cena letenky
 • 10 000 Kč
 • Celková cena
 • 29 000 Kč

Předběžný program zájezdu Finsko na běžkách – NP Urho Kekkonen

1–2. den: Odlet z Prahy do Ivalo. Odtud přejezd busem do zimního střediska v Kiilopa. Zde je možno zanechat nějaké vybavení( budete se sem vracet). Odtud překrásnou severskou krajinou do srubu Suomunruoktu. cca15km.

3. den: Přejezd na srub se saunou jezera Luirojarvi. Cestou se můžeme ohřát ve srubu Tuiskukuru. Pak už jen příjemným lesnatým terénem až k cíli. cca 23km.

4. den: Přejezd na srub Hammaskuru. Na začátku etapy nás čeká pohled na kopce, které se postupně změní v rovinatou krajinu plnou zakrslých bříz a potůčků. cca20km

5. den: Přejezd na srub Murravaaraka. Cestou mineme rozeklanou soutěsku jako z pohádky o zlých skřítcích (mimochodem - těch je ve Finsku stejné množství jako v sousedním Norsku trolů...). cca 20km.

6. den: Přejezd na srub Jyrkavaara, který je krásně ukrytý v lese. Cesta vede téměř po rovině podél potoka a vládne zde opravdový finský klid a pohoda. cca 18km.

7. den: Přejezd na srub Lankojarvi. Nejdelší, ale snad nejkrásnější den. Cesta po zamrzlých jezerech, kde můžete při troše štěstí potkat stáda sobů. Minete i několik srubů, ve kterých si můžete odpočinout a posilnit se. Noclech je pak u překrásného jezera Lankojarvi. cca 28km.

8. den: Pomalu se přiblížíte k civilizaci. Do zimního střediska v Kiilopa je to 17 km. Čeká vás milé přijetí, úžasná sauna a výborné severské pochoutky v místní jídelně. Noc strávíme v místním guesthousu. cca 17 km,

9. den: Přesun busem do Ivalo. Odtud odlet do Prahy.

Cena zájezdu zahrnuje

Průvodce, noclehy 6 x ve srubech (společné spaní), tzv. varastupach, 1 x v guesthousu, dopravu z letiště na běžky a zpět, pojištění CK proti úpadku.

Cena zájezdu nezahrnuje

Pojištění léčebných výloh a stornopoplatků, jídlo.

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně zájezdu do maximálního limitu 10 000 Kč. Více informací zde.

Náročnost

Zájezd je určen pro lyžaře, kteří se umí na běžkách pohybovat a nedá jim problém ujet každý den s rezervou 15 - 28 km. Nejede se po uměle vytvořených stopách. Jede se volným terénem po stopách vyjetých předešlými lyžaři, které se za větru rychle zafoukají. Musíte zvládat s batohem někdy umrzlý, někdy hluboký sníh. Na trase nejsou strmé výjezdy a sjezdy, přesto je nutné sjezdy bezpečně zvládat. Je třeba počítat s protivětrem - lyžařské brýle a bunda s kapucí nezbytností. Teploty 0 - - 25°C.

Strava

Z vlastních zdrojů.

Ubytování

Ve srubech se zásobou dříví, které se dají rychle vytopit. Součástí vybavení jsou kamna, plynové vařiče a deky. Na srubech je dostatek nádobí, vaří se na plynových vařičích nebo kamnech. Voda se nosí z potoků a jezer. Dřevo se řeže, štípe z vedlejších dřevníků.

Doprava

Letecky do Ivalo, autobusem do Kiilopa, nazpět stejným způsobem.

Vybavení

Vyzkoušené kvalitní běžky, nejlépe tzv. backcountry (v hoším případě turistické běžky), kvalitní rukavice, oblečení do silných mrazů (může být i -20°C), obuv pro přezutí do srubů, lyžařské brýle, návleky, termoska, opalovací krém, lékárna, knížka,... Rozhodně nejsou vhodné 15 let staré běžky, kde s po několika km utrhne podrážka, jak jsme již několikrát zažili. V takovém případě se nedá na běžkách dále pokračovat. Trasu možno absolvovat i na sněžnicích. 

Pojištění léčebných výloh

Není v ceně zájezdu, na vyžádání zajistíme za cca 300 Kč.

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme - doporučujeme ERV pojišťovna, varianta storno - pojistné je 3 % z ceny zájezdu v případě kombinace s pojištěním léčebných výloh, nebo 4 % z ceny zájezdu v případě pojištění samostatného storna. V případě zájmu nás informujte v přihlášce. Podrobnosti zde a zde.

Další informace

 

Recenze

 • Táňo, děkuji moc za kontakty, jsem stále ještě v euforii z té báječné dovolené na běžkách ve Finsku, bylo to moc fain. Měj se pěkně a snad někdy na viděnou.

  Hana Velová

 • Ahoj Táňo, díky za emaily, konečně se dostávám k tomu Ti napsat. Výlet byl báječný, zanechal ve mě hluboké zážitky - týden po návratu z Finska se mi každou noc zdálo, že jsem na běžkách... návrat z NP Urho Kekonen do civilizace byl asi moc rychlý. Aby se mi nestýskalo, hned jsem si na léto koupila letenku do Norska. Ať se ti daří a možná někdy, ráda, na viděnou !

  Jana

 • Hola! rád bych takto poděkoval za příjemnej zážitek v Urho Kekkonenu. Zároveň bych chtěl podpořit průvodce Karla, kterej investoval do mapy NP Pallas Yllanstunturi na popud nás spokojených klientů, toužících po dalších destinacích. Doporučení na Pallas jsme dostli během večerního povídání se dvěma finskejma dědulama, kteří s náma spali na Varastupě Suomunruoktu. Přemejšlejte o tom prosím :-) Ještě jednou dík Viktor Mrož Pechoč

  Viktor Mrož Pechoč