Kostarika, Panama – zájezd je vhodný pro každého. Na své si přijdou především milovníci přírody: navštívíme spoustu národních parků s dobře vybudovanou sítí krátkých i delších procházek.

Kostarika, Panama - poznávací a trekingový zájezd

Budeme mít možnost procházet se v korunách stromů, při troše štěstí sledovat ty nejkrásnější ptáky světa, zvláště quetzala – živý drahokam a symbol střední Ameriky. Zakusíme peřeje řeky Pacuare nebo Reventazon, podíváme se do kráterů dvou vulkánů, můžeme navštívit farmy orchidejí, motýlů a třeba i hadů či pavouků. A užijeme si i moře – krásné pláže kostarické pevniny i polostrova Nicoya.

 

 

 • Termíny
 • 16. 02. 2021 - 06. 03. 2021
 • Počet dní
 • 19 dní
 • Cena zájezdu
 • 46 500 Kč
 • Cena letenky
 • 23 000 Kč
 • Celková cena
 • 69 500 Kč

Předběžný program zájezdu Kostarika a Panama - přírodní ráje

1. - 2. den: Odlet z Prahy nebo jiného blízkého letiště, přílet do San José, hlavního města Kostariky. Přesun do města, ubytování, dle časových možností krátká prohlídka města. Nejzajímavější budovy, náměstí, parky a muzea, především proslulé „jadeitové“ muzeum, první vydatné jídlo v místní tržnici.

3. den: Zahájení náročného, ale nesmírně krásného programu. Jen na chvíli se zastavíme ve městě Cartago, kde si prohlédneme nejposvátnější kostarickou baziliku a pak už vyjedeme až téměř ke kráteru Volcánu Irazú, s 3432 m: nejvyššímu aktivnímu vulkánu Kostariky. Na vrcholovou vyhlídku na kráter dojdeme po kilometr dlouhé pěšině. A možná ještě stihneme i nejvýznamnější archeologickou památku Kostariky, Monumento Nacional Arqueologico Guayabo. Nejsou to sice mexické pyramidy, ale jednu památku před smrští přírodních krás jistě sneseme a navíc se poprvé projdeme tropickým pralesem.

4. den: Kdo bude chtít – určitě každý – zažije úžasný den při raftingu na řece Pacuare nebo Reventazon. Jedná se jednoznačně o vrcholný zážitek – více než 20 kilometrů napříč skalnatými stržemi a kaňony, napříč džunglí a kolem domorodých vesnic… Návrat na noc do San José.

5. den: Čeká nás dlouhý den. Po ránu si vyjedeme až na vrchol Volcánu Poas, 2704 m. Projdeme se trpasličím mlžným lesem mezi lišejníky, mechy a broméliemy na pokřivených větvích stromů. Sjedeme 1400 m dolů a navštívíme zahrady a vodopády La Paz, jedno z nejfotogeničtějších míst Kostariky, byť jeho okolí ještě nese jasné známky nedávného zemětřesení. Navečer dojedeme do městěčka La Fortuna s výhlady na vulkán Arenal. Noční divadlo valící se lávy z vulkánu Arenal jsme naposledy sledovali v roce 2010, třeba se opět oživí.

6. - 7. den: Několik hodin se budeme kodrcat po nerovných cestách vedoucích do vesnic Monteverde a Santa Elena, jejichž obyvatelé odmítají nechat si vylepšit k nim mířící cesty. Pak ale strávíme den a půl v přírodním ráji. Něco prozkoumáme společně a něco si jistě každý vybere podle svého gusta: určitě nikdo nevynechá „canopy tour“ – procházku a projížďku v korunách pralesních stromů, určitě uděláme krátké či delší procházky v biologické rezervaci Monteverde či méně navštěvované Santa Eleně, vykoupeme se v příjemně chladném jezírku pod vodopádem San Luis a komu by nestačila krása mlžných pralesů, může navštívit třeba zahradu motýlů, dům žab, serpentárium, svět hmyzu, zahradu orchidejí nebo třeba sýrovou továrnu a pro milovníky nejjemnější kávy je tu Café Monteverde, kde můžete ochutnat šest vzorků během dvouapůlhodinové prohlídky. Z tohoto ekologického ráje se nám bude těžko odjíždět, tak se na to ještě jednou vyspíme…

8. den: Po ranním loučení se musíme nejdříve opět vykodrcat na pořádné cesty, pak už ale zamíříme k moři. Odpoledne se už jistě budeme rochnit ve vlnách Pacifiku na krásných plážích poloostrova Nicoya poblíž města Montezuma.

9. den: Kdo se odlepí od plážového písku, navštíví nejstarší kostarickou reservaci Cabo Blanco. Unikátní porost a panenské plážičky s bílým pískem odmění ty, kdo odolají lákadlu úplného celodenního lenošení a vychutnají si zcela jiný typ pralesa než dosud.

10. - 12. den: Trajektem se dostaneme na pevninu a pomalu se budeme sunout podél pobřeží k jihu. Krásné pláže nás budou lákat neustále, ale neošidíme ani přírodu – proto jsme tady. V národním parku Carara shlédneme při krátké zastávce určitě desítky krokodýlů a další park, Manuel Antonio, ten je absolutně úžasný: slovy průvodce: „je-li dobrý den a správný čas, pak je snadné tě přesvědčit, že jsi umřel a ocitl se v kokosovém ráji…“. Jaguára uvidíme jen stěží, ale spoustu opic, ptáků a dalších živočichů určitě a navíc se během procházky vykoupeme na překrásné bělopískové pláži Manuel Antonio. Poslední den pohody u moře, možnost fak. výletu s pozorováním velryb, delfínů a jiných mořských tvorů, samozřejmě bude-li nám přát štěstí. Večer se již ale vyspíme v příjemně chladnějším vnitrozemském městečku San Isidro.

13. - 14. den: Pokud jsme až do této chvíli neměli štěstí a nespatřili drahokam středoamerických pralesů, bájného quetzala, pak tyto dny uděláme něco pro to, abychom to napravili. Jméno nejmladšího NP – Los Quetzales, kam si uděláme krátký výlet, mluví za vše. A nebude to jediná šance - další den brzy po ránu opustíme Kostariku a přejedeme do Panamy, kde společně projdeme působivou stezku Sendero de Los Quetzales (bude-li to po občasných sesuvech půdy možné) v národním parku Volcán Barú, bydlet budeme v příjemně chladném horském městečku Boquete. Ve zdejším tropickém ráji navštívíme krásné zahrady a protože se opět nacházíme v zemi dobré kávy, mohou milovníci tohoto moku absolvovat další exkurzi.

15. den: Zájemci vystoupí na nejvyšší horu Panamy, Volcán Barú, 3478m vysokou. Bude-li hezky, uvidíme Atlantik a Pacific zároveň! A ostatní… – Boquete je jako stvořené pro krátké i delší procházky. Cesty vedou z města do okolních kopců podél kávových plantáží, zahrad a panenských mlžných lesů. V noci se busem přesuneme několik set kilometrů dále do hlavního města Panamy.

16. - 17. den: Panama City a okolí – památky staré Panamy – Panama Viejo a Casco Viejo. Výlet k panamskému průplavu, jednomu z technických divů našeho světa – zdymadla Miraflores. Národní park Soberania – tropický prales kousek od hlavního města nebo Metropolitní park přímo uvnitř města.

18. - 19. den: Odlet a návrat do Evropy

Cena zájezdu zahrnuje

Veškerou hromadnou dopravu (v Kostarice minibus, v Panamě bus, taxi), ubytování v turistických hostelech, českého průvodce, kompletní organizaci a zajištění akce, pojištění CK proti úpadku.

Cena zájezdu nezahrnuje

Vstupy, stravu, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků. Fakultativní výlety ( rafting, výlet na moře za velrybami)

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně do maximálního limitu 23 000 Kč. Více informací zde.

Víza

Pro občany ČR a SR nejsou víza potřeba.

Náročnost

Jedná se o běžnou turistickou akci, při návštěvě jednotlivých NP budeme podnikat krátké až půldenní nenáročné pěší výlety. O něco obtížnější je jednodenní výstup na nejvyšší horu Panamy - Barú. Tohoto výstupu se samozřejmě není nutné zúčastnit a je určen hlavněpro zdatnější jedince.

Doprava

Tento program předpokládá dopravu minibusem po dobu cca 12 dní. Při malém počtu  účastníků (5 – 7) a používání místní hromadné dopravy by bylo nutné z programu něco vypustit.

Vybavení

Zájemci zejména o výstup na Volcán Barú by měli mít dobrou pláštěnku (poncho), šátek na hlavu či klobouk, dobré oblečení (bunda i kalhoty), vhodné jsou trekové hole, čelovku. Cestujeme v období sucha, což ale negarantuje, že nebude vůbec pršet - zejména na vysočině může pršet kdykoliv.

 

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme v ceně 2,5 % ceny zájezdu, podrobnosti zde.

Recenze

 • Dobrý den, píšeme Vám proto, abychom Vám poděkovali za skvělou dovolenou, kterou jste nám poskytli. Stavba Vámi nabízeného programu splnila naše očekávání. Byl velmi různorodý, nenudil a zároveň se dal měnit, v rámci reálných možností, podle aktuální situace. Líbilo se nám, že jsme mohli vidět Kostariku z mnoha lokalit. Určitě by bylo dobré zachovat rafting na začátku zájezdu. Moc sme si to užili. Manžel by byl rád více u moře, a já bych uvítala více dní v Panamě. Je nám jasné, že se nedá vyhovět každému. A velmi ráda bych vyslovila spokojenost s průvodkyní Helou Fišerovou. Byla profesionální, vždy připravená a kdybych se nezeptala, že je tam poprvé, nezjistila bych to. Myslím, že se někdy snažila až za své povinosti. Přirozeně a bez problémů jsme se s ní vždy domluvili. Byl to pro nás skvelý zážitek, na který jistě nezapomeneme a budeme si ho sebou nést ještě dlouhou dobu. Děkujeme a přejeme hodně spokojených zákazníků.

  Alexandra Matúšová a Kamil Kopecký