Kostarika, Panama – zájezd je vhodný pro každého, jedinou větší fyzickou zátěží jsou výstupy na nejvyšší hory Kostariky Chirripo a Panamy Volcán Barú, které není nutno absolvovat. Výstup na Chirripo je vhodný jen pro ty nejzdatnější, výstup na Baru pro běžně zdatné cestovatele. Na své si přijdou především milovníci přírody: navštívíme spoustu národních parků s dobře vybudovanou sítí krátkých i delších procházek.

Kostarika, Panama - poznávací a trekingový zájezd

Budeme mít možnost procházet se v korunách stromů, při troše štěstí sledovat ty nejkrásnější ptáky světa, zvláště quetzala – živý drahokam a symbol střední Ameriky. Zakusíme peřeje řeky Pacuare nebo Reventazon, podíváme se do kráterů dvou vulkánů, můžeme navštívit farmy orchidejí, motýlů a třeba i hadů či pavouků. A užijeme si i moře – krásné pláže kostarické pevniny i polostrova Nicoya.

 • Termíny
 • 27. 11. 2019 - 15. 12. 2019
 • Počet dní
 • 19 dní
 • Cena zájezdu
 • 46 500 Kč
 • Cena letenky
 • 23 000 Kč
 • Celková cena
 • 69 500 Kč

Předběžný program zájezdu Kostarika a Panama - přírodní ráje

1. - 2. den: Odlet z Prahy nebo jiného blízkého letiště, přílet do San José, hlavního města Kostariky. Přesun do města, ubytování, dle časových možností krátká prohlídka města. Nejzajímavější budovy, náměstí, parky a muzea, především proslulé „jadeitové“ muzeum, první vydatné jídlo v místní tržnici.

3. den: Zahájení náročného, ale nesmírně krásného programu. Jen na chvíli se zastavíme ve městě Cartago, kde si prohlédneme nejposvátnější kostarickou baziliku a pak už vyjedeme až téměř ke kráteru Volcánu Irazú, s 3432 m: nejvyššímu aktivnímu vulkánu Kostariky. Na vrcholovou vyhlídku na kráter dojdeme po kilometr dlouhé pěšině. A ještě stihneme nejvýznamnější archeologickou památku Kostariky, Monumento Nacional Arqueologico Guayabo. Nejsou to sice mexické pyramidy, ale jednu památku před smrští přírodních krás jistě sneseme a navíc se poprvé projdeme tropickým pralesem.

4. den: Kdo bude chtít – určitě každý – zažije úžasný den při raftingu na řece Pacuare nebo Reventazon. Jedná se jednoznačně o vrcholný zážitek – více než 20 kilometrů napříč skalnatými stržemi a kaňony, napříč džunglí a kolem domorodých vesnic… Návrat na noc do San José.

5. den: Čeká nás dlouhý den. Po ránu si vyjedeme až na vrchol Volcánu Poas, 2704 m. Projdeme se trpasličím mlžným lesem mezi lišejníky, mechy a broméliemy na pokřivených větvích stromů. Sjedeme 1400 m dolů a navštívíme zahrady a vodopády La Paz, jedno z nejfotogeničtějších míst Kostariky, byť jeho okolí ještě nese jasné známky nedávného zemětřesení. Navečer dojedeme do městěčka La Fortuna s výhlady na vulkán Arenal. Noční divadlo valící se lávy z vulkánu Arenal jsme naposledy sledovali v roce 2010, třeba se opět oživí.

6. - 7. den: Několik hodin se budeme kodrcat po nerovných cestách vedoucích do vesnic Monteverde a Santa Elena, jejichž obyvatelé odmítají nechat si vylepšit k nim mířící cesty. Pak ale strávíme den a půl v přírodním ráji. Něco prozkoumáme společně a něco si jistě každý vybere podle svého gusta: určitě nikdo nevynechá „canopy tour“ – procházku a projížďku v korunách pralesních stromů, určitě uděláme krátké či delší procházky v biologické rezervaci Monteverde či méně navštěvované Santa Eleně, vykoupeme se v příjemně chladném jezírku pod vodopádem San Luis a komu by nestačila krása mlžných pralesů, může navštívit třeba zahradu motýlů, dům žab, serpentárium, svět hmyzu, zahradu orchidejí nebo třeba sýrovou továrnu a pro milovníky nejjemnější kávy je tu Café Monteverde, kde můžete ochutnat šest vzorků během dvouapůlhodinové prohlídky. Z tohoto ekologického ráje se nám bude těžko odjíždět, tak se na to ještě jednou vyspíme…

8. den: Po ranním loučení se musíme nejdříve opět vykodrcat na pořádné cesty, pak už ale zamíříme k moři. Odpoledne se už jistě budeme rochnit ve vlnách Pacifiku na krásných plážích poloostrova Nicoya poblíž města Montezuma.

9. den: Kdo se odlepí od plážového písku, navštíví nejstarší kostarickou reservaci Cabo Blanco. Unikátní porost a panenské plážičky s bílým pískem odmění ty, kdo odolají lákadlu úplného celodenního lenošení a vychutnají si zcela jiný typ pralesa než dosud.

10. - 11. den: Trajektem se dostaneme na pevninu a pomalu se budeme sunout podél pobřeží k jihu. Krásné pláže nás budou lákat neustále, ale neošidíme ani přírodu – proto jsme tady. V národním parku Carara shlédneme při krátké zastávce určitě desítky krokodýlů a další park, Manuel Antonio, ten je absolutně úžasný: slovy průvodce: „je-li dobrý den a správný čas, pak je snadné tě přesvědčit, že jsi umřel a ocitl se v kokosovém ráji…“. Jaguára uvidíme jen stěží, ale spoustu opic, ptáků a dalších živočichů určitě a navíc se během procházky vykoupeme na překrásné bělopískové pláži Manuel Antonio. Večer se již ale vyspíme v příjemně chladnějším vnitrozemském městečku San Isidro.

12. den: Pokud jsme až do této chvíli neměli štěstí a nespatřili drahokam středoamerických pralesů, bájného quetzala, pak tento den uděláme něco pro to, abychom to napravili. Jméno nejmladšího NP – Los Quetzales, kam si uděláme krátký výlet, mluví za vše.

13. den: Pouze ti nejzdatnější jedinci mohou podniknout výstup na nejvyšší horu Kostariky Cerro Chirripo, 3820m. Ostatní budou mít nespočet možností, jak strávit den v této doslova rajské zahradě. Krajina je tu nádherná a třeba pro ty, kteří chtějí pozorovat četné druhy ptáků, je zde nespočet příležitostí. Na celý den se lze ponořit do blízké rezervace Cloudbridge Natur Preserve, potěšit se nádhernými zahradami či vykoupat se v nedalekých termálech.

14. den: Brzy po ránu opustíme Kostariku a přejedeme do Panamy. Společně projdeme působivou stezku Sendero de Los Quetzales (bude-li to po nedávných sesuvech půdy možné) v národním parku Volcán Barú, bydlet budeme v příjemně chladném horském městečku Boquete. Ve zdejším tropickém ráji navštívíme krásné zahrady a protože se opět nacházíme v zemi dobré kávy, mohou milovníci tohoto moku absolvovat další exkurzi.

15. den: Zájemci vystoupí na nejvyšší horu Panamy, Volcán Barú, 3478m vysokou. Bude-li hezky, uvidíme Atlantik a Pacific zároveň! A ostatní… – Boquete je jako stvořené pro krátké i delší procházky. Cesty vedou z města do okolních kopců podél kávových plantáží, zahrad a panenských mlžných lesů. V noci se přesuneme několik set kilometrů dále do hlavního města Panamy.

16. - 17. den: Panama City a okolí – památky staré Panamy – Panama Viejo a Casco Viejo. Výlet k panamskému průplavu, jednomu z technických divů našeho světa – zdymadla Miraflores. Národní park Soberania – tropický prales kousek od hlavního města nebo Metropolitní park přímo uvnitř města.

18. - 19. den: Odlet a návrat do Evropy

Cena zájezdu zahrnuje

Veškerou hromadnou dopravu (bus, minibus), ubytování v turistických hostelech, českého průvodce, kompletní organizaci a zajištění akce, pojištění CK proti úpadku.

Cena zájezdu nezahrnuje

Vstupy, stravu, pojištění léčebných výloh a stornopoplatků.

Letenky

Cena letenky je zahrnuta v celkové ceně do maximálního limitu 23 000 Kč. Více informací zde.

Víza

Pro občany ČR nejsou víza potřeba.

Náročnost

Jedná se o běžnou turistickou akci, při návštěvě jednotlivých NP budeme podnikat krátké až půldenní nenáročné pěší výlety. O něco obtížnější je jednodenní výstup na nejvyšší horu Panamy - Barú. Podstatně obtížnější je jednodenní výstup na nejvyšší horu Kostariky Cerro Chirripo. Tohoto výstupu se samozřejmě není nutné zúčastnit a je určen pouze pro velmi zdatné jedince.

Doprava

Tento program předpokládá dopravu minibusem po dobu cca 12 dní. Při malém počtu  účastníků (5 – 7) a používání místní hromadné dopravy by bylo nutné z programu něco vypustit.

Vybavení

Zájemci o výstup na Cerro Chirripo by měli mít dobrou pláštěnku (poncho), šátek na hlavu či klobouk, dobré oblečení (bunda i kalhoty), vhodné jsou trekové hole, čelovku.

Pojištění stornopoplatků

Není v ceně zájezdu. Zájemcům zajistíme v ceně 2,5 % ceny zájezdu, podrobnosti zde.

Recenze

 • Dobrý den, píšeme Vám proto, abychom Vám poděkovali za skvělou dovolenou, kterou jste nám poskytli. Stavba Vámi nabízeného programu splnila naše očekávání. Byl velmi různorodý, nenudil a zároveň se dal měnit, v rámci reálných možností, podle aktuální situace. Líbilo se nám, že jsme mohli vidět Kostariku z mnoha lokalit. Určitě by bylo dobré zachovat rafting na začátku zájezdu. Moc sme si to užili. Manžel by byl rád více u moře, a já bych uvítala více dní v Panamě. Je nám jasné, že se nedá vyhovět každému. A velmi ráda bych vyslovila spokojenost s průvodkyní Helou Fišerovou. Byla profesionální, vždy připravená a kdybych se nezeptala, že je tam poprvé, nezjistila bych to. Myslím, že se někdy snažila až za své povinosti. Přirozeně a bez problémů jsme se s ní vždy domluvili. Byl to pro nás skvelý zážitek, na který jistě nezapomeneme a budeme si ho sebou nést ještě dlouhou dobu. Děkujeme a přejeme hodně spokojených zákazníků.

  Alexandra Matúšová a Kamil Kopecký