Ladakh se rozkládá v nejsevernější části Indie, ve státě Jammuk+Kashmir, je částečně jeho autonomní oblastí. Území bylo k Indii připojeno v rámci britské kolonizace. Historicky však k Indii nikdy nepatřilo. V současné době část historického území spadá pod čínskou správu. Na obyvatelích Ladakhu na první pohled poznáte nepálské rysy. Jazyky, kterými hovoří, jsou příbuzné spíše nepálštině a tibetštině. Stejné je to s písmem.
Počet obyvatel se pohybuje okolo 2,4 milionu. Z etnik převládají hlavně tibetské skupiny, Dardové.  V menšině jsou indoárijské rasy.
Rozloha Ladakhu je 97 000 km2, dalších cca 38 000 km2 okupuje od roku 1962 Čína.
Nadmořská výška téměř veškerého území je nad 3 500 m. Teplota se zde pohybuje v létě  mezi 8-12 °C, v zimě zrcadlově od -8 do -12°C. Dešťové srážky jsou nízké. Roční průměr srážek je 150 mm. Klima je zde velmi suché, monzuny se sem téměř nedostanou. Léta bývají krátká, zimy dlouhé a kruté. Malá vlhkost způsobuje velké rozdíly v teplotách.  

078cortenynatreku
Protože je v Ladakhu celý rok velmi sucho, můžete si zde připadat jako v jiném světě. Dokonce výšce kolem 4 000 m se můžete setkat s pouští, leží v severně položeném údolí Nubra. Obecně ve zdejší krajině budete pohybovat spíše v polopouštích, které mají místy vlhčí kouty. Uvidíte mnohem méně stromů než jižněji. Tradiční architektura i způsob zemědělství zdejšímu klima odpovídají také.
Přes zimu zůstane mnoho oblastí odříznutých od okolního světa a život se zde změní.  Zmizí  poslední turisté, hotely a restaurace se zavřou.  Počet obyvatel v hlavním městě Lehu dokonce klesne z téměř 50 000 na jednu třetinu. Ale život se nezastaví, jen změní.  Zatímco v létě obyvatelé vesnic žijí hlavně prací na poli a činnostmi, které souvisí s turismem, v zimě, kdy je vše zapadlé sněhem  začíná dlouhé období společenského života.  Domy nejmajetnějších obyvatel mají prostor, kde se všichni scházejí. Takových míst na vesnici bývá více, ale jen jedno je považováno za hlavní. Jeden večer se tráví v jednom domě, jiný v druhém, všichni pospolu, povídá se, zpívá, tančí a všechno, na co nebyl čas přes léto, se může dít.

indie ladakh 13

 

Ladakh můžete navštívit na těchto  zájezdech CK Rajbas:

Cyklistické zájezdy:

Indie – Himálajem na kole

Trekové zájezdy:

Indie - treking v Zanskaru a Ladákhu

Motorkářské zájezdy:

Indie - Himálajem na motocyklu
Indie - Himálajem na motocyklu za dva týdny

Články o místech ze stejné nebo podobné oblasti: Dárdžiling, Indie na Enfieldu 2017, KašmírKhardung LaKye, Ladakh, LehMoravian Church, Rádžasthán, SikkimTabo, Tádž Mahal

O místě Ladakh se píše také v článcích:

Na MTB Indickým Himalájem
Když začne pršet v Ladakhu
Across The Highest Saddles of the World on Enfields
Na Enfieldech přes nejvyšší sedla světa (Honza Odehnal)
Na Enfieldech přes nejvyšší sedla světa
Jak chtěli motorkáři v Indii ušetřit