KAVKAZ je pojem.

Pro horolezce, kteří sem přicházeji zdolat nejvyšší vrchol Elbrus (5642 m) i pro turisty, kteří si chtějí v tomto koutu světa odpočinout od civilizace, kochat se v blízkosti horských velikánů, sáhnout si na svoji fyzičku.

Kavkaz  - pohoří mezi nebem a zemí, mezi Evropou a Asii, mezi moři - na západě Černým a na východě Kaspickým.
Kavkaz neoznačuje pouze pohoří dlouhé 1500  km. Kavkaz je i území  (cca  440 000 km²) s pohořím spjaté Rozkládají se na něm území tří států  -  Rusko - jeho nejjižnější část( autonomní republiky : Čečensko, Dagestán, Osetie), Gruziie a Ázerbájdžán.
Území je pestré v mnoha směrech - geopolitcky, jazykově, kulturně, geomorfologicky, vegetační pásma.

Zájezd na Kavkaz - výstup na Elbrus a oblast 3000 m vysoké Bezengské stěny - podrobnosti zde.

 .

Západní, Centrální a Východní Kavkaz - tyto tři základní části tvoří samotný Velký Kavkaz. 8 pětitisícovek na tak malém území je bohatou nabídkou pro zdolávání vrcholů. Hor vyšších než 4000 m je více než 200. Nejčastější výzvou bývají  Elbrus (5642 m) a Kazbek (5 047 m) - vulkány pokryté ledovcem. Vrchol Elbrusu - západní, byl poprvé zdolán 30.7.1874. Podařilo se to na druhý pokus členům  anglického Alpinistického klubu: H. Walker, F. Gardiner, A. W. Moore, F. C. Grove a P. Knubel.
Samotný Kavkaz je pokryt 1 389 ledovci. Dohromady zaujímají celkovou plochu 1 424 km 2.  18 km dlouhý ledovec Bezengi je z nich nejdelší.
Nejen vzhůru míří pozornost návštěvníků. Speleologové si také přijdou v mnoha krasových jeskyních na své. Turisticky přístupná je jeskyně Novoafonská - největší jeskyně Kavkazu (cca 50 km). Gruzínská jeskyně Voronija je považována za nejhlubší na světě (2190 m).
Řeky pramení v horách a míří ke 3 mořím - Kaspickému, Černému a Azovskému. Nejdelší jsou Kura, Araks. Jezer je vcelku málo, malá je i jejich rozloha. Výjimkou je jezero Sevan s plochou 1 416 km2,
Naopak bohaté jsou zdroje podzemních vod, minerálních léčivých pramenů - bohatýrské vody -  narzanů. V lázních Suchumi, Pjatigorsk, Mineralnyje vody jsou právě tyto prameny využívány k léčení.

Opravdové horolezecké a turistické dění probíhá na Kavkazu všude. I mimo Elbrus.  V bivacích pod dobývanými vrcholy 5 i 4tisícovek V zelených horských dolinách, na gruzaviku, v uličkách, na trzích, v šašlikárnách u pravého kavkazského šašliku, u piva či vodky. Poznejte tyto  hory majestátné i krásné, jejich okolí. Zamilujete si je.

BEZENGI  - název několika míst - ledovec, dolina, vesnice a celá oblast kolem ledovce Bezengi. ležícího v Centrálním Kavkazu. Bezengi je z kavkazských ledovců  nejdelší  - 18 km. Vrcholy Bezengské stěny, Dychtau 5 205 m, Šchara 5 201 m a Džangi Tau 5 038 m dosahují největších výšek  (hned po Elbrusu) a jsou vekou horolezeckou výzvou. Tuto oblast krásně popsal a hlavně nafotil legendární skvělý fotograf a horolezec Vilém Heckel v knize Expedice Kavkaz.

Kavkaz můžete navštívit na trekovém a horolezeckém zájezdu CK Rajbas, který pořádáme už od roku 1998:

Kavkaz - oblast Bezengské stěny a Elbrus

Do Gruzie, na jižní svahy Kavkazu, pořípadě výstup na Kazbek se námi můžete vydat na turistickém a trekovém zájezdu CK Rajbas:

Gruzie - treking Tušetie, Chevsuretie, Kazbek

a na motorkářském zájezdu:

Gruzie na motorce

Články o místech ze stejné oblasti: Bezengská stěna, ElbrusChevsuretie, KavkazTušetie     

CK Rajbas