LETNÍ HAUTE ROUTE – VHT PŘECHOD Z CHAMONIX DO ZERMATTU

Haute Route je známá skialpinistická túra z Chamonix do Zermattu, obvykle s pěti noclehy na horských chatách. Přiblížit se její trase v letních podmínkách znamená nelehký VHT přechod s traverzy ledovců a výživným stoupáním i klesáním. Fotky řeknou hodně. Celková mapa.

Nelehká volba trasy  

Haute Route má i různé letní varianty, třeba na 12 dní, jenž se skialpinistickou trasou má společný jen začátek v okolí Chamonix a konec v Zermattu. Naše parta sedmi lehce přezrálých turistů, bývalých horolezců, vandráků, vodáků, skialpinistů s věkovým rozpětím 50–68 let si neskromně vybrala šestidenní variantu co nejvíce podobnou originální skialpinistické túře. Získat informace v češtině se ani po několika večerech u počítače nepodařilo. Nakonec vyrážíme dle nejasného programu německé horské cestovky.

Vzhůru k ledovcům

Auta necháváme v podzemním parkovišti vlakového nádraží v švýcarském Vispu (dlouhodobé parkování je v nejnižších patrech) a přejíždíme vlakem 50 CHF vyhlídkovou jízdou do Montroc-le-Planet. První nocleh v chatě Albert Premier Hut znamená převýšení 1 460 m. Rozumnější z nás využívají lanovky, ale z Le Tour musíme již po svých společně. Chata Albert je u ledovce Glacier du Tour, kde se po rozplynutí mlhy a následného vyjasnění dějí fotografické orgie. Chata má u nás plusové body za grandiózní večeři (kuřecí stehno) a minusové body za to, že nám nedali ani deku a přezůvky (spacáky nemáme). No nevadí, zima nakonec nebyla, naopak, v zadýchané cimře jsme nakonec museli větrat.

Alber Premier Hut - polopenze 35 eur, nocleh 35 euro. Nelze platit kartou, nejsou deky, musí být vlastní přezůvky. Je dobíjení mobilu. Mapa.

Další den vstáváme a snídáme mezi posledními. Horští vůdci s klienty jsou již zhruba hodinu před námi, když nasazujeme mačky a oblékáme sedáky. Dnes nás čeká sedlo Col Supérieur du Tour (3 288 m). Mačky v zmrzlém sněhu drží dobře i v strmém svahu a na závěrečných 50 výškových metrů přes kameny je sundáváme. Za sedlem následuje zasloužilý svačinový odpočinek a přechod ledovce Plateau du Trient za intenzivního svitu slunce. Za ledovcem nás vítá chata Trient s bizarními sochami. Odsud sestupujeme hodinu a půl na chatu Cabane d'Orny, kterou provozuje sympatický pár. Díky tomu, že paní pochází z Thajska, máme k večeři skvělé kung pao a můžeme ochutnat několik druhů thajských piv.

Cabane d'Orny - polopenze s noclehem asi 62 CHF. Jsou přezůvky, nabíjení mobilu, není signál. Mapa.

K přehradě Mauvoisin

Ráno mě čeká časný budíček, abych stihnul být v 10.30 v Champex (ostatní jednou lanovkou), odkud máme domluvený taxík (200 CHF), který nás převáží k přehradě Lac de Mauvoisin. Její 250 m vysoká hráz je 11. nejvyšší na světě. Byla postavena v letech 1951–1957 a v roce 1991 zvýšena ještě o 13,5 m. Podél přehrady putujeme po pravém členitém a travnatém břehu na chatu Chanriot. Společnost nám dělají pasoucí se krávy, kterým závidíme skvělé výhledy na vrchol Grand Combin (4 314 m). Nově zrestaurované chaty dosahujeme v podvečer, tak akorát na večeři. 

Chanriot - chata je čerstvě zrestaurovaná. Jsou přezůvky, nabíjení mobilu, je signál. Ubytování 45 CHF polopenze 45 CHF. 3 piva 21 CHF. Mapa 1, mapa 2.

Další den po čtyřech kilometrech míjíme ledovcovou výzkumnou stanici a po ledovci Otemma docházíme do sedla Col des Vignettes (3 176 m). Výhledy na chatu Vignettes (3 160 m) nám objasňují její název: je totiž přilepená na skalní vrchol jako viněta na láhvi vína. Ačkoliv jsme tu jediní hosté, proticovidová opatření se tu musí dodržovat důsledněji než kdekoliv jinde. Rouška pod nosem přivedla chatařku k hysterickému záchvatu. Co se dá dělat, pořádek musí bejt. Vlastně máme pro ni pochopení, strávit léto na chatě a neustále obsluhovat turisty za doby covidové musí být vyčerpávající.

Cabane des Vignettes  - 45 CHF, jsou přezůvky, není dobíjení, není signál. Mapa.

Přes ledovec Arola

K poslední chatě našeho alpského přechodu – Bertol (3 260 m) to máme vzdušnou čarou pouze 4,5 km, ale ve skutečnosti nás čeká 16 km oklikou na jih po ledovci Arola a přes Col de l'Evêque (3 382 m). Výstup není příliš strmý a trhliny jakžtakž čitelné, sedla na hranici s Itálií dosahujeme v 9 h. Tentokrát sestupujeme na sever do 2 550 m a následně v závěru stoupáme za deště a sněžení po žebřících na chatu Bertol. Je sobota, proto je chata plně obsazena víkendovými turisty užívajících podzimních Alp. Jdeme brzy spát, protože nás čeká nejnáročnější poslední túra.

Bertol - polopenze s ubyt 82 CHF. Pivo 6, litr čaje 10. Chata je na skvělém místě. Jsou přezůvky, nabíjení mobilu a někdo má signál. Mapa.

Královská etapa přes Tête Blanche

Dnešní etapě se říká královská, moc se na ni těšíme, a zároveň máme obavy, jak zvládneme dlouhý sestup. Vstáváme v pět hodin a ještě za tmy si to mašírujeme s čelovkami po ledovci. Svítání a východ slunce má ve vysokých horách zvláštní pro mne nepopsatelnou a nezapomenutelnou atmosféru. V osm hodin stojíme na nejvyšším bodu celého šestidenního přechodu – vrcholu Tête Blanche (3 710 m) ležícím na švýcarsko-italské hranici. Výhled je z něj opravdu královský a dominuje mu s přehledem legendární Matterhorn (4 478 m). Odtud nás čeká někde více, někde méně exponovaný sestup zprvu po ledovci s trhlinami, později po strmých úbočích vrcholku Stockje. Dáváme fotografické přestávky, výhled za slunečného počasí na Matterhorn a Dent Blanche je skutečně dechberoucí. Méně se nám již líbí nekonečná cesta kamenolomem – kamením pokrytým ledovcem Zmuttglescher, protože jsme byli lenošní vystoupat 200 výškových metrů na chatu Schönbiel. Odtud by to byla po ledovcové moréně krásná procházka po trávě. Takto se trápíme několik hodin v kamení – co se dá dělat, příště budeme chytřejší. Nikam již nespěcháme, užíváme samoty, výhledy, lesy, louky, půvabná dřevěná švýcarská stavení… Zkrátka neděle, jak má být. Do Zermattu přicházíme v sedm večer, v nohách 23 km, výstupu 500 m a sestupu 2 200 m. Závěrečný nostalgický večírek dáváme v pizzerii a další den hurá domů.

Mapa.

Vlak Zermatt – Visp 37 CHF.

  

 

NAHORU

DOLÚ

VZDÁLENOST

1 den

1460

114

8,3

2 den

643

544

7,7

3 den

930

1646

20

       

4 den

900

255

13

5 den

1215

1053

15,7

6 den

500

2200

23

 

5648

5812

87,7

Praktické informace:

Délka: 87,7 km, 6 dní

Převýšení: +5 648 m / -5 812 m

Etapy: celková mapa

  • Chamonix - Albert Premier Hut: 8,3 km, +1460 / -114 m
  • Albert Premier Hut - Cabane d'Orny: 7,7 km, +643 / -544 m
  • Cabane d'Orny – Champex: taxi k Lac de Mauvoisin – Chanriot: 20 km, *930 / 1646
  • Chanriot – Vignettes: 13 km, +900 / -255 m
  • Vignettes – Bertol: 15,7 km, + 1215/ -1 053m
  • Bertol – Zermatt: 23 km, +500 / -2200 m