Kedarnáth

Konec příběhů o Šivovi končí tak, že.... Šiva se projevil ve formě nekonečného ohnivého sloupu na dvanácti místech Indie. Na těchto místech později vznikly chrámy.

Nejsevernější z nich je Kedarnáth, důležité poutní místo v oblasti Himálaje leží ve výšce 3 583 m, ve státě Uttarákhand v blízkosti  vrcholů  jako je Nandá Déví (druhá nejvyšší hora Indie) 7 816 m.

Velkolepý chrám v  Kedarnáthu  z 8.století je místem, kde je uctíván pramen řeky Manadakini (ve skutečnosti vzdálený 12 km).  Chrám je zasvěcen hrbu, který Šiva, když na sebe vzal podobu býka, zanechal při útěku před Pánduovci a ukryl se v zemi. Ostatní části Šivova těla jsou uctívány v dalších blízkých čtyřech chrámech. Tungnath (3 680 m) - paže,  Rudranath (2 286 m) - tvář, Madhyamaheshwar (3 490 m) - žaludek,  Kalpeshwar (2 220 m) - vlasy. Tyto 4 chrámy jsou hůře dostupné, ale je možné je navštívit. Společně všech 5 chrámů tvoří  Panc Kedar. 

Slovo Kedar má svůj původ v sanskrtu a arabštině. Vztaženo k Šivovi překládáme jako hora (mocný jako hora) a Nath znamená vládce – Pán. Šivovo jméno Kedarnáth tedy znamená Pán Šiva – mocný vládce hor. Kedarnáth je název přírodního parku Kedarnath, jméno hory Kedarnath (6940 m) v jeho oblasti.

Kedarnath byl nejhůře postiženou oblastí během přívalových povodní v roce 2013 v severní Indii. Chrámový komplex, okolní oblasti a město Kedarnath utrpěly rozsáhlé škody, ale struktura chrámu neutrpěla žádné „velké“ poškození, kromě několika trhlin na jedné straně čtyř stěn. Velká skála fungovala jako bariéra, která zachránila chrám před povodněmi. Okolní prostory a další budovy v tržnici byly těžce poškozeny.

Kedarnáth můžete navštívit na trekovém zájezdu CK Rajbas:

Poutní a posvátná místa Indického Himálaje

Články o místech ze stejné nebo podobné oblasti: Dárdžiling, Indie na Enfieldu 2017, KašmírKhardung LaKye, Ladakh, LehMoravian Church, Rádžasthán, SikkimTabo, Tádž Mahal, Kedarnáth

kedarnath