Mount Keňa

17 km od rovníku, 130 km od hlavního města Keni Nairobi, 450 km od moře se z okolních planin zvedá kuželovitý masiv, bývalý vulkán - Mt Keňa. Jeho nejvyšší vrchol Bation dosahuje výšky 5 199 m,  Nelion  5 188 m a známý Point Lenana 4 985 m. Předpokládá se, že během své aktivity dosahoval výšky 6 500 m.

Mt Keňa je nejvyšší horou Keni a druhou nejvyšší horou celé Afriky, hned po Kilimandžáru 5 895 m.

Mt Keňa skýtá jedinečnou raritu a to je 12  rovníkových ledovců nebo jejich zbytků a ledovcových údolí ve tvaru U, kterými je hora od vrcholu paprskovitě protkána. Pozůstatkem dřívejších ledovců na hoře je 20 ledovcových  ples různých velikostí a četné ledovcové morény ve výškách  3 950 - 4 800 m.

Národní park Mt Keňa zahrnující oblast kolem hory Mt Keňa je pro svoji jedinečnost zapsán na seznamu UNESCO. Krajina je jednou z nejpůsobivějších ve Východní Africe. Zvláště pro své západy slunce, kdy jsou v krajinném kontrastu tráva a stromy z planin s nejvyššími vrcholky hory. Scenérie obklopující toto místo jsou dechberoucí. Je to nedotčená divočina s jezery, plesy, ledovci, hustým lesem, minerálními prameny, jeskyněmi a zastoupením vzácných a ohrožených druhů zvířat, přizpůsobená vysokohorská planina a jedinečná horská a alpská vegetace.
Návštěvníci si mohou užít horolezectví, turistiku, jeskyňaření i kempování s drsnými ledovcem obalenými vrcholy, které poskytují dokonalou kulisu.

V divočině můžete pozorovat mnohá z těchto zde žijících  zvířat: slon, daman lesní, mongoose s bílým ocasem, různé druhy antilop - suni, duiker. Mezi zřídka viděná zvířata patří leopard, bongo, prase obří. Je zaznamenáno více než 130 druhů ptáků.

Mt Keňa je považována za posvátnou horu všemi okolními kmeny. Probíhají zde tradiční rituály, vycházející z víry, že na vrcholku hory žije jejich bůh Ngai se svojí ženou Mumbi. 

Zkušení horolezci mohou dosáhnout vrcholu  5 199 m, bývá jich ročně kolem 50. Ostatní turisté, trekaři ( 25 000) si mohou užít túr i v jen trochu menší výšce, která jim skýtá stejně úžasné výhledy a mimořádný zážitek z tropické přírody v těchto výškách v blízkosti rovníku. Nejvyšší místo, kterého mohou turisté dosáhnout, je vrchol Point Lenana 4 985 m.

Na Mt Keňa se můžete vydat na těchto zájezdech CK Rajbas:

Trekové a horolezecké zájezdy:

 

Články o místech ze stejné oblasti: Kilimandžáro, Mount Meru, Mount Keňa