Cerro Mercedario

Cerro Mercedario se nachází v centrálních Andách (pohoří Cordillera de la Ramada ) v argentinské provincii San Juan nedaleko chilských hranic. Přesná nadmořská výška je poněkud nejasná, protože různé zdroje naznačují, že je pravděpodobné, že bude někde mezi 6 700 a 6 770 m.  Výška 6 720 m, která je více přijímána v anglicky mluvících zemích, řadí tento vrchol v Jižní Americe jako 8. nejvyšší. Vrchol  Cerro Mercedario se nachází jen asi 100 km severně od nejvyšší hory Ameriky - Aconcagua (6 959 m) a pyšní se spoustou podobností s vyšším sousedem. Oba mají téměř kolmou stěnu, technickou jižní stěnu, ale také „standardní trasu“, která  je za dobrých podmínek  obyčejný "choďák"  odpovídající  téměř sedmitisícovému kopci. Vzhledem k suchému podnebí se standardní cesta (Cesta Inků) na Mercedariu nemusí v letních obdobích vůbec dotknout sněhu. To neznamená, že tyto šestitisícové andské vrcholy jsou snadné.  Nadmořská výška a počasí, hlavně silný vítr, si stále zaslouží velký respekt a lezení na tyto vrcholy je proto fyzicky velmi náročné. Ve srovnání s Aconcaguou má Mercedario kratší přístup, ale mnohem silnější  pocit, že nikde blízko nikdo není. Žádné davy nejsou přítomny. Problémem někdy mohou být  logistické komplikace spojené s nástupem na trek . 

Poprvé na Mercedario  vystoupili v roce 1934 Adam Karpiński a Wiktor Ostrowski, členové polské andské expedice, kterou vedl  Konstanty Jodko-Narkiewicz. Polská skupina na vrcholu postavila mohylu - kamenného mužika.
V roce 1968, po několika pokusech některých nejsilnějších argentinských horolezců, dosáhla japonská skupina vedená Saburem Yoshidou prvního výstupu jižní stranou. V roce 1971 vylezla severní stěnu rakouská expedice, kterou vedli Fritz Moravec (čekého původu) a Othmar Kucera. V roce 1972 Italové Sergio Job Gino a Antonio Beorchia Nigris vylezli na Mercedario běžnou cestou a objevili  těsně pod vrcholem zříceniny Inků. V lednu 1975 se italské expedici pod vedením Antonia Mastellara podařilo vylézt na východní stranu. V roce 1983 zvládla  malá expedice z italské Gorizie traverz jihozápadním hřebenem, který je považován za nejtěžší cestu hory a jednu z posledních horolezeckých výzev v Andách. 27. ledna Mauro Collini, Sergio Figel, Mario Tavagnutti a Rudi Vittori vystoupili   na vrchol.

Mercedario můžete spatřit na trekovém a horolezeckém zájezdu CK Rajbas:

Mercedario 6701 m vysoká hora ve stínu Aconcaguy

Články o místech ze stejné nebo blízké oblasti: Andy, Aconcagua, Fitz Roy, MercedarioOhňová země, PatagoniePerito MorenoTorres del Paine

foto