Fitz Roy - Cerro Chaltén - Argentina, Chille 

V Patagonii na hranicích území Argentiny a Chile Hora se tyčí do skromné výšky  3405 m hora Fitz Roy - Cerro Chaltén.  V každém území přináleží jinému národnímu parku, v Argentině NP Los Glaciares, v Chile NP Bernardo O´Higgins. Žulový masiv s hladkou stěnou, vysokou téměř 2 000 m, patří i přes svoji relativně malou výšku k horolezecky nejobtížnějším výstupům, hlavně kvůli nestálosti počasí.   První, komu se podařilo vrchol zdolat, byli v roce 1952 Francouzi Lionnel Terray a Guido Magnone.  Každý rok se podaří dostat na vrchol pouze několika horolezcům.
Původní název hory Cerro Chaltén - Kouřící hora je překladem z jazyka indiánů Mapučů. Ti horu pojmenovali podle věčně přítomných mraků kolem vrcholu. Jen méně často se stane, že je Cerro Chaltén vidět krásně celý s jasnou oblohou kolem.
Horu v roce 1877 pojmenoval cestovatel a objevitel Francisco Moreno na Fitz Roy podle kapitána Roberta Fitz Roye, který velel jeho průzkumné lodi.
Nejbližší místo hory Fitz Roy, ke kterému ještě vede silnice,  je El Chaltén,  vesnice, která se časem rozrostla v městečko poskytující zázemí civilizace návštěvníkům oblasti. Nádherná Laguna de los Tres je místem, které dodává k hoře Fitz Roy jedinečnou scenerii. Vychutnat si mohou nejen horolezci, ale i návštěvníci na jednodenním výletě nebo několikadenním treku.

Fitz Roy můžete spatřit na trekovém zájezdu CK Rajbas:

Patagonie a Ohňová země - treking

Články o místech ze stejné nebo blízké oblasti: Andy, Aconcagua, Fitz Roy, MercedarioOhňová země, PatagoniePerito MorenoTorres del Paine

.