Perito Moreno

Perito Moreno u jezera Argentino je nejvěhlasnější ze 47 hlavních ledovců v NP Los Glaciares, známý a obdivovaný celým světem, místními obyvateli, odborníky, horolezci, turisty. Jeho magická světlounká modř v nesčetných odstínech, měnících se podle denního světla, učarovala snad každému navštěvníkovi. Mohutnost namodralé  ledovcové masy, jakoby pravidelná členitost může připomínat zmenšenou čínskou Terakotovou armádu.

Ledovec  Perito Moreno je u svého konce široký až 5 km, nad hladinou bývá jeho průměrná výška 74 m a pod vodou dosahuje hloubky 170 m, jeho délka je 30 km.  Je jedním z mála ledovců, který se stále zvětšuje. K jezeru Argentino se posouvá rychlostí 2 m za den.  Jeho návštěvníci mají možnost zažít přímo na místě, slyšet a vidět odlamování čelní ledové stěny v malých kouscích i mohutných kusech. To vyvolá vlnobití a v případě skutečně obřích kusů, může následná řetězová reakce vyvolat odlamování další.  Jednou za několik let dojde k souboji o prostor mezi vodou a ledem v jezeře a dojde k bouřlivému jevu, Španěly nazývanému "La Ruptura" - mohutnému odlomení, kdy se hladina vody v jezeře zvýší až o 30 m.

Argentinci si jsou dobře vědomi bohatství, kterým je Perito Moreno pro celý svět. A pro ty, kdo jej chtějí vidět, zbudovali kolem ledovce stezky s vyhlídkami, po kterých je možné se procházet a ledovec pozorovat. Je možné i se projít i po ledovci samotném nebo se k jeho čelu přiblížit na lodi.

Perito Moreno můžete spatřit na trekovém zájezdu CK Rajbas:

Patagonie a Ohňová země - treking

Články o místech ze stejné nebo blízké oblasti: Andy, Aconcagua, Fitz Roy, MercedarioOhňová země, PatagoniePerito MorenoTorres del Paine