Patagonie

 

Patagonie je název pro oblast na jihu Jižní Ameriky, která náleží dvěma státům, Argentině a Chile. Na území Argentiny leží větší část Patagonie, v Chile pak menší část, na pevnině i v moři (na souostroví Ohňová země). Severní hranice Patagonie je přirozeně tvořena řekou Colorado. Východní Patagonie (argentinská) je z velké části tvořena Patagonskou pouští/stepí. Ta vznikla v důsledku teplého počasí a nedostatku srážek, které nepustí dál ze západu Andy. Je největší argentinskou pouští a 8. největší pouští na světě na rozloze 673 000 km². Západní Patagonie (chilská) se nachází na západní straně And, jejichž některé ledovce se do výšek zvedají rovnou od moře. Podnebí zde je naopak chladné, vlhké, s množstvím srážek, způsobené studeným Humboldtovým proudem.
Patagonie je velkým lákadlem a výzvou pro mnohé dobrodruhy, horolezce i běžné turisty. Každý z národních parků obou zemí je jedinečný. Surová nedotčená krása přírody této oblasti uchvátí každého. Nejznámější z 16 národních parků Chile je Národní park Torres del Paine s často fotografovanými masivy fotogenických žulových věží Cuernos del Paine a Torres del Paine.
Z argentinských parků se těší velké popularitě - Národní park Tierra del Fuego, Národní park Los Glaciares s kultovní horou Fitz Roy, žulovými monolity Cerro Torre a ledovcem Perito Moreno s šedesátimetrovým čelem, jedné z nejúžasnějších přírodních zajímavostí Jižní Ameriky. U čela ledovce je i možnost hodinové plavby lodí. Dalším fenoménem Patagonie je v souostroví Ohňové země ledovec Martial.
Přibližně 2,5 milionu obyvatel Patagonie žije na ploše cca 1 milion km² .

Do Patagonie se můžete vydat s trekovým zájezdem CK Rajbas:

Patagonie a Ohňová země - treking

Články o místech ze stejné nebo blízké oblasti: Andy, Aconcagua, Fitz Roy, MercedarioOhňová země, PatagoniePerito MorenoTorres del Paine