Národní park Torres del Paine

V Jžní Americe, v Patagonii, na samém jihu Chile, v blízkosti hranic s Argentinou, se rozkládá jeden z nejúžasnějších národních parků světa - Národní park Torres del Paine.

Park byl založen v roce 1959 jako Parque Nacional de Turismo Lago Grey. O dva roky později byl park přejmenován na Národní park Torres del Paine. V současné době je park součástí Národního systému chráněných oblastí Chile. V dubnu 1978 byl park zapsán do seznamu UNESCO jako biosférická rezervace a od té doby patří do vybrané skupiny reprezentativních oblastí z různých ekosystémů světa. V roce 2013 web virtualtourist.com od společnosti TripAdvisor Media Group označil park za 8. div světa, po čtyřměsíční soutěži, ve které si lidé vybírali jednu turistickou destinaci mezi 330 různými místy z více než 50 zemí.

Nejstarší záznam, který potvrzuje lidský život v této oblasti, je z doby před 6500 lety. Prvním dobrodruhem, který se do této země přepravil, byl Baqueano Santiago Zamora (1870-1890) a stal se poté odborníkem na tento region. Později přišel Ignacio Serrano Montaner (1846-1888). O několik let později poslala chilská vláda do oblasti Tomáše Rogerse (1879-1890), aby provedli průzkum.
První turistickou expedici do Torres del Paine zorganizovala v roce 1879 lady Florence Dixie. Spolu se skupinou přátel byli prvními turisty, kteří přišli z Evropy a zajímali se o pohoří Paine. Poté vědci Otto Nordenskjold (1895) a Carl Skottberg (1908) provedli průzkumné expedice.

V roce 1896 britský přistěhovalec Walter Ferrier získal vládní povolení usadit se na pozemku mezi řekami Paine, Serrano a Gray v severozápadním cípu Lago Del Toro, kde začal budovat farmu pro dobytek. Ta fungovala až do roku 1976, kdy její poslední majitel, hrabě Guido Monzino, daroval pozemek státu Chile za účelem připojení k národnímu parku.
V letech  1910 - 1960 se na území parku chovalo velké množství domácího dobytka. To mělo významné ekologické důsledky. Oblast parku byla ovlivněna hlavně lesními požáry, které byly způsobeny vyklízením půdy pro použití pro hospodářská zvířata.
Způsobené škody vedly k většímu povědomí o ochraně jak ve vládě, tak v komunitě . V roce 1930 pak započala etapa ochrany a snahy, aby se toto místo stalo chráněnou oblastí, kde by se lidé mohli těšit z její krásy, což se podařilo.

Fotogeničnost tohoto parku je ohromující. Nabízí překrásné přírodní scenérie, masivy s žulovými věžemi ozářené vycházejícím sluncem, jezera s navazujícími strmými štíty, jejich majestátné siluety, namodralé jezerní ledovce. Kondor, puma, lama a množství dalších zvířat dotvářejí obrázek zachráněného světa, který si nedotčeně ve své syrovosti a kráse žije svým vlastním životem.

Nejvyšší vrchol je Cerro Paine Grande - 2,884m, je zároveň nejobjemnější. Byl zdolán 4x, v letech 1957, 2000, 2011 a 2016.
Návštěva národního parku nemusí být o zdolávaní nebezpečných výšek, ale můžete si ho naplno vychutnat na některém z treků.

Národní park Torres del Paine můžete navštívit na turistickém zájezdu CK Rajbas:

Patagonie a Ohňová země - treking

Články o místech ze stejné nebo blízké oblasti: Andy, Aconcagua, Fitz Roy, MercedarioOhňová země, PatagoniePerito MorenoTorres del Paine