Polonnaruwa

Polonnaruwa  se stala druhým hlavním městem Srí Lanky po zničení Anuradhapury v roce 993.
Pohádkové ruiny  velkolepého zahradního města  ze 12. století společně s mnoha paláci a dalšími stavbami, sochami Buddhů jsou od roku 1982 zapsány na seznamu UNESCO.
Jejich zmenšené modely je možné si prohlédnout v muzeu. Autentické místo však nic nenahradí.
Královský palác  - je první skupinou ruin, se kterou se setkáte po vstupu na starověkého města. Tato skupina budov pochází z doby krále Parakramabahu I. (1153 - 1186). Královský palác byla mohutná stavba o rozměrech 31 m krát 13 m s 50 pokoji, podepřenými 30 sloupy. I dnes, přestože zbyly jen některé ze stěn, působí ohromujícím dojmem. Představte si však ještě, že palác je vysoký sedm pater se stěnami o tloušťce 3 m, jak tvrdí archeologové!
Jednou z nejzachovalejších staveb ve skupině Royal Palace Group  je Královská audienční síň s krásnými do kamene vyřezávanými slony na stěnách. Každý ze slonů je v jiné pozici a divá se jinam než ostatní. Ke královské audienční síní vedou působivé schody se lvy na vrcholu každé strany.
V jednom rohu areálu paláce je královský bazén s krokodýlími chrliči, jejichž tlamami je do bazénu přiváděna čerstvá voda.
Každá z obřích soch Buddhy v Polonnaruwa, vytesaných z jednoho bloku žuly, je kapitolou sama o sobě. Stojící 7 m vysoká s neobyklou pozicí rukou a smutným výrazem je považována za nejkrásnější. Socha ležícího Buddhy vstupující ho do nirvány je 14 m dlouhá. Ohromujícím dojmem působí socha uvnitř paláce Lankalitaka se zdmi  širokými 4 m a vysokými 17 m. Monumentální socha stojícího Buddhy vysoká přes celou zadní stěnu vás ohromí hned při vstupu do posvátného prostoru.
Rankot Vihara je obrovská dagaba ve výborném stavu, vysoká působivých 54 metrů! Je to největší dagaba v Polonnaruwě, čtvrtá největší na Srí Lance a pochází z doby krále Nissanky Mally (1187 - 1196).
Krásná dagaba Kiri Vihara „mléčně bílá“ byla postavena na počest královny. Když archeologové přišli do oblasti a vyčistili ji ze zarostlé džungle, našli po 700 letech původní vápennou omítku stále v bílém dokonalém stavu! Toto je nejzachovalejší neobnovená dagaba v Polonnaruwě.

Místo Polonnaruwa můžete navštívit na motorkářském zájezdu CK Rajbas:

Silvestrovskou Srí Lankou na enduru

a na turistickém a poznávacím zájezduCK Rajbas:

Srí Lanka pohodově s polopenzí

Články o místech ze stejné oblasti: Adam’s Peak , Anuradhapura, Dambulla, Polonnawura

Polonnaruwa1

 

polonnaruwa2

 

polonnaruwa4