Anuradhapura
Anuradhapura je historicky první hlavní město Srí Lanky, ležící v její střední severní části.
Je jedním ze starobylých hlavních měst Srí Lanky, které bylo po mnoho staletí centrem théravádského buddhismu. Díky ruinám starověké srílanské civilizace ji UNESCO v roce 1982 přidalo na svůj seznam pod názvem Posvátné město Anuradhapura.

Anuradhapura je největší klášterní město starověkého světa. Jeho historie se datuje od 5. st.př.n.l. až do 11.st.n.l., kdy bylo majestátným sídlem království Srí Lanky.
Královským sídlem a jako hlavní město země byla po dobu 1400 let, za vlády 130 králů.
Anuradhapura - první plánované město na Srí Lance a první historické hlavní město Srí Lanky založené v 5.st.př.n.l. poskytuje fascinující pohled na honosnou, skvěle rozvrženou předkřesťanskou metropoli, bohatou na mohutné buddhistické svatyně a kláštery, nádherné paláce, pavilony a parky, bazény a obrovské nádrže na vodu, mnoho z nich je mistrovskými díly architektury, umění, sochařství a techniky. Anuradhapura nabízí řadu nezapomenutelných památek.
Město bylo vyhrazeno pro krále, jeho ministry a pro obchodování a předměstí byla plánována jako oblasti sloužící městu i osadami pro askety. Místo je plné zrekonstruovaných památek, obnovených budov, zachovalých ruin a historických památek, kde archeologické vykopávky stále pokračují. Anuradhapura byla kolébkou slavné sinhálské buddhistické civilizace.
Pýchou Anuradhapury jsou starobylé stupy a starodávné nádrže. Stupy nebo dagoby (budovy typu pagody) s  úžasnými kopulemi - zázraky starověkého stavebního inženýrství na Srí Lance byly postaveny s citem k působení světla u vysokých staveb, včetně mnoha dalších technických faktorů.
Dalšími zajímavostmi v Anuradhapuře jsou nádherné monumentální skalní rytiny, obrovské kamenné pilíře, které pyšně stojí uprostřed ruin královských paláců, buddhistické kláštery a chrámy, překrásné bazény se sofistikovanými technikami hydrologického inženýrství. Thuparama Dagoba, která schraňuje relikvii klíční kosti Buddhy, skalní chrám Isurumuniya, který je pokladem soch, 2 200 let starý strom Sri Maha Bodhi, který je nejstarším historickým stromem na světě, buddhistický klášter Abhayagiri, Jetawana Dagabas, tři hlavní starodávná zavlažovací jezera Anuradhapury jsou Tissawewa, Nuwarawewa na jihu a Basawakulama na severu, která zásobovala vodou zemědělství a zdobila hlavní město téměř dvě tisíciletí stejně jako dnes.

Místo Anuradhapura můžete navštívit na motorkářském zájezdu CK Rajbas:

Silvestrovskou Srí Lankou na enduru

a na turistickém a poznávacím zájezduCK Rajbas:

Srí Lanka pohodově s polopenzí

Články o místech ze stejné oblasti: Adam’s Peak , Anuradhapura, Dambulla, Polonnawura