Kambodža - Angkor Wat

Chrámové město Angkor Wat na severozápadě Kambodži nefascinuje lidstvo náhodou. Tento největší náboženský komplex na světě vznikl ve 12.století na obdélníkovém půdorysu, na ploše 1 km², obklopen/chráněn širokým vodním příkopem, poze se dvěma přístupovými cestami. To způsobilo, že je komplex zachován až do dnešních časů, aniž by ho pohltila okolní džungle. Přesto se v něm setkáte s místy, kde obří stromy staré stovky let budovami prorůstají a působí  tak silným dojmem autentičnosti, monumentality. Záměrem bylo, aby symbolizoval domov bohů, hinduistickou posvátnou horu Méra. Vše má zde svoji symboliku.

Svět žasnul, když bylo v roce 2007 bylo pomocí nových technik a metod NASA  zjištěno, že největším městem na světě v pre-industriální době byl právě Angkor Wat. v porovnání například s věhlasným mayským městem Tikal v Guatemale bylo asi 20× menší. Centrum města se rozkládalo od východu k západu na cca 24 km, od severu k jihu na 8 km. Kolem toho centra se napojovalo další osídlení o celkové rozloze cca 3000 km2.

Výchozím místem pro návštěvu Angkor Wat je město Siem Reap, vzdálené cca 6 km. Záleží na vás, kolik máte na prohlídku času a peněz na vstupné. Podle toho si můžete zvolit, zda komplex budete procházet pěšky nebo si ho prohlédnete na půjčeném kole nebo motorce. Můžete se nechat vozit i oblíbeným tuk-tukem.

Angkor Wat je symbolem Kambodži a zaujímá své místo i na státní vlajce, je chráněn UNESCO.

kambodza

Podrobnější informace k tomuto místu najdete na Wikipedii:

Angkor Wat můžete navštívit na motorkářském zájezdu CK Rajbas:

Kambodža na enduru

a na turistickém a poznávacím zájezdu:

Kambodža individuálně
Vánoční Kambodža
Kambodža o jarních prázdninách

Články o místech ze stejné oblasti: Angkor Wat