Mořský Národní park Tarutao

Mořský Národní park Tarutao, jednu z thajských nejúžasnějších nedotčených oblastí, můžete navštívit na samém jihu Thajska. Tento thajský přírodní poklad je národním parkem od roku 1974 a chybělo málo, aby figuroval i na seznamu UNESCO. Rozprostírá se na ploše 1 490 km² v Andamanském moři na 51 ostrovech. Většina ostrovů je neobydlena. Některé tvoří vyjímku.
Podle největšího z nich  Ko Tarutao nese národní park své jméno. Název Tarutao znamená „ostrov starých". Ostrov zaujímá plochu 152 km², nejvyšší  místo leží ve výšce 713 m.  Od sousedící Malajsie na jihu je Ko Tarutao vzdálen jen 5 km.
Ostrovy NP Karutao se skvěle zachovalými deštnými pralesy s bohatou faunou jsou obklopeny korálovými útesy s tyrkysovou vodou a zářícími bělostnými plážemi. Místo stvořené pro potápění a šnorchlování.
Mezi běžné druhy, které se v parku vyskytují, patří prase divoké, cibetka, myší jelen, zoborožec, langur, různí dravci, síťovaný phyton a kobra královská. Odhaduje se , že v parku žije  100 různých druhů ptáků. Domácí dobytek, který zde byl zanechán lidmi, kteří se odstěhovali již před desítkami let, se přizpůsobil životu v divoké přírodě a jeho počet roste.

Ostrov Ko Tarutao sloužil jako věznice mezi roky 1938 až 1948, byli sem přiváženi političtí vězni. Velmi zajímavý osud v určitém období potkal vězně i strážce, kdy společně z hladu přepadali lodě plující kolem ostrova, aby přežili. Pozůstatky po věznici je možné navštívit i dnes. Po válce se na ostrově usadili farmáři a rybáři. Do roku 1973 počet obyvatel na ostrově dosáhl 1 000. Populace se však snížila na 17 rodin poté, co ostrovy získaly status národního parku.

Ko Tarutao a další ostrovg Ko Adang  sdílí několik podobností. Jsou to dva největší ostrovy parku. Oba  byly místem, kde pobývali piráti. Oba ostrovy jsou v současné době chráněnými oblastmi a jedinou možností ubytování zde je několik bungalovů a stanů, udržovaných NP Tarutao. Jsou tedy místem, kde si můžete užít jeho klid a krásu.

Nejznámějším cílem parku je malý ostrov Ko Lipe, který byl jedním z nejkrásnějších ostrovů v celém Thajsku. Bohužel je nyní kvůli neregulovanému vývoji je téměř 90% pláží plných loděk s motorem a celý ostrov vypadá jako staveniště. Stejně jako jinde v zemi jsou letoviska postavena na plážích. Jinými slovy - další ztracený ráj.

Naštěstí na ostatních ostrovech je vývoj pod kontrolou a právě na nich můžete zažít opravdový pocit štěstí z nedotčenosti přírody a krásy zároveň.

Tarutao můžete navštívit na motorkářském zájezdu CK Rajbas:
Vánoční thajské pálivé enduro + tropické ostrovy?
Thajské pálivé enduro + tropické ostrovy?

a na turistickém a poznávacím zájezdu:
Vánoční Thajsko – tropické ostrovy a hornatý sever
Thajsko – tropické ostrovy a hornatý sever
Ostrovy jižního Thajska s jógou

Články o místech ze stejné oblasti: Tarutao

 tarutao narodni park4

 

tarutao narodni park1

 

tarutao narodni park2

 

tarutao narodni park3