Marrákeš

Ve  vnitrozemí, skoro  ve středu Maroka, se nachází jeho  4.největší město - Marrakéš s miliónem obyvatel. Leží ve výšce 468 m, na úpatí Atlasu, jehož zasněžené vrcholky lze z města vidět. Má krásné letiště Menara, bohatou historii a spoustu památek, vždyť je jedním ze 4 královských měst Maroka.
Marrakéš je město, kam se člověk musí vydat a zažit jej, Evropan zde najde nejbližší nefalšovanou exotiku.
Nejmocnější dojem na člověka  zřejmě udělá autentický život na náměstí Djemaa el Fna a ojedinělá okouzlující botanická zahrada Jardin Majorelle.
Obrovské náměstí Djemaa el Fna v blízkosti mediny (starého města), jeden ze symbolů města, zapsané v UNESCO, jedno z hlavních kulturních míst v Marrákeši. jakoby zakonzervovalo tempo života a atmosféru od dob svého založení v 11.století.
Náměstí Jemaa el-Fna, Představuje jedinečnou koncentraci populárních marockých kulturních tradic, které máte možnost  pozorovat prostřednictvím hudebních, náboženských a uměleckých projevů.
Je zárověň gigantickým trhem, přehlídkou hudebních umělců, akrobatů, agitátorským místem politickým i náboženským. Zaujme-li někoho hudební, akrobatický či jiný projev někoho z předvádějících, je vhodné zdržet se jen pár vteřin, případně počítat s finančním příspěvkem. Je to zde běžné pro všechny místní, tak se nemůžete divit, když nepřispějete a manažer umělce se na vás nehezky oboří.
Ale přispět je opravdu na co. Pestrost a kvalita je nezměrná.
Ve dne, než se zatouláte v ulíčkách mediny, se zde můžete občerstvit vynikajícími džusy z čerstvě vytlačené šťávy tropického ovoce všeho druhu.
Se soumrakem se začíná kouřit a linout vůně připravovaných jídel z "hospůdek" pod širým nebem, kterých je plné náměstí. Jejich zaměstnanci nevynechají příležitost upozornit kolemjdoucí, že mají povečeřet právě u nich. Tuto příležitost by byla chyba nevyužít. 
Večer, za tmy, se pak stává náměstí hmotou světýlek, lampiónků a kouřících voňavých dýmů. Někde v nich zahaleni se baví, veselí a večeří lidé.

Marrakech byla také vždy cílem pro umělce, milovníky módy a designu. Jak pro inspiraci, tak i pro jejich tvorbu, velkolepé focení a filmové produkce. Díky své atraktivnosti, exotičnosti, barevnosti, krásnému počasí a skvělému světlu po celý rok. 
Tyto okolnosti daly vznik Jardin Majorelle, které nabízí úplně opačnou atmosféru než náměstí Djemaa el Fna.
Historie vzniku a existence Jardin Majorelle je spojena s takovými jmény jako francouzský malíř Jacques Majorelle (1886-1962), ikona modního návrhářství Franouz Yves Saint Laurent a jeho partner  Pierre Bergé.
Botanická zahrada musela být opravdu rájem pro majitele, pro jejich inspiraci a tvorbu. Pečlivě zvolené a umístěné rostliny dali vznik zahradě klidu, zahradě meditace. Protože byla i dřive otevřena veřejnosti, mohli sem přicházet mladí Marrakéšani a skryti se držet za ruce, což bylo nepřípustné. Intenzivní kobaltová modř (inspirovaná jezerem Tasgah v pohoří Atlas), světlá modř nebe, šťavnatá zeleň rostlin a žluté nádoby, to vše odrážející se ve vodních hladinách je něco dechberoucího. Z téhle zahrady nebudete chtít odejít a budete se sem vždycky chtít vrátit. Zahrada dala vznik parfémů Yves Saint Laurenta - Jardin Majorelle a Soir de Marrakech.

Marrakéš můžete navštívit na těchto zájezdech CK Rajbas:

Trekové zájezdy: 

Maroko - hory, pouště, lidé

Motorkářské zájezdy:

Maroko na motorce

Články o místech ze stejné oblasti: Erg Chebbi, Marrákeš

marrakes 1

 

marrakes 2