Dhaulágirí 

Dhaulágirí 8 167 m (Bílá hora) - leží v masívu Dhaulágirí v Himálaji v Nepálu.
Byla po svém objevení v roce 1808 považována za nejvyšší hora světa až do roku 1838. Nyní je výškou v pořadí sedmá.
Prvenství Dhaulágirí však zůstává - je nejvyšší horou světa svým převýšením. Údolí blízké řeky Kali Gandaki převyšuje o 7 000 m na  vzdálenosti 30 km. Její výšku a krásu si lze vychutnat pohledem i z dálek, protože vyčnívá nad okolní nižší hory a ty ji necloní. Za dobrého počasí je vidět i ze severní Indie.
Řeka Kali Gandaki teče Nepálem ze severu na jih, od hranic s Čínou, přes území království Mustang, Údolím se táhnou dva velehorské masívy. Jeden z nich je masív Dhaulágirí a druhý masív Annapurna. Údolí je považováno za nejhlubšího na světě, odděluje od sebe dvě nejvyšší hory obou masívů, věhlasné osmitisícovky - Dhaulágiri 8 167 m na západě a Annapurnu  8091 m na východě. Vrcholy jsou od sebe vzdáleny 34 km.

Na vrchol Dhaulágirí vede 12 cest +3 na vrcholový hřeben, byla zdolána ze všech světových stran.
Poprvé ji chtěli zdolat v roce 1950 Francouzi. Nenašli ale vhodnou cestu a rozhodli se pro protější Annapurnu, kterou tehdy vylezli.
Další expedice také nebyly úspěšné, až o 10 let později v roce 1960 se podařilo 8 členné expedici vedené Švýcarem Maxem Eiselinem vrchol zdolat.

Na vrchol Dhaulágirí vystoupili tito čeští horolezci:
1984 - Jan Šimon (zahynul při sestupu), Karel Jakeš, Jarýk Stejskal - prvovýstup západní stěnou
1990 - Leopold Sulovský, Stanislav Šilhán - klasickou cestou SV hřebenem
2008 - Martin Minařík, Radek Jaroš, Zdeněk Hrubý
2009 - David Fojtík

Dhaulágirí láká samozřejmě i trekaře.
Dhaulagiri trek je pro svoji vzdálenost a fyzické požadavky vhodný pro zkušené trekaře s obřím smyslem pro dobrodružství a potřebnou fyzičkou, aby si mohli užít výzvu jednoho z nejneobvyklejších treků v celém Nepálu. Je to trek pro ty, kteří jsou připraveni otestovat limity své odolnosti a výdrže na všech úrovních, s malým komfortem, který na trecích nabízejí stále oblíbenější lodžije nebo čajovny. Je to tradiční trekking v nejlepším slova smyslu, návrat do minulé éry expedic a nosičů, kteří  šlapou klikatící se cestou mezi zasněženými vrcholky, přes ledovce a přes vysoké průsmyky, používanou po staletí pro obchodní účely a pro spojení se sousedícími údolími.
Dhaulagiri trek je cesta,  je pro ty, kdo si věří a mají chuť odměnit sami sebe pobytem v jedné z nejdramatičtějších a nejmalebnějších oblastí Nepálu, v téměř úplné izolaci od mnohem vyhledávanějších turistických tras. Trek prochází krajinou s bujnou vegetací, terasovitá pole zázračně vytesaná v podhůří, vzdálená údolí zdánlivě zapomenutá v čase a řídce osídlená, s neustále zvědavými dětmi s rozzářenými úsměvy.
Podél trasy na vás bude úžasná Dhaulagiri shlížet vysoko z výšky spolu s více než tuctem dalších vrcholů 7 000 m..

Oblast Dhaulágirí můžete navštívit na těchto zájezdech CK Rajbas:

Trekové zájezdy: 

Nepál - Dhaulágiri trek + možnost výstupu na Dhampus Peak

Články o místech ze stejné oblasti: AnnapurnaBhaktapurBoudhanath, Dhaulagirí, Káthmandú, ManasluMomoMera Peak,  Mount Everest, Mustang království, Mustang – Jampa Monastery, Mustang – čorten Sumda, Pashupatinath, Patan, Tsum Valley, Nepál ubytování - lodžije Everest trek, Nepál ubytování - lodžije Manaslu trek, Nepál ubytování - lodžije Mustang trek.

Nepl Dhaulagiri 39 velk