Tádž Mahal / Taj Mahal

Pohádkový Tádž Mahal přitahuje všechny romanticky založené duše, ty, co se zajímají o architekturu a krásu, i ty, kteří ho prostě jen chtějí vidět. Ročně jej navštíví 7–8 milionů návštěvníků. Na seznamu UNESCO je od roku 1983. Jedním z nových 7 divů světa byl zvolen v roce 2007. Na místě jsou pak ale všichni atmosférou Tádž Mahálu zasaženi stejně.

Tádž Mahal - jednoznačný symbol Indie, architektonický skvost ze sněhově bílého mramoru na břehu řeky Jamuna, nechal postavit v roce 1632 ve městě Ágra islámský mughalský vladař Šáhdžahána na paměť Mumtáz Mahal (Vyvolená paláce), své manželky, kterou miloval tak, že ho navzdory tradicím, doprovázela vždy a všude, i na válečných výpravách. Na jedné z nich, v pokročilém stádiu těhotenství , při porodu 14. potomka, zemřela. Šáhdžahán byl nevýslovně její smrtí zasažen. Za pár dní mu zbělely vousy a vlasy, vyhlásil dvouletý státní smutek, během kterého bylo zakázáno slavit, poslouchat hudbu, nosit šperky a používat parfémy.Tádž Mahal byl vystavěn pro ni, pro Mumtáz Mahal,  aby symbolizoval věčnou lásku  a krásu s ní spojenou . Sargofág Mumtáz Mahal je hluboko pod úrovní podlahy, na které návštěvníci mohou obdivovat pouze kenotaf. Její manžel, stavitel Tádž Mahalu Šáhdžahán byl pohřben vedle ní, i když to narušuje ostatní všudepřítomnou absolutní symetrii a jeho záměrem bylo spočívat na opačném břehu řeky v černém Tádž Mahálu.
Mughalská architektura vynikala okázalostí, propracovaností a unikátní syntézou několika architektonických slohů, zejména islámského, perského a indického.
Tádž Mahal vznikal ve velké době, v období úspěchu vlády islámských Moghulů v Indii, vznikal jako největší dílo své doby. Vše v zemi bylo podřízeno tomu, aby byl Tádž Mahal dostavěn. Bez ohledu na na nedostatek peněz, hlad jinde. Vše, jídlo, peníze směřovalo do Ágry, aby tvůrci měli dostatek a mohli dílo dokončit. Stavba trvala 22 let od roku 1632.

Jedná se o mistrovské dílo architektonické, inženýrské, umělecké a řemeslné, pověstné svou symetrií. Za architekta je považován Ustad Ahmad Lahori.
Na symetrii Tádž Mahalu se velmi pečlivě dohlíželo, protože matematika a proporce jsou podstatnou součástí velké architektury a také božího plánu. Z hlediska islámu je matematika oporou dokonalosti. K vytvoření božské dokonalosti používali architekti dokonalé tvary.
Návštěvníka Tádž Mahal okouzlí sám o sobě i atmosféra celého komplexu staveb a zahrad.
Když se však ocitne v těsné blízkosti bílého Tádž Mahalu, tváří v tvář, je ohromen jeho bělostí, čistotou, krásou a zároveň pocitem svobody, volnosti, lásky, který v něm Tádž Mahal evokuje.
V kom přítomnost v Tádž Mahal vyvolá i zvědavost, jak a proč vznikal, dozví se pozoruhodné informace a souvislosti a Tádž Mahal se stane rázem ještě zájímavější a přitažlivější, úžasnější. A to stojí zato.
Záhadné postavy dejín - staviteľ Tadž Mahálu
Secrets of the Taj Mahal - National Geographic
Secret UNDERGROUND Zone of Taj Mahal - What's inside?
Barva bílého mramoru se s denní dobou mění a s ní i atmosféra. S vycházejícím sluncem v oparu mívá Tádž Mahal narůžovělou barvu, přes den bílou a navečer zezlátne.
Je vystavěn na obří podestě s pilotami, aby řeka nemohla způsobit pohyb podesty. Červený pískovec a cihly - základní stavební materiál, je obložen bílým mramorem s nádhernými  s vyřezávanými a vkládanými florálními ornamenty z drahokamů a polodrahokamů, technikou Pietra dura. Kaligrafická výzdoba je provedena černým mramorem.
Minarety se mírně odklánějí, aby nebyla perspektivou narušena pohledová geometrie a také, aby v případě zemětřesení spadly v odklonu od Tádž Mahal a ne na něj.
Jednou z mnoha dalších vychytávek architekta je pohled na Tádž Mahal vstupní branou. Jeví se nám ve tmavém orámování  jako obrovský. Při pohybu vpřed se pohledově zmenšuje a když vyjdete z brány a blížíte se k němu, začne se znovu zvětšovat.
V symetrických perských zahradách jsou - šťavnatě zelené  rostliny, pestré barevné květy, čistá voda ve fontánách, kanálech a bazénech - neodmyslitelnou součástí ráje. Stejně je to v komplexu Tádž Mahalu.

Každopádně snad téměř každý si rád z tohoto místa odveze fotku sebe v pozadí s Tádž Mahálem. Je možné, že právě zde vzniklo jedno z prvních zveřejněných selfíček, postaral se o to George Harrison z Beatles v roce 1966. Po fotce s Tádž Mahalem touží cizinci i místní. Protože jsou Indky krásné, krásně barevně oblečené, nádherně se usmívají, fotka jim vyjde vždycky. Jim i těm, kteří využijí příležitost a vyfotí si ji také.

Jak si Indové stavby, prostoru Tádž Mahálu váží a chtějí, aby byla co nejlépe dochována, svědčí i to, že při vstupu si nazouváte na boty návleky a v těch pokračujete dál.

Místo Tádž Mahal můžete navštívit na těchto zájezdech CK Rajbas:

Cyklistické zájezdy:

Poznávací zájezdy:

Indie - všechny pecky Rádžastánu

Motorkářské zájezdy:

Skvosty pouštního Rádžasthánu na Enfieldu

Články o místech ze stejné nebo podobné oblasti: Dárdžiling, Indie na Enfieldu 2017, KašmírKhardung LaKye, Ladakh, LehMoravian Church, Rádžasthán, SikkimTabo, Tádž Mahal